Výběr odrážedla

Základní otázkou je pro vás možná to, kdy vlastně odrážedlo vašemu dítěti pořídit. Vhodný čas nastává již poté, co začne dělat první krůčky. Obecně se dá říci, že od té doby, co bude mít alespoň 90 cm, aby odrážedlo dokázalo „osedlat“". V odrážedle se navíc ukrývá perfektní nástroj pro přípravu na klasické kolo. Díky jízdě na odrážedle bude následný přechod na klasické kolo daleko jednodušší.

Na co dát při výběru pozor?

Pokud bude dítě sedět na sedle, pak musí dosáhnout nohama na zem (pokud se bude opírat pouze o špičky, pak je na odrážedlo malé)

 

Stejně tak musí mít malý jezdec rezervu mezi sebou a vrchní rámovou trubkou, pokud ze sedla sesedne a bude nad odrážedlem stát (stejně jako u kola).

 

Hmotnost odrážedla. Samozřejmě je jedním z nejdůležitějších parametrů, dbejte na to, aby odrážedlo bylo co nejlehčí a dítě se zbytečně nedřelo. 

 

Materiál odrážedla. Je vícero možností (dřevo, hliník, ocel, plast), nicméně i materiál ovlivňuje výslednou váhu odrážedla. 

 

 

S brzdou nebo bez?

Pro absolutní začátky není brzda důležitá, neboť děti brzdí zcela přirozeně a automaticky nohama.

 

Souběžně se na začátku učí primárně rovnováze a ovládání kola.

 

Brzda je v tu chvíli navíc i proto, že ti nejmenší jezdci ani nemají sílu na to brzdu zmáčknout. Brzdu ocení až v případě pokročilosti a zvládnutí ovládání odrážedla.

 

V kategorii odrážedel najdete jak odrážedla s brzdou, tak bez brzdy.

 

 

Nezapomeňte na bezpečí

Ačkoli se nebude váš malý cyklista prohánět rychlostí větru, nezapomeňte ho vybavit alespoň helmou.

 

Pokud chcete mít dítě chráněné na začátku kompletně, je možné použít chrániče kolen a loktů.

 

Pro lepší a jistější úchop řidítek doporučujeme rukavičky. Řidítka se budou dítěti lépe držet a nebude hrozit sklouznutí ruky z řidítek (zpocené ruce).