Jak vybrat fotbalové vybavení

Fotbalové vybavení je velice důležité pro podání co nejlepšího výkonu. Brankářské rukavice nebo chrániče mají různé vlastnosti a velikosti, které každému sedí jinak.


Fotbalové chrániče

Při jakékoliv úrovni hry je potřeba myslet na své zdraví. Dle pravidel fotbalu nesmíte nastoupit do zápasu bez chráničů holení. Holenní kost je přímo pod kůží a není chráněna okolními svaly, proto je velice náchylná ke zranění. Zranění této kosti je velice bolestivé, protože povrch kosti je bohatě pokryt nervovými zakončeními.

Velikost chrániče vybíráme podle výšky postavy. Máme dva základní typy rozdělení chráničů. Součástí prvního typu je i chránič kotníku. Druhý typ je bez chrániče kotníku a má dva nebo jeden nastavitelný pásek na utáhnutí kolem lýtka, aby chránič držel. V posledních letech se však nejoblíbenějším chráničem stal chránič holeně bez pásků. Přes něj se natahuje kompresní návlek, díky kterému chránič drží na svém místě. Navíc pomáhá lepšímu prokrvení lýtka a to je tak preventivně chráněno proti křečím.


Brankářské rukavice

Brankářské rukavice jsou tou nejdůležitější výbavou brankáře. Jsou pro něj pomocníkem při chytání či vyrážení prudkých střel. Rukavice ho pomáhají chránit před zraněním prstů a rukou. Také mu pomáhají lépe udržet míč v deštivých podmínkách.

 

Jak správně vybrat brankářské rukavice?

Při výběru brankářských rukavic je primární a klíčové zvolit správnou velikost rukavic. Správná velikost se vybírá podle obvodu dlaně. Rukavice by měly být přesně na ruku, aby byly jako druhá brankářova kůže. Nejkvalitnější rukavice mají latexovou dlaň pro tu nejlepší přilnavost za všech podmínek. Každé brankářské rukavice navíc mají pásek na suchý zip, který obepíná zápěstí a brankář tam může doladit to správné utažení rukavic.Jak se správně starat o rukavice?

Velmi důležité je před prvním použitím rukavic každý povrch u každého typu rukavic namočit ve vlažné vodě, aby byly odstraněny všechny látky z výroby rukavic, které zabraňují následné správné funkci. Poté je po správném vysušení povrch připraven.

 

Po každém tréninku nebo zápasu musí být co nejrychleji z latexu odstraněny nečistoty v podobě drobných kamínků, hlíny, zbytků umělé trávy apod. K tomu vždy používejte teplou vodu o maximální teplotě 50 °C a čistič na rukavice. Nikdy neperte rukavice v pračce a nevysoušejte na topení nebo přímém slunci.

 

Vedle čištění rukavic je také velmi důležité jejich ukládání a přenášení v ochranném obalu. Nikdy nevystavujte rukavice UV záření, které má negativní vliv na funkčnost latexu. Velmi vhodné jsou k tomu různé tašky přímo na brankářské rukavice.