Jak vybrat vařič a kartuši

Pokud se chystáte přenocovat v přírodě, pravděpodobně se vám bude hodit vhodný vařič s kartuší. Při výběru je potřeba dát pozor především na to, aby byl vařič s kartuší vzájemně kompatibilní. 

Systém připojení vařiče k plynové kartuši

Existují tři systémy upevnění vařiče k plynové kartuši: závitový, bajonetový (Easy Click) a napichovací systém. Napichovací systém je již zastaralý a setkáte se s ním pouze v ojedinělých případech. Po propojení je totiž nutné nechat kartuši i vařič spojený, což je velmi nepraktické především při přenosu.

 

 

Závitový systém

 

Závitový systém je nejrozšířenější. Vařič se na kartuši jednoduše našroubuje a díky tomu ho lze připojit a odpojit opakovaně. Závitový systém používá více výrobců a umožňuje tedy kombinovat jinou značku kartuše a vařiče.

Bajonetový (Easy Click) systém

 

Bajonetový systém používá značka Campingaz. V tomto případě je nutné použít vařič i kartuši stejné značky. Vařič se na kartuši jednoduše nacvakne. Kartuše s tímto systémem mají samotěsnící bezpečnostní ventil, který brání úniku plynu. Proto je možné, stejně jako u systému závitového, vařič s kartuší opakovaně připojit a odpojit.

 

 

 

 

Kartuše

Plynové kartuše jsou lehké a snadno dostupné. Obsahují kombinaci propanu a butanu. Jsou k sehnání v několika velikostech podle gramáže. Pokud se chystáte na celodenní pěší výlet s batohem, pak zvolte kartuši menší a lehčí o velikosti 100 - 150 gramů. Pokud však plánujete vícedenní kempování na jednom místě, budete potřebovat kartuši větší, a to 400 g a více.

 

Běžné kartuše špatně zvládají mínusové teploty, proto se vyrábí i ty, které jsou určené do nízkých teplot. To se vám bude hodit především v případě, že se chystáte vařit v zimě na horách.

 

Nevýhodou plynových kartuší je to, že nesmí do letadla a v některých zemích nemusí být k sehnání. Pokud se tedy chystáte do zahraničí leteckou dopravou, nejprve se ujistěte, zda v dané zemi kartuši seženete.

 

Plynové vařiče

Před výběrem plynového vařiče je potřeba určit, kde ho budete využívat. Pokud plánujete trávit dovolenou v kempu, pak je ideální volbou velký vařič. Pokud se však chystáte vařič nosit v batohu, pak je vhodnější zvolit co nejskladnější a nejlehčí model.

Malé vařiče

 

Malé vařiče jsou ideální na krátkodobější výlety, či pokud sháníte co nejlehčí vybavení. Jejich spotřeba se pohybuje okolo 50 - 150 gramů za hodinu. Obvykle se dají složit do velmi malých rozměrů a jsou velmi lehké, díky čemuž je můžete vložit třeba do ešusu či malé kapsičky v batohu. Jejich cena se pohybuje od několika stovek.

 

Oproti velkým vařičům nabízejí díky skládací konstrukci a malým rozměrům horší stabilitu. Také bývají méně výkonné.

Velké vařiče

 

Velké vařiče jsou ideální na dlouhodobější kempování na jednom místě, nebo pokud cestujete autem či karavanem. Jejich spotřeba se pohybuje kolem 100 - 400 gramů za hodinu, proto je vhodné je kombinovat s velkou plynovou kartuší. Díky větším rozměrům a vyšší hmotnosti nejsou ideální na túry s batohem.

 

Oproti malým vařičům nabízejí vyšší výkon, jsou stabilnější a umožňují vaření i ve velkém ešusu či hrnci.