Jak vybrat kolečkové brusle

Výběr správných bruslí je velmi důležitý. Je potřeba vybrat především správnou velikost a tvrdost koleček, ale také ložiska. S vhodnou bruslí ovlivníte nejen pohodlí při jízdě, ale i rychlost samotnou. Pro snadnější výběr si níže můžete přečíst naše doporučení.

Velikost Koleček

 

Velikost koleček je jedním ze základních parametrů při výběru bruslí. Pro začátečníky je vhodnější malý průměr koleček. Se zkušenostní můžeme přemýšlet o větších průměrech. Myslete ovšem na to, že čím větší kolečka zvolíte, tím rychleji pojedete a složitěji budete udržovat rovnováhu.

 

 

 

 

 

 

Tvrdost koleček

 

Tvrdost koleček se u inline bruslí označuje v jednotkách „A“. Obecně platí pravidlo, že čím vyšší hodnota je uvedena, tím tvrdší kolečko je. Tvrdší kolečka doporučujeme vybírat spíš pro zkušenější bruslaře, kteří preferují kolečka s větším průměrem, nebo pro těžší bruslaře, kterým díky tomu kolečka vydrží déle. Průměrná tvrdost koleček je 80A–82A. Pro těžší či zkušenější bruslaře doporučujeme vybírat kolečka s tvrdostí 83A a tvrdší

 

 

 

 

Ložiska

 

Ložiska mají výrazný vliv na kvalitu a rychlost jízdy. Označují se vždy lichým číslem například 3, 5, 7, 9, kdy velmi zjednodušeně vyšší číslo znamená kvalitnější ložiska a tím pádem rychlejší a hladší jízdu, zároveň také delší životnost.

 

Brzda

Pro rekreační jízdu doporučujeme, aby byly brusle vybaveny patní brzdou a aby se ji bruslař naučil dobře a efektivně používat. Většina fitness modelů brzdu má. Protože je brzdění patou nejefektivnější a nejlevnější metoda, jak zastavit, nedoporučujeme demontáž brzdy.

 

Po čase se brzda opotřebuje a je třeba ji vyměnit za novou. Rychlost opotřebení brzdy je závislá na její tvrdosti a frekvenci používání. Při přibrzďování během jízdy z prudšího 2km kopce můžete obrousit až třetinu brzdy.