Poradna

Používané druhy materiálů

Sportovní podprsenky jsou vyrobeny převážně ze syntetického materiálu. Nejčastěji se jedná o polyester, nylon a elastan.

Polyester

Polyesterové vlákno je nejvyužívanější materiál pro sportovní oděvy, tudíž i podprsenky. Jedná se o chemické vlákno, které vyniká svojí tvarovou stabilitou, snadnou údržbou a hlavně nízkou sorpcí, tudíž je materiál málo navlhavý a podporuje tak transport potu od pokožky. Některé značky používají takzvaný recyklovaný polyester, jedná se o znovu využitý materiál, nejčastěji vyráběný z PET lahví, tím produkt méně zatěžuje planetu a podporuje snížení produkce odpadu.

Nylon

Syntetický materiál nylon je velmi odolný, drží barvy a málo se mačká. Je hořlavý a udržuje v sobě statickou elektřinu. Stejně jako polyester nepřijímá toto vlákno do své struktury vlhkost a je tak vhodné pro sportovní oděvy.

Elastan 

Elastan patří do skupiny syntetických vláken, která se vyznačují svojí výjimečnou pružností. Tento materiál je schopen se natáhnout na 3–7 násobek své původní délky. Je pevnější a odolnější než gumová vlákna. U směsí s elastanovými vlákny oceníte hlavně větší pružnost materiálu, snížení mačkavosti a schopnost držet si svůj tvar. V Evropě se ujal název elastan, kdežto v severní Americe je toto vlákno známé pod názvem Spandex. Nejznámější obchodní značkou tohoto vlákna je Lycra. Elastan se vyrábí v mnoha zemích a pod jinými názvy jako např. Dorlastan, Elaspan, Linel apod.