Poradna

Basketball

Jak vybrat basketbalový míč

Kromě designu a značky se zaměřte hlavně na velikost a na užití míče - v hale nebo venku na hřišti.

Materiál - rozdíly v použití

 

Na některých míčích je uvedeno, zda jsou určeny pro hru uvnitř, nebo venku.

 

Vnitřní (indoor) míče jsou na povrchu měkčí, takže dobře drží na palubovce.

 

Venkovní (outdoor) míče mají odolný povch z kvalitní gumy nebo polyuretanu, takže s nimi můžete hrát na asfaltu i na betonu.

Velikost

Nejdůležitějším bodem při výběru míče je jeho velikost. Nehledě na to zda hledáte míč jen "házení" na zahradě nebo pro pravidelný trénink. 

 

Velikost 3 - tato velikost je určena pouze pro rekreační použití

 

Velikost 5 - vstupní velikost do oficiálních rozměrů

 

Velikost 6 - vzhledem k tomu, že se přihlíží i k rozdílům mezi ženskou a mužskou postavou, pak je tato velikost oficiálním rozměrem pro ženy a dívky od 14 let

 

Velikost 7 - oficiální velikost pro muže a klučičí kategorie od 14 let

 

Kde tento údaj najdete? Vždy je uvedena přímo na míči. Stejně tak doporučené hodnoty ke správnému nahuštění.

Materiál

typ materiálu má přímý vliv na přilnavost a trvanlivost míče. Při výběru si musíte odpověď na otázky: na jakém povrchu a jak často budete hrát.

 

Guma - výhodou těchto míčů je jejich nízká cena. Vhodné jsou pro basketbalové začátky nebo do škol apod. Hrát se s nimi může venku i uvnitř.

 

Syntetická kůže - nejběžnější materiál, který se používá pro výrobu míčů. Jsou dlouho trvanlivé a velmi dobře se s nimi manipuluje.

 

Kůže - míče z pravé kůže používají primárně vrcholoví sportovci a nebo nároční hráči. Nejkvalitnější materiál s těmi nejlepšími vlastnostmi. Určené jsou pro hru v hale.

Nafouknutí basketbalového míče

K nahuštění míče budete potřebovat pumpu s jehlou určenou na míče. Pokud by šla ventilkem prostrčit ztuha, můžete jehlu navlhčit vodou. Pomocí pumpy následně nafouknete míč