Co by byla zima bez lyží. Jak ale vybrat ty správné?

 

Těšíte se na zimu a rozhodli jste se, že si letos pořídíte nové sjezdovky? Super nápad! Lyže ale nejsou tričko, které si během chvilky zkusíte v kabince a hned víte, jestli vám sedí. Sjezdovku v našich prodejnách, bohužel, nemáme (aspoň zatím), takže první zkušební jízda na vašich nových lyžích bude až na svahu. A tam už je za jiný model těžko vyměníte. My vám ale poradíme, jak si vybrat to, co je pro vás nejlepší, už v obchodě.

Existují čtyři hlavní kritéria, na která musíte při výběru pamatovat. Jsou to:

  • Terén, ve kterém chcete na lyžích jezdit. 
  • Jak jste si v lyžování jistí (jestli začínáte nebo sjedete v pohodě černou sjezdovku).
  • Jak jste vysocí.
  • Kolik vážíte.
  • Jak dlouhý oblouk rádi krojíte.

 

„Podle toho se pak určuje, jak by měly být lyže dlouhé a široké, ale taky třeba jak by měly být tuhé a jaký tvar by měla mít skluznice,” vysvětluje produktový specialista sjezdových lyží Lukáš Kobr. Spolu s ním jsme pro vás vytvořili základní milníky vaší cesty k ideálním lyžím.

 

Rádius (délka oblouku)

Rádius vám udává to, jak dlouhý oblouk budou chtít lyže krojit. Pokud máte rádi svižné krátké oblouky, sáhněte po lyžích s rádiusem do 12 m, tzv. slalomkách. Opakem jsou tzv. obřačky, které mají rádius od 16 m výš. Mezi nimi se nachází lyže se středním obloukem. Je to zkrátka o tom, co preferujete a co od lyží čekáte.

 

Výběr materiálu

Dalším krokem je výběr materiálu. S tím souvisí celková tuhost lyží. Tady platí přímá úměra. Čím měkčí lyže si pořídíte, tím snadněji je budete ovládat. Měkké materiály ale nejsou vhodné pro rychlou jízdu, takže pokud jste duší závodník, zvolte raději lyže tužší. V tomto kroku hraje velkou roli i vaše hmotnost. Ačkoli jste třeba rekreant, který do lyží moc nešlape, vaše váha to dělá za vás. Je tedy potřeba sáhnout po pevnějších lyžích.

 

Délka

A teď pozor, tohle je hodně důležité. Dostáváme se k délce lyží. Ty nesmíte mít moc dlouhé, jinak se vám na nich bude špatně zatáčet a šíleně se nadřete. Pokud jste na svahu jako doma, můžete volit lyže plus mínus stejně dlouhé, jako jste vysocí vy sami. Jestli si zatím v lyžácích nejste příliš jistí, vyberte si lyže o 15 až 20 cm kratší. Je to ale docela věda, vybrat ideálně dlouhé lyže, svou roli tady kromě výšky hraje i vaše tělesná hmotnost. Neváhejte se proto poradit s odborně školeným personálem obchodu.

 

Šířka

A už se blížíme do cílové rovinky. Zbývá už jen šířka lyží, kterou se myslí šířka v místě vázání. Uvažujte nad tím, kde budete nejčastěji lyžovat. Na upravených sjezdovkách oceníte spíš úzké lyže, do freeridu v hlubokém sněhu se ale pouštějte jenom na širokých. Jinak se budete akorát tak bořit. Fyzika je bohužel neúprosná.

 

Pokud nic z toho nezanedbáte, užijete si báječnou lyžovačku. Svah už čeká, tak na co čekáte vy?