Jak vybrat čelovku

Pokud se pohybujete v přírodě i ve večerních a nočních hodinách, pak pravděpodobně budete potřebovat čelovku. Oproti klasické baterce či svítilně ji zvýhodňuje to, že budete mít volné ruce. Díky tomu ji hojně využívají běžci, cyklisti i táborníci.

 

Při výběru je důležité určit, co od čelovky očekáváte, v jakých případech a podmínkách ji budete používat a také kolik do ní chcete investovat. Běžným turistům a táborníkům bude stačit nějaký jednodušší levnější model, zatímco aktivní sportovci budou potřebovat náročnější model s více funkcemi.

 

Světelný tok

Jedním z parametrů, na který je dobré se zaměřit, je světelný tok. Jeho jednotkou je lumen a udává, jak silně bude čelovka svítit. Pokud se chystáte čelovku využívat například při chůzi na neosvětlené cestě, či ji mít jako nouzové řešení při výpadku proudu, pak bude stačit čelovka s nižší hodnotou lumenů. Pokud však plánujete běhat v noci lesem mimo cesty, pak bude potřeba sáhnout po čelovce s vyšší hodnotou lumenů.

 

 

Dosvit

Dalším parametrem, se kterým se u čelovek setkáváme je dosvit. Dosvit se uvádí v metrech a udává, jak daleko si s čelovkou posvítíte. Obecně platí, že čím vyšší je světelný tok, tím delší je dosvit.

 

Stejně jako u světelného toku platí, že pokud čelovku budete využívat na jednodušší aktivity, jako například večerní procházka, pak bude stačit dosvit kratší. Zatímco na náročnější aktivity, jako je běh, běžecké lyžování či skialpinismus, bude potřeba zvolit čelovku s dosvitem delším.

 

Některé modely jsou vybaveny několika režimy svícení a nabízejí tak možnost nastavit si dosvit přesně podle vašich potřeb. To je ideální v případě, kdy plánujete čelovku využívat na různorodé aktivity.

 

Odolnost

Čelovka by především u náročnějších aktivit měla něco vydržet. Odolnost proti vodě a vniknutí prachu a jiných těles se označuje zkratkou IP, neboli stupněm krytí. Za touto zkratkou jsou poté dvě číslice, které udávají její odolnost. Čím vyšší číslo, tím více je čelovka odolná.

 

První číslo je uváděno v rozmezí 0-6 a určuje míru odolnosti proti prachu. Pokud je uvedena 0, pak čelovka neposkytuje ochranu žádnou a můžou se dovnitř snadno dostat nečistoty. Pokud je naopak uvedeno číslo 6, pak je čelovka plně chráněna proti vniknutí prachu.

 

Druhé číslo je uváděno v rozmezí 0-9 a určuje odolnost proti vodě. Hodnoty od 0 do 3 se uvádějí u čelovek, které poskytují velmi malou ochranu proti kapající vodě. U čelovek s ochranou proti ponoření se pak uvádějí čísla od 7 do 9.

 

 

 

 

 

 

 

Způsob napájení

V naší nabídce naleznete čelovky, které fungují za pomocí běžných baterií, či modely, které jsou vybaveny dobíjecím akumulátorem. Některé modely mají i možnost využití jak baterií, tak akumulátoru a můžete je tedy napájet podle toho, co budete mít zrovna k dispozici.

 

Napájení pomocí baterií

 

Nejrozšířenějším způsobem je napájení čelovky pomocí klasických baterií. Baterie jsou snadno dostupné a je možné je lehce vyměnit. Pokud se však chystáte využívat čelovku delší dobu, je dobré myslet na náhradní baterii, případně pořídit baterie s možností dobíjení.

 

 

 

 

 

Napájení pomocí akumulátoru

 

U výkonnějších a dražších čelovek se často setkáte s nabíjecím akumulátorem. Oproti běžným bateriím vydrží déle, avšak k jejich nabití budete potřebovat nabíječku. Pokud plánujete dlouhodobější využívání čelovky bez možnosti dobití, pak je dobré pořídit náhradní akumulátor či powerbanku.