Jak vybrat penny skateboard

 

Slovo „penny“ znamená v doslovném překladu „maličký“, jde o zmenšenou verzi longboardu (tvar cruiser) s plastovou deskou (jsou i dřevěné) a kicktailem, kovovými trucky (podvozky) a s velkými tichými gumovými kolečky jako na longboardu. Penny skateboard je oblíbený pro svou malou velikost, snadnou přenositelnost a rychlou jízdou v městském terénu. Plastový penny skateboard je také stylový módní doplněk, znovu objevený hit 70. let.

 

Pennyboardy jsou rozměrově velice podobné, rozdíly jsou především v barevném provedení desek, koleček, značce a ceně. Obecně se dá říct, čím vyšší cena, tím materiálově kvalitnější, propracovanější zhotovení, nadstandardní grafické zpracování (potisk, chrom), LED osvětlení desky nebo koleček.


Penny skateboard pro začátečníka?

Jaký je vhodný penny board pro začátečníka? Zde je potřeba rozlišit dva faktory: 1) Co je vhodné pro začínajícího jezdce, 2) Co je vhodné do začátku, aby to moc nestálo. 

 

Ad 1) Pro začínajícího jezdce jen to nejlepší a profesionální kvalitu, není důvod začínat na prknech za lidovou cenu. 

Ad 2) Pokud nechceme moc utrácet, tak i nenáročnému začátečníkovi stačí na naučení prkno za lidovou cenu. 

 

Závěrem lze říct, že speciální prkna pro začátečníky se nedělají. Obecně platí, čím delší prkno, tím je jízda stabilnější, a tím pádem i vhodnější pro začátečníka, ale to už se dostáváme do oblasti longboardu.

Jakou velikost?

Standardní oblíbená velikost penny boardu je 22“ (22 palců / 56 cm), což je celková délka. Penny skateboard je oblíbený pro to jak je malý a přitom velmi rychlý. Dobře se na něm jezdí, i když je tak maličký. Vyniká především svou skladností, nízkou hmotností a jednoduchou přenositelností, vejde se na batoh, do batohu, do školní skříňky, dobře se s ním cestuje. Díky plastové profilované desce s nízkou hmotností se dobře nosí jen tak v ruce a dobře se udržuje.

 

Zaměřte se také na velikost koleček, čím větší kolečko, tím lépe. Vetší kolečka rychleji jedou a snadněji překonávají běžné nerovnosti povrchu, jako jsou drobné kamínky, spáry, dlaždice atd. Větší kolečka obvykle znamená i vyšší cenu penny skateboardu.

 

Měkká kolečka jedou pohodlněji, tišeji, lépe drží na nerovném povrchu, ale zase jsou háklivá na ostré kamínky. Tvrdší kolečka (nad 80A) jsou určena pro drsnější jízdu, slajdování, dancing atd.

Hmotnost jezdce a zatáčení

Hmotnost jezdce má velký vliv na zatáčení penny skateboardu. Tvrdost a tvar Bushingu ovlivňuje, jak se vám bude s pennyboardem zatáčet, pro lepší zatáčení mnohdy stačí Bushingy povolit, ale někdy to nepomůže a je potřeba Bushingy vyměnit za měkčí. 

 

Pro jezdce pod 50 kg doporučujeme vybrat rovnou penny skateboard středně nebo více zatáčivý a pro jezdce cca nad 50 kg doporučujeme vybrat středně nebo méně zatáčivý. Většina penny boardů má nosnost do 100 kg, některé do 75/80 kg.

Konstrukce a tvar je u všech značek podobný:

 

    • Deska je plastová podobného tvaru s tailem. Tail je zvednutá zadní část desky. Pozor na kvalitu materiálu, moc tvrdá nebo křehká deska se snadno zlomí, moc měkká deska se bude prohýbat a nebude stabilní při jízdě, nosnosti penny skateboardu se pohybují od 80 do 100 kg. Věnujte pozornost tvaru desky, některé desky jsou rovné, některé vypouklé, některé mají otvory, každému vyhovuje něco jiného. Věnujte pozornost povrchu desky, plastové penny skateboardy mají většinou protiskluzovou mřížku s různými tvary, ale jsou i výjimky s nalepovacím griptape.

 

    • Trucky jsou kovové podvozky s polyuretanovým pouzdrem – bushingem. Bushing je polyuretanový váleček na trucku umožňující zatáčet, ovlivňuje také stabilitu jízdy. Kvalita trucku a propojení s bushingem ovlivňuje kvalitu zatáčení a stabilitu jízdy. Některé penny skateboardy mají tvrdší bushingy a jsou tak méně zatáčivé, velká zatáčivost může být na škodu, záleží k čemu penny skateboard používáme. Jezdec s malou hmotností (pod 40 kg) může mít problém u méně zatáčivého pennyboardu zatočit, pak je nutné vyměnit bushingy za měkčí.

 

    • Kolečka většího rozměru (60 mm) z měkké polyuretanové gumy nebo PVC. Kolečka a ložiska významně ovlivňují jízdní vlastnosti. Větší kolečka mají pomalejší rozjezd, ale jsou zase rychlejší a naopak. Měkčí kolečka jsou pohodlnější a mají větší přilnavost než kolečka tvrdší, ale jsou nepatrně pomalejší a náchylnější na ostré předměty (kamínky). Tvrdost koleček se označuje číslem a písmenem, např. „87A", kdy nižší číslo znamená měkčí gumu a vyšší číslo tvrdší gumu, doplněno písmenem označující škálu tvrdosti pro měření. Tvar koleček ovlivňuje přilnavost, kdy hranatá hrana má větší přilnavost v zatáčkách a kulaté hrany se snadněji utrhnou do smyku – vhodnější pro slid (smykování). Rozhodující je také materiálové složení gumy (polyuretan, PVC) a jádra kolečka, které určuje kvalitu a životnost koleček.

 

  • Ložiska v kolečku se označují podle přesnosti ABEC-1 - ABEC-15... (vyšší číslo = přesnější). Přesnější ložiska by měla být rychlejší. Důležitější než přesnost je však konstrukce a materiálové složení ložiska, která se většinou neuvádí. Ložiska v kolečkách je vhodné měnit při výskytu prvních problémů, čistění ložisek nemá význam. Při koupi nových ložisek se řídíme referencemi značky a k čemu jsou ložiska určena, nikoli jen podle hodnoty ABEC.