Poradna

Jak vybrat posilovací kotouče a osy?

 

Hlavním ukazatelem pro Vás bude průměr kotouče a osy, který musí být vždy stejný.  Nejčastější průměr otvoru kotouče a osy je 30 mm. U nás na eshopu najdete také průměry 25 mm, které se dobře drží při cvičení menších partií a průměr 50 mm, který se používá při dřepech nebo vzpírání. 

Dále je potřeba se zaměřit na samotnou délku osy. Zde máte na výběr z více variant. A to krátké jednoruční osy, dlouhé obouruční osy či prohnuté obouruční osy.

 

Krátké jednoruční osy – slouží ke složení jednoruční nakládací činky, na kterou můžete komfortně naložit až 30 kg pro hřídel o délce 355 mm a až 40 kg pro hřídel o délce 400 mm. Jednoruční činka slouží primárně k procvičení horních končetin, zad a prsních svalů.

Nakládací tyč - Fitforce BC 355X30MM - 1

Dlouhé obouruční osy – slouží ke složení obouruční nakládací činky, která umožňuje komplexní procvičení celého těla. V naší nabídce máme tři délky, 1190 mm pro procvičení menších svalových partií (biceps, triceps, ramena), 1520 mm a 1670 mm velké dvouruční osy pro procvičení větších svalových partií (prsa, záda, stehna). Obecně platí, že delší osu lze naložit větší zátěží a u některých cviků poskytuje lepší stabilitu.

 

 

 

 

Prohnutá obouruční osa – díky prohnutí umožňuje osa jiný druh úchopu a provádění cviků v maximální rozsahu. Lépe se drží a není zde vyvíjen takový tlak na zápěstí.

 

 

Nesmíme zapomenout ani na samotný povrch kotouče, který při cvičení hraje také velkou roli. Nejběžnější povrchovou úpravou je černá nebo stříbrná barva, dále se setkáte s pochromováním a pogumováním. Pogumované kotouče se nepovolují, necinkají a neničí tolik podlahovou krytinu.

 

Při koupi máte na výběr z mnoha druhů zátěží od 0,5 - 20 kg, záleží pouze na Vaší preferenci. Zde samozřejmě platí pravidlo, čím vyšší hmotnost samotný kotouč má, tím je i jeho vnější průměr větší. 

 

 

 

  

Nakládací kotouč - Lifefit KOTOUČ 5KG 30MM