Jak vybrat lezecké lano

Redakce Sportisimo

1.5.2022 • 10 min čtení

Lano patří k základní výbavě každého lezce. Netřeba zdůrazňovat, že volbou nevhodného lana si můžete při lezení zadělat na pořádné problémy. Víte, na jaké parametry se při výběru lezeckého lana zaměřit?

V první řadě je nutné zdůraznit, že se v článku budeme věnovat výhradně dynamickým lanům určeným k lezení. Jde o pružná lana, která díky svým vlastnostem dokáží tlumit pády z výšky. Při práci či vytahování nákladu se využívají lana statická. U nich je kladen důraz na maximální pevnost.

Předtím, než začnete prozkoumávat nabídku lan, si odpovězte na následující otázky.

  • Pro jakou horolezeckou disciplínu lano vybíráte?
  • Jaké používáte jistítko?
  • Kolik by toho mělo lano vydržet?
  • Jak důležitá je pro vás hmotnost lana?
  • Kolik jste ochotni za lano zaplatit?

Ukázat lezecká lana

Pokud do vaší lezecké výbavy sháníte i nové lezečky nebo sedák, v samostatných článcích vám pomůžeme, jak je správně vybrat.

Shrnutí

  • Typ – Jednoduchá lana se používají v jednom prameni a jsou určena hlavně pro sportovní lezení. Jejich průměr se pohybuje od 8,5 do 11 mm. Dvojitá lana spoléhají na dva prameny, které se do jištění cvakají společně. Na dvojitá lana byste měli vsadit zejména při lezení v horách. Poloviční lana také využívají dva prameny, ale do jištění se cvakají odděleně. Tento typ je vhodný například pro alpské skalní lezení.
  • Délka lana – Na umělou stěnu vám stačí kratší lana s délkou 30 až 50 metrů. Někde jsou zapotřebí i delší lana, minimální délku byste měli najít v provozním řádu lezeckého areálu. V horách či na skalách přijdou vhod lana dlouhá 50 až 60 metrů. Delší kusy využijete například na pískovcových věžích.
  • Průměr lana – Silnější lana jsou odolnější, mají delší životnost a vydrží vyšší počet normovaných pádů. Zároveň jsou ale těžší a přináší složitější manipulaci. S tenčími lany by měli pracovat spíše zkušení lezci. Jsou vhodná hlavně pro rychlé či těžké přelezy. Silnější lano oceníte jako začátečník nebo v místech, kde hrozí dlouhé pády, případně oděr lana. Průměr lana musí reflektovat i typ jistítka.
  • Počet pádů – Čím více pádů lano vydrží, tím lépe. Lana se testují při normovaných pádech se závažím. V souladu s platnou normou musí jednoduché lano vydržet nejméně 5 pádů s 80kg závažím, dvojité lano 12 pádů rovněž s 80kg závažím a poloviční lano alespoň 5 pádů s 55kg závažím.
  • Rázová síla – Vyjadřuje, do jaké míry lano dokáže tlumit pád. Udává se v kilonewtonech (kN). Čím menší hodnota, tím lépe (tím více lano tlumí váš pád). Menší síla následně působí i na karabiny, postupové jištění a jistící body.
  • Hmotnost – Hmotnost lan se uvádí v gramech na metr (g/m). Lehčí lano znamená snazší přenášení a především jednodušší manipulaci. Nejtěžší jsou jednoduchá lana s hmotností mezi 52 až 80 g/m. Zbylé dva typy obvykle váží 45 až 50 g/m.

Typ

Lezecká lana se dělí do několika skupin. Volba konkrétního typu se odvíjí od lezecké disciplíny. Univerzální lano, které by se hodilo na všechny druhy lezení, bohužel neexistuje.

Jednoduchá lana

Určena pro sportovní lezení. Používají se v jednom prameni – jsou dimenzovaná tak, aby i jeden pramen s dostatečnou rezervou zachytil váš pád. Hodí se do míst, kde nehrozí přeseknutí lana o ostré hrany nebo padající kameny.

Jednoduchá lana se nejčastěji vyrábí v průměrech 8,5 až 11 mm. V závislosti na průměru se někdy ještě setkáte s dalším dělením na slabá, univerzální a silná jednoduchá lana. S průměrem roste pevnost, počet zachytitelných pádů, ale i hmotnost.

Jedná se o nejrozšířenější typ. Kromě umělých stěn najdou lana využití na sportovních cestách, při lezení stylem top rope (s horním jištěním) nebo na snadné ledovcové túře. Lana se označují jedničkou v kroužku. Tento symbol naleznete na konci lana.

Dvojitá lana

Jak název napovídá, tato lana se využívají vždy ve dvou pramenech. Do postupového jištění se přitom oba prameny cvakají společně. Dvojité lano má zejména bezpečnostní význam – tento systém je odolnější například vůči padajícímu kamení.

Dvojitá lana jsou určena především pro lezení v horách. Využívají se na sportovních vícedélkových cestách, na ledu, skalním lezení či při drytoolingu (lezení po skále za pomoci cepínů a maček).

Průměr „dvojčat“ se obvykle pohybuje v rozmezí od 7 do 8,5 mm. Lana jsou označena symbolem dvou propojených kružnic.

Poloviční lana

Specifický druh lan. Stejně jako dvojitá lana se používají ve dvou pramenech, ale do postupového jištění se cvakají odděleně – každý pramen má své vlastní jistící body. Snižuje se tak zatížení i tření lana, když cesta „kličkuje“. Oproti jednoduchým lanům vám „půlky“ umožní slanění na plnou délku lana, což vám výrazně zrychlí sestupy.

Zmiňované vlastnosti předurčují poloviční lana pro využití při horském a skalním lezení či na ledu. Jasnou volbu „půlky“ představují rovněž při lezení vícedélkových cest v trojicích – prvolezec je jištěn oběma lany a druholezci postupují na jednom pramenu. Poloviční lana mívají průměr mezi 8–9 mm. Značí se symbolem ½ v kroužku.

Délka lana

Od dané lezecké disciplíny se odvíjí i vhodná délka lana. Pro spuštění nebo slanění budete potřebovat lano dvojnásobné délky, než je délka cesty. Na umělou stěnu vám tak zpravidla stačí kratší lana v délce 30 až 50 metrů. Raději si dopředu zjistěte, jak stěna vypadá, někde budete potřebovat delší lana. Minimální potřebná délka lana by měla být uvedena v provozním řádu lezeckého areálu. Krátká lana se hodí i na ledovcové túry.

Chystáte se na skály? Nejlepší řešení obvykle představují lana v délce 50 až 60 metrů. Předem si však nastudujte délky cest v lezeckém průvodci dané oblasti. Při slaňování pak nezapomeňte na obou koncích lana uvázat uzly. Na pískovcových věžích zvažte ještě delší lana, okolo 70 až 80 m. Do hor se většinou vyráží s lany o délce 50 či 60 metrů.

Průměr lana

Průměru lana jsem se dotkli již při popisování jednotlivých typů. Uvedli jsme si poměrně široká rozmezí, v nichž se lana vyrábí. Obecně platí, že silnější lano:

  • má delší životnost,
  • je odolnější,
  • vydrží vyšší počet normovaných pádů,
  • zajistí lepší tření v jistítku při jištění výrazně těžší osoby.

Zároveň však musíte počítat s vyšší hmotností a horší manipulací. Při jištění berte v potaz, že tenčí lano bude rychleji prokluzovat v jistítku.

Tenčí lana jsou vhodná pro zkušenější lezce. Hodí se na rychlé přelezy na velkých stěnách nebo přelezy těžkých cest. Zvolte je v místech, kde se s pády příliš nepočítá a v situacích, kdy je pro vás důležitá hmotnost lana. Tlustší lano by si měl přibalit začátečník či lezec vyrážející do oblastí, kde hrozí rychlý oděr lana nebo dlouhé pády.

Jaké používáte jistítko?

Tato otázka s průměrem lana souvisí daleko více, než by si lezecký začátečník mohl uvědomit. Některá jistítka jsou totiž kompatibilní jen s určitými průměry lan. Pokud zvolíte lana mimo stanovené spektrum, nemusí jistítko fungovat správně.

Jistítka na principu kyblíku lze standardně využít s lany o průměru 7,5 až 10,5 mm. Přestože jsou kyblíky poměrně univerzálním řešením, myslete na to, že se silnými lany se mohou trochu „sekat“ a podávání lana nebude zrovna komfortní. V případě tenkých lan zase může být slaňování moc rychlé. Narazíte i na speciální kyblíky určené do hor, které jsou přizpůsobené pro menší průměry dvojitých a polovičních lan.

Spoléháte na poloautomatická jistítka? Zde je průměr lana obzvláště důležitý, aby blokovací funkce pracovala tak, jak má. V praxi to bude většinou znamenat jednoduché lano s průměrem 8,5 až 11 mm. U slaňovací osmy volte lana silnějších průměrů. Tento způsob jištění ale již vyžaduje hodně zkušeností.

Počet pádů

Parametr, který vám napoví o odolnosti lana. Horolezecká lana podléhají přísným normám. Pro stanovení jejich odolnosti definovala Mezinárodní horolezecká federace (UIAA) takzvaný normovaný pád. Jedná se o simulovaný pád se závažím. To je umístěno 4,8 metru nad jištěním. Volný konec lana je dlouhý 2,8 metru a pád probíhá „natvrdo“. Postup se opakuje až do úplného zničení lana.

V souladu s normou ČSN EN 892 musí jednoduché lano vydržet nejméně 5 normovaných pádů se závažím o hmotnosti 80 kg. V případě dvojitých lan je to minimálně 12 pádů. Poloviční lana se testují se závažím o hmotnosti 55 kg a musí absolvovat alespoň 5 pádů.

Pády podobné těm normovaným se ve skutečnosti stávají spíše zřídka. Proto není důvod se hned obávat, když si do lana „odskočíte“. Jinak samozřejmě platí, že čím více pádů lano vydrží, tím lépe.

Poměr opletu lana

O odolnosti lana vypovídá rovněž poměr opletu. Tento údaj je uváděn jen některými výrobci. Parametr v procentech vyjadřuje poměr opletu lana k jádru. Čím vyšší je podíl opletu, tím je lano odolnější. Vítanou vychytávkou se v posledních letech staly technologie spojující jádro s opletem. Podobné systémy zvyšují odolnost lana a prodlužují jeho životnost.

V popisu můžete narazit také na posuv opletu lana. Jde o údaj, který hodnotí, o kolik se při zatížení posune oplet oproti jádru. I posuv opletu lana se udává v procentech. Čím nižší hodnota, tím delší bude životnost lana. Podle normy ČSN EN 892 nesmí být posuv opletu větší než 2 %.

Rázová síla

Neprávem trochu přehlížený parametr. Lidé se často soustředí výhradně na počet normovaných pádů – tento aspekt je snáze pochopitelný. Nicméně rázová síla toho o kvalitě lana vypovídá mnoho a například u lan do hor jde o jeden z nejdůležitějších parametrů, hlavně v rámci zatížení jistícího řetězce.

Rázová síla je energie, která v okamžiku zachycení pádu působí na tělo lezce a následně se přes lano přenáší do karabin, postupového jištění a jistících bodů. Vzhledem k tomu, že jsou lana dynamická, dokáží určitou energii absorbovat, a tím rázovou sílu snížit. Lana s nižší rázovou silou jsou pružnější a lépe tlumí váš pád.

Pro vyjádření hodnoty rázové síly se využívají kilonewtony (kN). U jednoduchých a dvojitých lan nesmí rázová síla přesáhnout 12 kN, u polovičních lan 8 kN. Rázová síla v praxi do určité míry „soupeří“ s počtem pádů – zjednodušeně se dá říct, že čím lépe lano tlumí váš pád, tím méně pádů celkově vydrží.

Prodloužení lana

Bezprostředně s rázovou silou souvisí ještě prodloužení lana. V popisech produktů se setkáte s dvěma různými údaji.

  • Statické prodloužení lana – Vyjadřuje, o kolik procent se lano protáhne při normovaném zatížení.
  • Dynamické prodloužení lana – Udává, o kolik procent se lano prodlouží po prvním normovaném pádu.

Hmotnost

Lehčí lano se snáze přenáší, což oceníte na delších túrách. S nižší hmotností lana se pojí i jednodušší manipulace. Hmotnost lan se uvádí v gramech na metr (g/m). U jednoduchých lan se nejčastěji pohybuje mezi 52 až 80 g/m. Ostatní typy lan obvykle váží méně – poloviční cca 47 až 50 g/m, dvojitá lana pak okolo 45 g/m.

Impregnace: Ano, nebo ne?

Vodou nasáklé dynamické lano výrazně nabyde na hmotnosti. Zhorší se také manipulační vlastnosti a především pádová odolnost. Proto výrobci často sahají k impregnaci lana. Vodoodpudivá úprava může být aplikována na opletu i jádru, nebo pouze na opletu. Za první variantu si připlatíte, ale z dlouhodobého pohledu vykazuje lepší vlastnosti.

Jestli se chystáte do hor, lano by alespoň základní vodoodpudivou úpravou disponovat mělo. Nicméně i na skalách je impregnace určitě vítaná. Naopak při lezení na umělé stěně není impregnace potřeba.

Péče o lano

Životnost a správnou funkčnost lana podpoříte adekvátní údržbou. Na pozoru se mějte již při rozbalování lana. Pokud jste si nepořídili lano balené způsobem, který umožňuje použití přímo po rozbalení, je nutné ho rozmotat proti směru balení panenky (smyčky). V opačném případě se vám bude uzlovat a kroutit.

Přeprava

S údržbou vám rozhodně pomůže vak na lano. Ten slouží pro snadnou přepravu, ale také jako ochrana před nečistotami. I při lezení je lano rozprostřené na obalu, čímž ho izolujete od nečistot ze země.

Praní

Při zašpinění perte lano pouze ručně ve vlažné vodě do 30 °C. Použijte k tomu speciální prací prostředky. Lano sušte volně rozprostřené při pokojové teplotě, mimo dosah slunečního záření a přímých zdrojů tepla. Počítejte s tím, že vysušení lana může trvat déle.

Skladování

Lano skladujte na suchém a tmavém místě. Jestli ho zavěšujete, pak ne za jeden pramen panenky – vždy za smyčku či zvláštní popruh. Pro uskladnění vyberte místo, kde na lano nepůsobí chemické výpary, například z autobaterií, barev a dalších chemikálií. Garáž proto zpravidla nepředstavuje nejlepší variantu.

Kontrola

Horolezecké lano je tím nejdůležitějším článkem v celém systému jištění. Musí být ve výborném stavu, není zde žádný prostor pro kompromisy. Časem lano ztrácí dynamické vlastnosti a tedy i schopnost bezpečně zachytit váš pád. Občasným víkendovým lezcům lano vydrží maximálně pět let, pravidelní uživatelé ho většinou musí vyřadit již během prvního roku.

Stav lana pravidelně kontrolujte a přestaňte ho používat, pokud:

  • je oplet výrazně opotřebený, roztřepený, viditelně posunutý či jinak poškozený,
  • došlo k silné deformaci lana (zeslabení/zesílení, vruby, ztuhnutí apod.),
  • bylo lano vystaveno extrémnímu zatížení (velké pády),
  • lano přišlo do styku s chemikáliemi,
  • je lano extrémně znečištěné a nečistoty jsou nevypratelné,
  • lano jeví jakékoliv jiné známky poškození,
  • jste z jakéhokoliv důvodu k lanu ztratili důvěru,
  • byla překročena doporučená životnost (platí i pro zcela nepoužitá lana).

Ukázat lezecká lana

Líbil se článek?

Redakce Sportisimo

Články vycházející ze spolupráce zkušených autorů, produktových specialistů, nákupčích a dalších odborníků