Jak vybrat basketbalový míč

Redakce Sportisimo

3.9.2022 • 6 min čtení

Basketbal je jedním z nejoblíbenějších míčových sportů. Jeho kouzlo spočívá v jednoduchosti – k zábavě vám stačí jen koš a míč. Výběr basketbalového míče ale už tak snadný být nemusí a člověk basketbalem nepolíbený často sáhne po nevhodném modelu. Co byste při pořizování basketbalového míče neměli opomenout?

Předtím, než začnete pilovat dvojtakt, střely za tři body nebo jen tak házet na koš, si ujasněte několik záležitostí.

  • Pro koho basketbalový míč kupujete?
  • Kde a jak často se bude s basketbalovým míčem hrát?
  • Jak by měl míč vypadat z pohledu designu?
  • Kolik jste za míč ochotni zaplatit?

Ukázat basketbalové míče

Shrnutí

  • Použití – Basketbalové míče do haly nesou označení indoor. Na povrchu jsou měkčí a na asfaltu nebo betonu by se rychle opotřebily. Nejlepší modely se vyrábí z pravé kůže. K výrobě venkovních míčů se používají odolnější materiály – guma či polyuretan (syntetická kůže). K vyšší odolnosti přispívá ještě speciální povrchová vrstva.
  • Velikost – Profesionální soutěže mužů se hrají s míčem o velikosti 7. Stejný rozměr uvidíte i v soutěžích chlapců od 14 let. V soutěžích žen a dívek od 14 let narazíte na velikost 6. Velikost 5 se používá v mládežnických kategoriích do 13 let. Pro rekreační účely se vyrábí i další velikosti basketbalových míčů, například 1 či 3.
  • Materiál – Nejlevnější basketbalové míče se vyrábí z gumy. Z pohledu přilnavosti a trvanlivosti ale nejde o nejlepší řešení. Lepší vlastnosti zajišťuje syntetická kůže, která představuje nejrozšířenější materiál. Na výrobu profesionálních míčů se používá pravá kůže. Za kožené modely si ale připlatíte.
  • Design – Oficiální soutěže se podle standardu Mezinárodní basketbalové federace hrají s míčem v oranžové či hnědé barvě. Z pohledu viditelnosti vítězí oranžová barva. Rekreační basketbalové míče seženete i v jiných barevných kombinacích. Oblíbené jsou například modely v motivech basketbalových klubů.

Použití

Profesionální basketbal se hraje ve sportovních halách, ale koše najdete i na mnoha venkovních hřištích. Podle toho, do jakých podmínek je míč určen, se setkáte s variantou indoor a outdoor.

  • Indoor (vnitřní) – Basketbalové míče do haly. Na povrchu jsou měkčí, takže lépe drží na palubovce. Zpravidla bývají vyrobeny z pravé kůže, povrch je pak opatřen mikrovlákny, aby míč lépe přilnul k ruce. Použité materiály by se při venkovním využití rychle opotřebily.
  • Outdoor (vnější) – Balony určené ven. Pyšní se vysokou odolností a snesou nárazy na beton či asfalt. Venkovní basketbalové míče se vyrábí typicky z gumy, kvalitnější modely z polyuretanu. Odolnost zvyšuje speciální povrchová vrstva.

Označení outdoor či indoor obvykle najdete vyznačené přímo na míči. Setkáte se rovněž s univerzálními míči určenými dovnitř i ven. Z logiky věci se jedná o kompromisní řešení, které ale u začátečníků a rekreačních hráčů nijak nevadí.

Velikost

Nejdůležitější parametr výběru basketbalového míče. A platí to ve všech případech – ať už hledáte míč pro zábavu na zahradě nebo pravidelný trénink. Velikost najdete uvedenou přímo na balonu, stejně jako doporučené hodnoty pro nahuštění. Na jaké velikosti narazíte?

  • Velikost 1 – Nejmenší míče s obvodem zhruba 44 cm, které slouží primárně jako dětská hračka. Míče jsou vyrobeny z měkkých materiálů a dají se proto využít i v prostředí dětských pokojů nebo třeba kanceláří.
  • Velikost 3 – Basketbalové míče s obvodem 57 cm. Jsou stále určeny výhradně pro rekreační použití. Hodí se pro děti zhruba od 4 do 6 let.
  • Velikost 5 – První oficiální rozměr. Basketbalové míče určené pro mládežnické kategorie do 13 let věku.
  • Velikost 6 – Oficiální velikost pro ženy a dívky od 14 let. Kategorie byla vytvořena, aby se zohlednily rozdíly v tělesných parametrech mužů a žen. V chlapeckých a pánských kategoriích se „šestka“ vůbec nevyužívá.
  • Velikost 7 – Velikost, se kterou se hrají profesionální soutěže mužů a chlapců od 14 let. U žen a dívek se s těmito míči nesetkáte.

 Velikost Obvod míče Hmotnost míče

Využití

1 44 cm 177–179 g

Hračka pro děti, zábava, reklamní účely

3 57 cm 300–310 g

Hračka pro děti, rekreační využití

5 70 cm 470–500 g

Mládežnické kategorie do 13 let

6 74 cm 510–567 g

Ženy a dívčí kategorie od 14 let

7 77 cm 567–650 g Muži a chlapecké kategorie od 14 let

Výrobci občas přichází i s dalšími nestandardními velikostmi basketbalových míčů. V posledních letech se objevuje například velikost 4, často v odlehčeném provedení. Míče najdou využití v přípravných kategoriích při tréninku dětí. Specifickou kategorii tvoří rovněž míče na streetball – městskou verzi basketbalu. Míče na streetball jsou univerzální pro muže i ženy. Velikostí spadají do kategorie 6, váží však stejně jako klasická „sedmička“.

Materiál

Materiál basketbalového míče ovlivňuje odolnost, životnost, přilnavost k ruce i danému povrchu. Na jaké materiály výrobci sází?

  • Guma – Hlavní výhodou gumy je nízká cena. Basketbalové míče z gumy se hodí například do škol nebo pro začátečníky. Materiál umožňuje hru uvnitř i venku. Za nevýhodu se dá označit především nižší trvanlivost míčů. Ideální není ani přilnavost. Kontrola míče se zhoršuje již při menším zpocení rukou. Obecně se dá říct, že míče nejsou příliš příjemné na dotek, ale tento dojem může být individuální.
  • Syntetická kůže – Nejběžnější materiál používaný na výrobu míčů. Balony jsou trvanlivé a dobře se s nimi manipuluje. Potěší také cenovou dostupností. Hodí se zejména do haly, ale zvládnou i venkovní hru. V takovém případě ale počítejte s rychlejším opotřebením. Nicméně vhodné povrchové úpravy dokáží vyřešit i tento problém. Míče ze syntetiky představují dobrou volbu pro amatérské hráče.
  • Kůže – Nejkvalitnější materiál vykazující nejlepší herní vlastnosti a vynikající přilnavost. Z pravé kůže se vyrábí míče pro profesionální sportovce a náročné rekreační uživatele. Jde o modely určené výhradně do haly, na drsnějších venkovních površích by se míče snadno opotřebovaly. Cena je v porovnání s předchozími materiály vyšší, počítejte s částkou v řádu několika tisíců korun.

Design

Basketbalové míče seženete v různých designových provedeních. Klasiku představuje hnědá či oranžová barva s černým žebrováním. Tento design je v souladu se standardem FIBA (Mezinárodní basketbalová federace) a uplatňuje se v oficiálních soutěžích. Původně se basketbal hrál s hnědými míči. Oranžové se objevily až na konci 50. let a měly zajistit lepší viditelnost jak hráčům, tak divákům.

V rámci rekreačního či soukromého využití se uvedeným standardem pochopitelně řídit nemusíte. K dostání jsou i basketbalové míče v netradičních barvách a designových provedeních. Sáhnout tak můžete například po míči s motivy svého oblíbeného basketbalového týmu. Nejmenší dětské míče občas doplňují pohádkové postavičky nebo zvířátka.

Jak basketbalový míč nahustit?

Jak vidíte, při výběru basketbalového míče stačí sledovat jen několik parametrů. Po nákupu musíte míč ještě správně nahustit. Doporučené hodnoty najdete vyznačené přímo na povrchu balonu – zpravidla v barech i jednotkách PSI (anglosaská jednotka tlaku, libra síly na čtvereční palec). Standardně se doporučuje tlak 7–9 PSI, tedy zhruba 0,5–0,6 bar.

Vždy se řiďte hodnotami doporučenými výrobcem. Při podhuštění či přehuštění vám basketbalový míč neposkytne optimální herní vlastnosti a navíc hrozí jeho poškození. Předtím, než jehlu prostrčíte ventilkem, ji raději navlhčete vodou či olejíčkem. Míč nafukujte pomalu a pozvolna. V ideálním případě balon nahustěte nejprve jen částečně a až po několika hodinách dohušťujte na požadovanou hodnotu.

Údržba basketbalového míče

Správnou údržbou prodloužíte basketbalovému míči životnost. Řiďte se několika jednoduchými pravidly.

  • S míčem hrajte jen na doporučených površích.
  • Čistěte míč pouze vlažnou vodou, případně v kombinaci s běžným mýdlem. Vyhněte se agresivním mycím prostředkům, saponátům či rozpouštědlům.
  • Po opláchnutí nechte míč uschnout přirozenou cestou. Nepoužívejte vysoušeče a jiné přímé zdroje tepla. Vystavování vysokým teplotám míči škodí. Negativně se na stavu balonu podepisuje i přímé slunce nebo pobyt v rozpáleném autě.
  • Pro skladování basketbalového míče zvolte suché a čisté místo.

Jaké příslušenství přijde vhod?

Nákup míče můžete spojit s pořízením basketbalových doplňků. Ve výbavě by vám rozhodně neměla chybět pumpička s jehlou. Cestování a přesuny vám usnadní vaky na míč. A pokud vás omrzí veřejná hřiště, můžete si postavit basketbalový koš třeba na zahradu. Pak už vás v trénování hodů nic nezastaví!

Ukázat basketbalové míče

Líbil se článek?

Redakce Sportisimo

Články vycházející ze spolupráce zkušených autorů, produktových specialistů, nákupčích a dalších odborníků