Jak vybrat skateboard

 

Začínáte? Zvolte celý komplet

Vaše úroveň zkušeností je důležitým ukazatelem, který byste měli zvážit při výběru skateboardu. Ještě jste nestrávili příliš času na skatu, ale jste připraveni koupit si desku a pracovat na základech? Doporučujeme sáhnout po připravených kompletech. Ty jsou sestaveny se vším, co budete potřebovat. Stačí se řídit jen šířkou desky.

 

 

Jak vybrat velikost


Věková kategorie Délka desky
Velikost bot Výška Věk
Dospělý 72–80 cm 41 EU + 161 cm +

13 +

Junior 55–71 cm 39–41 EU 131–160 cm 9–12
Mini 40–55 cm 35–38 EU 100–130 cm 6–8

 

Jak vybrat desku

Deska je nejdůležitější část skateboardu, je to jediná část v přímém kontaktu s nohou, takže je důležité vybrat tu ideální ve všech směrech. Šířka, profil (konkáva) – oba tyto atributy by měly být brány v úvahu.

 

Šířka skateboardu určuje styl jízdy

Při výběru skateboardové desky se musíte zaměřit na šířku než na cokoliv jiného. Právě ta určuje, na jaký styl ježdění je vhodná.

 

Každá deska se chová trochu jinak. Úzké jsou rychlejší v triku, širší o něco stabilnější při jízdě a dopadech. Správná šířka je individuální, každý jezdec upřednostňuje něco jiného, proto najít tu pravou může stát trochu času.

 

Materiál

Nejčastěji používaným materiálem je kanadský javor. Deska je konstruována z několika dýh, většinou sedmi, které jsou vrstveny kolmo k sobě. Desky s více jak sedmi vrstvami jsou pevnější, ale těžší.

 

Velikost koleček

Malá kolečka vynikají nižší hmotností a rychlejším popem, protože máte tail níže k zemi a nemusíte tolik kopat. Větší kolečka umožňují stabilnější jízdu a lépe se dokáží poprat s nerovnostmi na silničním povrchu a jsou rychlejší.

Tvrdost koleček určuje rychlost a přilnavost

Tvrdost materiálu je také parametr, který je třeba zvážit při výběru správné sady kol. Durometr měří tvrdost koleček. Většina výrobců používá škálu tvrdosti A, což je 103-bodová stupnice, která udává, jak je kolečko tvrdé. Někteří výrobci používají škálu B, která měří o 20 bodů níže. Například tvrdost 80b je stejná jako 100a.

 

Obecně lze říci, že tvrdší kolečka jsou rychlejší a měkčí pomalejší, ale zato nabízejí větší přilnavost, jsou vhodnější na streetovou skejtovačku. Tvrdší kola jsou spíše pro hladké povrchy jako skateparky. Některé značky dokonce navrhují speciální kolečka pro konkrétní použití.