Jak vybrat batoh
Při výběru se řídíme hlavně podle:
- určení
- potřebný obsah úložného prostoru
- množství kapes (organizér, kapsa na notebook)
- vzhled
- cena
Určení batohů
Existuje několik typů batohů, podle toho je důležité správně vybírat. Na krátký výlet je zbytečné sebou brát batoh o velikém objemu, do kterého se vejde oblečení na několik dní včetně spacáku a stanu, když si bereme pouze svačinu a pláštěnku.
- turistické batohy: batohy pro široké použití
- expediční batohy: velkoobjemové batohy s mnoha úložnými prostory. Tyto batohy jsou určeny pro dlouhé túry v náročných podmínkách. Pohodlnému nošení pomohou možnosti nastavená popruhů a odlehčovacích pásů přímo na míru člověka.
- cyklistické batohy: mají aerodynamický tvar. Některé batohy mohou mít i vak na vodu pro snadné doplňování tekutin za jízdy. Pro větší pohodlí za jízdy jsou vybaveny systémy pro snadnou cirkulaci vzduchu na zádech. Pro větší bezpečnost jsou opatřeny bezpečnostními prvky.
- školní a studentské batohy: menší batohy s dobrou oporou zad. Většinou mají organizér či kapsu na notebook.
- ledvinky a tašky přes rameno, dokladovky: malé tašky na uschování dokladů nebo jiných drobností
Materiály
Dva základní materiály pro výrobu batohů jsou polyamid, který se využívá v méně namáhaných částech batohu a polyester, který je využit u více namáhaných prvků batohu. Můžeme se také setkat s jejich kombinacemi a exkluzivními variantami jako jsou: CORDURA a RIPSTOP.
- CORDURA - Je velmi pevná a odolná tkanina z tvrzených polyamidových vláken od firmy DuPont, které se vyznačují obrovskou pevností a odolností vůči otěru a jiným mechanickým rizikům poškození.
- RIPSTOP – materiál vyvinutý s cílem vytvořit co nejpevnější a nejlehčí nylonovou tkaninu, v pravidelných odstupech jsou do materiálu příčně a podélně vetkána silnější vlákna, která mají zabránit mechanickému poškození.
Nosný systém
Nosné popruhy – by měly být pohodlné, nejlépe anatomicky tvarované. Nesmějí svírat krk, ani padat z ramen. Je to nejvíce namáhaná část batohu – vyžadují důkladné připevnění.
Bederní pás – odlehčuje nosným popruhům a tak i ramenům. Je fixován v pase. Někdy má boční dotahy, které zabraňují kymácení. Bývá odnímatelný a musí být dostatečně tuhý a dobře polstrovaný. Pás je spojen pomocí spony, kterou musíme pohodlně a rychle rozepnout.
Balanční popruhy – umožňují optimální nastavení nosného systému a zajišťují větší stabilitu. Dotažením a povolením při chůzi lze regulovat přenos zatížení z ramen na bedra a naopak, jsou upevněny k výztuze zad.
Hrudní popruh – zabraňuje padání nosných popruhů z ramen, měl by být výškově stavitelný. Popruh by měl být opatřený sponou s dotahem a pružně upevněn - nesmí omezovat dýchání.
Odlehčovací popruhy - lze do nich zavěsit ruce a napomáhají pohodlnějšímu nesení.