Jak vybrat longboard

 

Nabídka longboardů je velmi široká, každý má jiný tvar, použitý materiál, kolečka a trucky. Výběr se může zdát složitý, ale pomocí našeho návodu zjistíte, že je to jednoduché a vyberete si takový, aby vám co nejvíce vyhovoval. V následujících kapitolách si popíšeme jednotlivé komponenty a jejich vlastnosti a důležitost u výběru longboardu. Pro zjednodušení výběru typu longboardu jsme pro vás připravili jednoduchý postup, abyste vybrali ten pravý.

 

Hlavní otázkou pro začátek bude - kde budete s longboardem jezdit?

Město

pokud převážně ve městě a budete longboard využívat jako dopravní prostředek, doporučujeme zvolit spíše kratší až střední longboard nebo mini-longboard (cruiser) či Penny skateboard s měkkými kolečky. 


Dále doporučujeme vybírat longboard, který má zvednutou zadní část, tzv. „tail“. Díky zvednutému tailu, kterému se říká „kicktail“ lze při jízdě zvednout přední kolečka a snadněji tak překonávat nerovnosti města jako jsou patníky, díry a větší překážky, které jen tak nepřejedete. Na obrázku jsou uvedené longboardy, z jejichž podobných tvarů můžete vybírat.

Město, parky, stezky

pokud převážně ve městě s tím, že budete na longboardu jezdit hlavně v městských parcích, bruslařských stezkách a podobně, doporučujeme vybírat z klasických pintailových longboardů (pintail je tvar desky ve tvaru ryby / podlouhlé kapky) či DT / drop thru longboardů (DT = trucky uchycené shora desky = stabilnější). 

 

Nedoporučujeme volit hodně dlouhá prkna (nad 105 cm) a prkna určená na downhill (hodně profilované desky s nízkou výškou desky), která si ve městě a parcích moc neužijete. Na obrázku jsou uvedené longboardy, z jejichž podobných tvarů můžete vybírat. Na spodní části obrázku vidíte čelní pohled longboardů, kde je patrná výška.

 

Čím je longboard vyšší, tím rychleji reaguje a zatáčí, ale je méně stabilní. Nízké longboardy jsou zase stabilnější i během vysoké rychlosti, ale nejsou tak obratné jako jejich vyšší kolegové. Longboard s oranžovými kolečky představuje kombinaci mezi DT a pintail longboardem, má výřezy, které zabraňují kontaktu kolečka a desky během ostrého zatáčení.

Kopce, silnice:

pokud budete mít longboard převážně mimo město, můžete vybírat prakticky ze všech longboardů s důrazem na styl jízdy, který budete jezdit. Longboardy tak můžeme rozdělit mezi základní kategorie: carving , freeride a downhill.

 

Kategorie longboardů carving zahrnuje longboardy pro jízdu z kopců, kde si užíváte řezání oblouků, dále jsou prkna vhodná na tzv. „dancing“, což je zjednodušeně tancování na prkně. Freeride longboardy jsou vhodné na sjezdy a sliding. Díky uchycení trucků DT mají longboardy nízký profil a jsou stabilnější při vyšších rychlostech. Se správnými kolečky s kulatou hranou a vyšší tvrdostí jdou jednoduše během jízdy „utrhnout“ a slidovat.

 

Downhill longboardy jsou vyloženě sjezdová prkna pro sjezdy z velmi prudkých kopců ve vysokých rychlostech. Mají hodně profilované desky s nízko položeným těžištěm, desky jsou velmi tlusté a tuhé.

Jak vybrat desku?

Hlavní komponentem longboardu je vždy deska, její tvar, délka a konstrukce určuje, pro který typ ježdění je vhodná. V případě, že si kupujete svůj první longboard, je vhodné, aby byla deska co nejvíce univerzální (pintail), než zjistíte, co opravdu chcete, pak je možné následně longboard upravit podle vašich představ.

 

1) Tvar:

U longboardů se můžeme setkat se 4 základními tvary desek. Každý tvar desky má své výhody a nevýhody, které závisí na technickém zpracování desky a stylu jízdy jezdce.

 

2) Délka:

Další důležitou vlastností u longboardu je délka desky. Právě délka určuje, pro jaký styl jízdy se longboard hodí. V následující tabulce jsou ukázány jednotlivé délky longboardů a styl jízdy.

 

Základními tvary jsou: Pintail, Drop-Thru, Hybridní a Cruiser.

PINTAIL

Pintail longboard je nejběžnějším typem desky. Tvar připomíná podlouhlou kapku, nejčastěji je deska úplně plochá. Tento tvar je vhodný pro začátečníky.

HYBRID

Hybridní longboardy mají na desce výřezy pro kolečka, z důvodů montování trucků způsobem Drop-Thru, trucky jsou montovány ze shora desky. Kolečka jsou tak blíže u desky a výřezy v desce zabraňují kontaktu koleček s deskou. Díky způsobu uchycení trucků Drop-Thru mají desky větší stabilitu. 

Hybridní longboardy bývají i o něco kratší než ostatní longboardy, což umožňuje jezdci dělat podobné triky jako na skateboardu. Hybridní desky jsou vhodné na downhill, freeride či carving.

DROP-THRU, DOUBLE-DROP

Drop-thru longboardy mají jedinečný tvar desky, kde je prostředek desky níže než namontované trucky. Existují dva druhy uchycení trucku:

 

První způsob Drop-Thru, trucky jsou montovány ze shora desky. Druhý, kdy je samotná deska tvarovaná takovým způsobem, kdy je prostředek desky níže než místo uchycení trucku, tzv. Double-drop. Tyto longboardy mají velkou stabilitu při vysokých rychlostech díky sníženému těžišti a jsou tak vhodné pro downhill či freeride.

CRUISER 

Cruiser longboardy jsou tvarově podobné klasickým skateboardům, na rozdíl od nich jsou delší a širší. Lze na nich provádět většinu triků jako na skateboardu, ale vyšší hmotnost a rozměr desky vyžadují větší schopnosti a sílu jezdce.