Jak vybrat skládací koloběžku

 

Skládací koloběžky jsou ideální pro kratší vzdálenosti a vhodné i pro děti. Také šetří místo a nejen doma, ale i v práci, ve škole či posilovně. Většina skládacích koloběžek je vybavena nastavitelnými řídítky, takže může růst společně s vaším dítětem nebo ji může využívat celá rodina

 

Skládací koloběžky jsou velmi praktické pro svou lehkost a možnost kdykoliv složit a převézt v MHD. Další výhodou je skladnost na pracovišti nebo například v posilovně. Jednoduše ji složíte pod stůl nebo do skřínky. Pro delší cesty volte koloběžku s nafukovacími koly, která je pohodlnější a rychlejší.

 

Výhody skládací koloběžky:


  • mají daleko menší rozměry než koloběžky s nafukovacími koly
  • jsou skladné (v bytě vám nezaberou příliš mnoho místa)
  • jsou snadno přenositelné (lze ji snadno přepravovat v městské hromadné přepravě, ve vlaku či autobusu; můžete si ji přibalit jen tak do kufru na dovolenou), mají nízkou hmotnost
  • jsou vhodné pro rychlou přepravu po městě (skvělý dopravní prostředek po městě)
  • jsou vyráběny v atraktivních designech
  • široký výběr skládacích koloběžek
  • zakoupíte je za velmi přijatelnou cenu pro každého

K čemu se (ne)hodí

 

Pokud pro pohyb po městě chcete využívat výhody městské hromadné dopravy a kombinovat ji s koloběžkou, mohla by se vám hodit skládací koloběžka. S maximální nosností kolem 100 kg se na nich nemusí bát jezdit ani dospělý. Po složení jsou tak malé, že vám nebude dělat problémy ani řidič v přeplněné MHD. 

 

Tato pozitiva jsou ale vyvážena tím, se se na nich moc dobře nejezdí – jezdí pomalu, při jízdě se dost nadřete, díky malým kolečkům ucítíte každou nerovnost a úzká skládací řidítka pohodlné řízení také nezajistí.

 

Nášlapná zadní brzda vypadá jako blatník, aktivuje se sešlápnutím, kdy k brždění dochází pomocí tření mezi brzdou a kolem. S touto brzdou se setkáme hlavně u malých městských koloběžek.

Ložiska

Správně zvolená ložiska koloběžky jsou důležitá proto, aby se kolečka plynule točila a neskřípala. Pokud zjistíte, že při jízdě drhnou nebo vaše skládací koloběžka vydává nehezké zvuky, pravděpodobně hledejte chybu u ložisek. Kvalita ložisek se značí ABEC od 1 do devíti, kdy 9 představuje nejvyšší kvalitu. Pro kvalitní plynulou jízdu jsou nejvhodnější ložiska s označením ABEC 5 až 9. Pokud pořizujete koloběžku s nafukovacími koly, ložiska řešit nemusíte.
 

Výška řídítek

Správná výška řídítek je závislá na výšce jezdce a na stylu jízdy. Pro běžnou rekreační jízdu se hodí vyšší řídítka, která jsou pohodlnější a naopak pro freestyle koloběžky jsou ideální nižší řídítka, která poskytují větší kontrolu.

Velikost koleček

V zásadě platí, že čím větší kolečka, tím je koloběžka rychlejší, ale hůře se ovládá. Pokud jste tedy začátečník nebo volíte koloběžku pro dítě, je lepší model s menšími kolečky.


Tvrdost koleček

Tvrdost koleček rozhoduje o rychlosti a pohodlnosti jízdy. Pokud jsou kolečka tvrdší, koloběžka je rychlejší. Naopak co se týče pohodlí, jsou lepší kolečka měkčí, která tlumí otřesy. Rozdílem jsou koloběžky s nafukovacími koly, kde se tvrdost odvíjí od toho, jak moc kola nafoukneme.

  • Měkká guma je značena 86A a níže. Je přilnavější a hodí se pro začátečníky, je pomalejší.
  • Tvrdá guma se značí 88A a výše. Hodí se do skateparků. Guma více vydrží, ale je cítit každý kamínek.
  • Čím nižší je uvedené číslo (86A, 88A, 90A apod.), tím měkčí je guma.
 

Jaké chrániče potřebuji pro jízdu na koloběžce?

Naprostou samozřejmostí je helma. Při delších jízdách určitě nezapomeňte na rukavice na kolo / koloběžku, abyste zamezili nepříjemným otlakům a puchýřům. Pro děti, začátečníky a freestyle jsou nutné také chrániče loktů a kolen.