Jak vybrat waveboard

 

Jízda na waveboardu lidskému tělu velmi prospívá. Jedná se o plynulý pohyb, který nezatěžuje klouby, posiluje svalstvo, zlepšuje koordinaci pohybu a také rovnováhu. Ta je základem i pro další sporty jako snowboard, lyžování, bruslení apod.

Základní jízdu zvládne prakticky každý – přestože v ostatních sportech vůbec nevyniká. Další výhodou waveboardu je, že na něm můžete jezdit na jakémkoliv hladkém a tvrdém povrchu (asfalt, beton, parkety).

Kolečka waveboardu

Kvalitní kolečka se vyplatí pořídit, pokud waveboard budete užívat intenzivně. Je nutno si uvědomit, že waveboard má na rozdíl od skateboardu nebo in-line bruslí pouze dvě kolečka. Ta jsou z toho důvodu extrémně namáhaná. Zejména je zatíženo kolečko zadní. Pamatujte si, že nekvalitní kolečka můžete v létě na rozpáleném asfaltu sjet i za pár hodin! 

 

Jak poznat kvalitní kolečka? Doporučuje se nejprve zaměřit na značku koleček. V ideálním případě by se značka koleček měla shodovat se značkou waveboardu. Poté si můžeme být do jisté míry jisti, že jsou tato kolečka vyvinutá právě pro jízdu na waveboardu. 

 

Důležitá je u koleček také jejich tvrdost a velikost. Podstatné je sledovat takzvanou tvrdost koleček. Vhodná tvrdost koleček pro jízdu na waveboardu by měla být v rozmezí 84–90A. Měkčí kolečka se vám budou mnohem rychleji sjíždět. 

 

Co se týče velikosti koleček, u waveboardu by měla být asi 76–80 milimetrů. Rekreačním a sporadickým jezdcům či menším dětem stačí i no name kolečka. Po částečném opotřebení koleček doporučujeme prohodit zadní a přední kolečko. Zadní se z uvedených důvodů opotřebovává rychleji.

 

Caster u waveboardu

Caster je součástka, ve které je kolečko uchycené. Je to jedna z nejvíce namáhaných částí waveboardu. Cena nového casteru je okolo 250 Kč. Podstatné jsou u něj zejména dvě vlastnosti.

 

a) Druh a síla materiálu

Ideálně je caster vyroben z oceli. Vyrábějí se i castery ze slitiny hliníku, u kterých záleží na odolnosti slitiny. Nekvalitní caster může prasknout, což by mohlo způsobit úraz.

 

b) Ložiska

Ložiska by měla být odolně zapouzdřena. Ložiska musí vydržet extrémní zátěž, ke které dochází již při samotné jízdě a zejména skocích. Neznačková a levnější ložiska mají pouzdra ložisek jen lehce znýtovaná a jejich kvalita může být nižší. 

 

Caster se pak může dříve opotřebovat, což se pak pozná tak, že se caster začne při otáčení zasekávat. Je pak nutné jej vyměnit. Opět je třeba zvážit intenzitu používání waveboardu a finanční možnosti, u levnějších musíme počítat s nižší životností, která však někomu může postačit.

Tvar waveboardu

a) Desky waveboardů


Desky waveboardu, na kterých stojíte, by měly být konkávně prohnuté. To znamená, že by jejich okraje měly být vyšší než střed desky. To napomáhá jezdci udržet stabilitu při jízdě i tricích.


b) Dorazové plochy


Dorazové plochy vám zajistí to, že vás waveboard při ostrých zatáčkách či tricích nepustí do přílišného náklonu, což obvykle vede k pádu na tvrdou zem. Dobrý waveboard by je měl mít nastavené ve správných úhlech.


c) Torzní tyč


Torzní tyč, která obě desky waveboardu spojuje, by měla být nejlépe ocelová. Správná tuhost tyče a kvalita materiálu má zásadní vliv na pohánění waveboardu.

Povrch waveboardu

Povrch waveboardu je důležitý pro přilnavost podrážek jezdce k samotné desce waveboardu. Plastové výstupky (tedy takzvaný 3D grip) by měly být dostatečně vysoké a špičaté, aby se do nich podrážky zasekly. 

 

Pokud není povrch desky dostatečně proveden, může podrážka lehce sklouzávat. To má opět za následek pády. Je třeba pamatovat na to, že při jízdě na vlhkém povrchu vám vlhká podrážka na desce bude klouzat více.