Druhá vrstva – zateplovací
Hlavní funkcí této vrstvy je udržení tělesné teploty. Nosí se přímo na první (transportní) vrstvě a používají se opět nejčastěji syntetické materiály nebo přírodní vyrobené z merino vlny, protože ty si dokážou udržet izolační schopnosti i po zvlhnutí. Výborným izolantem je i bavlna, která ovšem absorbuje vlhkost, a tím právě ztrácí své termoizolační schopnosti. Současně ale musí i tato vrstva splňovat podmínku prodyšnosti (transportní podmínku).
Jako izolační vrstva se používají především nejrůznější fleecy. Princip tepelné izolace spočívá v tom, že mezi jejich chlupy se udržuje malinká vrstvička vzduchu, který funguje jako izolant. V případě izolační vrstvy lze u extrémně studených podmínek použít více vrstev na sebe pro lepší izolaci. Vždy je lepší použít několik tenkých mikin než jednu silnou, právě pro mikrovrstvu vzduchu, která se mezi nimi udržuje a zlepšuje tak izolaci.
Ať už během sportu v chladnějších podmínkách, pro zahřátí po tréninku anebo na běžné nošení – všude tam je druhá vrstva nepostradatelným článkem systému vrstvení oblečení. Primární funkcí je zajištění tepelné izolace a transport potu do další vrstvy nebo okolního prostředí.
Pro zajištění maximální funkčnosti modely kombinují materiály s různou gramáží (hřejivostí) podle rozdílných nároků jednotlivých zón lidského těla na termoregulaci (tzv. bodymapping). Zjednodušeně řečeno, části těla, které jsou citlivé na prochladnutí, jsou chráněné materiálem s vyšší gramáží. Části těla, jež naopak více potí, kryje materiál s nižší gramáží.
Fleece
Druhá vrstva je nejčastěji vyrobena z polyesteru, někdy také s příměsí polyamidu, stejně jako vrstva první. Rozdíl je však v technologii zpracování.
Osvědčeným materiálem pro druhou vrstvu je fleeceový úplet. Je dostatečně prodyšný a zároveň díky vyššímu vlasu, který zadržuje více vzduchu, velmi dobře izoluje teplo. Fleece se vyrábí buď slabší, nebo silnější dle gramáže pleteniny pro použití v různých klimatických podmínkách. Kromě fleece se však v poslední době uplatňují i jiné technologie výroby druhé vrstvy.
Střih druhé vrstvy
Převažující sportovní aktivita by pro vás měla být i nápovědou, na co se zaměřit ohledně střihu druhé vrstvy. Například aktivity typu cyklistika nebo běžecké lyžování by vás měly vést k výběru druhé vrstvy s prodlouženými zády a anatomicky střiženými rukávy. Výhodou pro sporty, jako je běžecké lyžování, cyklistika anebo pro všechny zimomřivé (především ženy), může být provedení druhé vrstvy oblečení s očky na palec na koncích rukávů. Palec protáhnete otvorem, na ruce natáhnete rukavice a máte jistotu, že budete mít dokonale chráněné zápěstí před zimou i větrem. Díky očkům také rukávy zůstanou na místě a nevyhrnují se.
U většiny druhých vrstev funkčního oblečení najdete zvýšený límec se stojáčkem, který lépe chrání váš krk. Krátký nebo dlouhý zip vám zase velmi usnadní oblékání a je jím vybavena většina funkčního oblečení. Zip také můžete použít pro případnou ventilaci a odvětrávání.
Důležité vlastnosti a výhody druhé vrstvy
- vysoká výhřevnost (schopnost zadržet teplo)
- vysoká prodyšnost
- rychlé schnutí
- velmi lehký materiál