Jak vybrat správný batoh

Batoh vybírejte s ohledem na to kam a jak často ho budete nosit. Vybírejte batoh jen tak velký, lehký či kvalitní, jak potřebujete. Jistě je dobré si batoh vyzkoušet přímo na zádech, protože každé postavě sedne trochu jiný typ či velikost.

 

Při výběru se řídíme hlavně podle:

  • určení
  • potřebný obsah úložného prostoru
  • množství kapes (organizér, kapsa na notebook)
  • vzhled
  • cena

 

 

Určení batohů

Existuje několik typů batohů, podle toho je důležité správně vybírat. Na krátký výlet je zbytečné s sebou brát batoh o velikém objemu, do kterého se vejde oblečení na několik dní včetně spacáku a stanu, když si bereme pouze svačinu a pláštěnku.

 

Turistické batohy

Tyto batohy jsou určené pro široké využití, je to nejuniverzálnější typ, který lze využít na jednodenní i vícedenní turistické výlety. Často jsou ale k vidění i ve městě. 

Expediční batohy

Velkoobjemové batohy s mnoha úložnými prostory. Tyto batohy jsou určeny pro dlouhé túry v náročných podmínkách. Pohodlnému nošení pomohou možnosti nastavení popruhů a odlehčovacích pásů přímo na míru člověka. 

Cyklistické a běžecké batohy

Mají aerodynamický tvar a některé batohy mohou mít i vak na vodu pro snadné doplňování tekutin za jízdy. Pro větší pohodlí za jízdy jsou vybaveny systémy pro snadnou cirkulaci vzduchu na zádech. Pro větší bezpečnost jsou opatřeny bezpečnostními prvky.

Školní a studentské batohy

Větší školáci potřebují vhodný školní batoh pro 2. stupeň a k tomu právě slouží tyto menší batohy s dobrou oporou zad, která by měla přispět ke správnému držení těla. Většinou mají organizér či kapsu na notebook, aby se dovnitř vešly veškeré školní potřeby. Dají se využít ale i na výlety nebo do zájmových kroužků. 

Městské batohy 

Fashion batohy, které mají většinou jednu hlavní komoru, dále mohou mít i kapsu na notebook. Moderní vzhled a provedení se hodí pro mládež i dospělé, kteří potřebují mít vždy po ruce to, co potřebují. Většina těchto batohů nemá bederní pás, který může být ve městě spíše na obtíž.

Ledvinky a tašky přes rameno, dokladovky

Malé tašky na uschování dokladů nebo jiných drobností se hodí třeba na cestování nebo pokud s sebou nechcete nosit větší zavazadla a stačí Vám s sebou pouze doklady a peněženka. Ledvinky se pak hodí na různé kratší výlety nebo pro ty, kteří si jdou zaběhat a neobejdou se bez potřebných drobností.

Materiály

Dva základní materiály pro výrobu batohů jsou polyamid, který se využívá v méně namáhaných částech batohu a polyester, který je využit u více namáhaných prvků batohu. Můžeme se také setkat s jejich kombinacemi a exkluzivními variantami, jako jsou CORDURA a RIPSTOP.

 
  • CORDURA – je velmi pevná a odolná tkanina z tvrzených  polyamidových vláken od firmy DuPont, které se vyznačují obrovskou pevností a odolností vůči otěru a jiným mechanickým rizikům poškození.
  • RIPSTOP – materiál vyvinutý s cílem vytvořit co nejpevnější a nejlehčí nylonovou tkaninu, v pravidelných odstupech jsou do materiálu příčně a podélně vetkána silnější vlákna, která mají zabránit mechanickému poškození.

 

 

Nosný systém

Nosné popruhy – by měly být pohodlné, nejlépe anatomicky tvarované. Nesmějí svírat krk, ani padat z ramen. Je to nejvíce namáhaná část batohu – vyžadují důkladné připevnění.

 

Bederní pás – odlehčuje nosným popruhům a tak i ramenům. Je fixován v pase. Někdy má boční dotahy, které zabraňují kymácení. Bývá odnímatelný a musí být dostatečně tuhý a dobře polstrovaný. Pás je spojen pomocí spony, kterou musíme pohodlně a rychle rozepnout.

 

Balanční popruhy – umožňují optimální nastavení nosného systému a zajišťují větší stabilitu. Dotažením a povolením při chůzi lze regulovat přenos zatížení z ramen na bedra a naopak, jsou upevněny k výztuze zad.

 

Hrudní popruh – zabraňuje padání nosných popruhů z ramen, měl by být výškově stavitelný. Popruh by měl být opatřený sponou s dotahem a pružně upevněn – nesmí omezovat dýchání.

 

Odlehčovací popruhy – lze do nich zavěsit ruce a napomáhají pohodlnějšímu nesení.

Výběr dámského batohu

Vybrat perfektně padnoucí batoh z tak velké nabídky není vůbec jednoduché. Každý z nás má jiné tělo s jinými proporcemi, jež ovlivňují správné usazení batohu na zádech. Výrobci proto přicházejí s batohy, které se ergonomicky přizpůsobují různým typům mužských i ženských těl.

 

Jaké jsou rozdíly mezi UNI a dámskými batohy?

Při výběru batohů se setkáváme se dvěma druhy, a to s takzvanými UNI batohy a dámskými batohy. UNI batohy jsou ty, které berou v potaz klasickou mužskou postavu. Dámské batohy se pak přizpůsobují ryze ženským křivkám. Rozdíly, které jsou mezi nimi znatelné již při prvním nasazení, vám přiblížíme níže.

Na co se při výběru batohu zaměřit?

1. Vzdálenost ramenních popruhů

Užší mezera nacházející se mezi ramenními popruhy je jedním z hlavních rozdílů mezi dámskými a pánskými batohy, který je znatelný už při prvním ozkoušení. Vzdálenost ramenních popruhů respektuje anatomii ženských zad, která nejsou na rozdíl od mužských tak široká, a proto je rozpětí popruhů menší než u UNI batohů. Tím je zajištěno přesné usazení popruhů a batoh se tak neodklání od zad.

 

2. Ergonomický tvar popruhů

Tvar popruhů se řídí ergonomií hrudníku a snaží se o co nejpohodlnější usazení popruhů přes hrudník a prsa. Zvláště u dámských batohů jsou popruhy více vykrojeny, aby netlačily na prsa a nestahovaly je.

 

3. Délka trupu

Dalším aspektem, na který je nutné se při výběru batohu zaměřit, je délka trupu. Některé batohy mají kratší a užší konstrukci s prohlubněmi na těch správných místech, a tím mají drobnější lidé zaručenou větší volnost pohybu a lepší stabilitu.

 

4. Bederní pás

Nezbytnou součástí batohů je i bederní pás. Hlavně u dámských batohů je nutné, aby vyhovoval tvaru kyčle a obstaral potřebnou podporu. To zajišťuje do výšky užší, lehce sešikmený střih, který zaručuje, že batoh nenarazí při pohybu ani do žeber, ani do kyčelní kosti.

 

 

 

Jak zvolit správnou velikost a střih?

Správnou velikostí a střihem docílíme náležitého rozložení váhy po celém těle, a tak i maximálního pohodlí při nošení.

 

Velikost ovlivňuje délku zad, bederní pás a postroj. Tyto aspekty jsou ve střihu batohu přizpůsobeny tak, aby odpovídaly proporcím těla. Menší postavě s užšími zády bude sedět dámský střih batohu, který správně rozloží váhu, zajistí komfort a zabrání odstávání popruhů.

 

Dámský střih můžete zvolit i pro dítě, které zatím nedosáhlo typicky mužské postavy, a tak mu nepadne žádný UNI střih. Existuje mnoho barevných variant, jež ocení i dospívající chlapci.

 

Na co si dát pozor?

Vybírejte batoh spíše u prověřených společností! Ne každý výrobce totiž respektuje fyziologické rozdíly, a proto je nutné hlavně unisexové modely pečlivě vyzkoušet a prověřit. U některých značek můžete pod označením „dámský batoh“ najít pouze růžovou variantu klasického UNI batohu.  

                  

S výběrem pomůže aplikace

Přední výrobce dámských batohů Osprey vytvořil aplikaci „OSPREY PACK SIZER™“, která Vás změří a pomůže Vám snadno a rychle vybrat velikost batohu přímo pro Vaše záda.

O