Výběr hokejky

Jak vybrat hokejku? Vybrat si správnou hokejku je mimořádně důležité, jak pro začátečníky, tak pro pokročilé hráče. V následujících bodech se vám budeme maximálně snažit pomoci při výběru té správné hokejky. Podíváme se, jak vybrat stranu, jaká je ideální délka a tvrdost hokejky a na materiály, ze kterých se vyrábí.

 

Pravé zahnutí

Strana

Při výběru hokejky potřebujeme jako první znát její stranu. Jak vybrat stranu?

Pokud při držení hokejky máte spodní ruku pravou, potřebujete hokejku na pravou stranu.

Pokud máte spodní ruku levou, tak potřebujete hokejku na levou stranu.

Existují také hokejky s rovnou čepelí, které se používají například u malých dětí, u kterých si nejsme zahnutím jisti.

Pro hráčské, ale i brankářské hokejky v našem eshopu platí, že pokud je v názvu písmeno L – left, tak se jedná o levé zahnutí a pokud je v názvu písmeno R – right, tak se jedná o zahnutí pravé. To samé platí pro věkové určení. Pokud najdete v názvu hokejky zkratku SR – senior, jedná se o hůl pro dospělé, pokud bude v názvu zkratka INT – intermediate, jedná se o stupeň mezi dospělým a dětským hokejem a pokud je v názvu zkratka JR – junior, tak je hůl určená pro děti.

Délka hole

Jak vybrat délku hole? Pro určení správné délky hole můžete využít jednu ze dvou variant.

  1. Pokud měříte délku hole bez bruslí, tak by měla dosahovat do úrovně nosu.
  2. Pokud měříte délku hole s bruslemi, tak by měla dosahovat do úrovně brady.

Doporučujeme brát tato měření spíše jako základní, protože každému hráči vyhovuje jiná délka hole. Na pokročilejší úrovni většina útočníků volí kratší hole, které umožňují rychlejší práci na puku a pomáhají tak technických hráčům. Naopak obránci ve většině případů volí hole delší pro lepší dosah při bránění a razantnější střelu.

Tvrdost hole

Jak vybrat tvrdost hokejky?

 

Čím menší číslo je uváděno u tvrdosti hole, tím více Vám bude pružit. Naopak čím větší číslo, tím těžší bude hokejku prohnout

 

U mladších hráčů a začátečníků doporučujeme volit co nejpružnější hole, na kterých se nejlépe naučí střílet. U pokročilejších hráčů už závisí na tom, co konkrétnímu hráči vyhovuje. Útočníci ve většině případů volí hole měkčí a obránci zase tvrdší. U dřevěných holí se tvrdost hole neuvádí.

 

Tvrdost hole by se také měla odvíjet od silového fondu hráče. Tzn. pokud si vybírá silový typ hráče, tak by měl volit hůl tvrdší a techničtější typ by měl volit hůl měkčí.

 

Nejčastěji používaná tvrdost hole u dospělých hráčů je v rozmezí 80–87 flex.

 

 

Ideálně prohnutá hokejka při střele

Materiál

V dnešní době se nejčastěji používají kompozitové hole, ale i dřevěné hole si najdou své místo. Obě varianty mají své výhody i nevýhody, které si zde projdeme.

 

Kompozitové hole

Nejčastěji používaný typ hokejek, který preferuje drtivá většina hokejistů. Mezi největší výhody kompozitových holí patří především nízká váha, lepší cit, přenos energie a odolnost vůči vodě. Nevýhodou je zde jednoznačně vyšší pořizovací cena a nižší odolnost vůči lámání.

 

Dřevěné hole

Hokejisté, kteří používají dřevěné hokejky jsou dnes spíše výjimkou. Vlastnosti dřevěných hokejek se od těch kompozitových značně liší. Přesto jsou však případy, kdy vám dřevěná hůl dobře poslouží. Například pro děti, které s hokejem teprve začínají, je dřevěná hůl skvělá pro naučení základů. Největší výhoda dřevěných hokejek je bezesporu jejich pořizovací cena a odolnost vůči lámání. Mezi nevýhody patři horší vlastnosti při práci s pukem, vyšší váha a špatná odolnost vůči vlhkosti a vodě.

 

 

Dále se podíváme, jak vybrat správné brusle