Jak vybrat správnou velikost

Základem dobrého výběru, stejně jako u klasické podprsenky, je správná velikost. U sportovních podprsenek to platí dvojnásob. 

 

Číslování

Sportovní podprsenky lze číslovat stejně jako u klasických podprsenek, kde velikost značí obvod hrudníku a velikost košíčků – například 70C. V tomto případě se jedná o podprsenku vyztuženou košíčky. Takzvané kompresní podprsenky, které přitisknou prsa k tělu, jsou číslované velikostmi S, M, L. 

                        

Jak správně změřit velikost

  • změřte obvod hrudníku pod poprsím
  • zapiště si údaj v centimetrech a zaokrouhlete na nejbližší násobek pěti
  • pro zjištění velikosti košíčků změřte obvod hrudníku v nejširším místě 
  • odečtěte od údajů z měření velikosti košíčků údaj z měření hrudníku a použijte uvedenou tabulku pro vyhledání správné velikosti košíčků

 

Rozdíl 10 - 14 14 - 16 16 - 18 18 - 20 20 - 22 22 - 24
Velikosti košíčků A B C D E F

 

Údaje v tabulce jsou pouze orientační

Zkoušení a střih

Každá sportovní podprsenka může mít jiný střih, ramínka a zapínání, tudíž se může stát, že Vám dvě stejné velikosti nebudou vyhovovat stejně. Při zkoušení si můžete ověřit správnou velikost a střih tak, že vložíte pohodlně dva prsty pod ramínka a spodní lem. Pokud Vám podprsenka špatně sedí, řešením mohou být i nastavitelná ramínka. Podprsenka by neměla nikde škrtit, aby dovolovala hluboké dýchání, na druhou stranu Vám nesmí nikde odstávat.

 

Pohodlí při sportovních aktivitách může také podpořit absence švů, zapínání a zbytečných přezek. Většina výrobců se na tyto potřeby zaměřuje a vyrábí prádlo bezešvé a bez přezek, které se nacházejí u klasických podprsenek a jsou tak pro sport nevhodné. Při sportu se více pohybujete a švy by Vás mohly odřít a způsobit drobné modřiny. Většina sportovních podprsenek se vyhýbá i klasickému zapínání mezi lopatkami a oblékají se přes hlavu. Pozornost věnujte také šířce ramínek, pro klidnější sporty lze volit ramínka užší, pro sporty jako je běh a aerobik jsou vhodnější ramínka širší, která se nezařezávají do kůže. Ramínka by se neměla dotýkat krku, který by mohla snadno odřít.

 

  XXS XS S M L XL XXL
60 A - C D          
65 A B - D          
70   A - B C - D        
75     A - B C - D      
80       A - B C - D    
85         A - C D  
90         A B - D  
95           A - C D
100             A - D

 

Údaje v tabulce jsou pouze orientační