Poradna

První vrstva – sací

Funkční prádlo je základní a zásadní vrstva

Je přirozené, že při fyzické námaze se lidské tělo potí.  Pot slouží jako regulátor tělesné teploty a má zabránit tomu, aby se tělo přehřálo. Pokud sportujeme v zimě nebo jen fouká vítr, může dojít i k podchlazení. Proto je nutné pot od těla odvádět co nejrychleji pryč. K tomu nám slouží v prvé řadě funkční prádlo (termoprádlo), které by mělo být první vrstvou, kterou si oblékáme přímo na tělo. Funkční prádlo zajišťuje správné mikroklima, tzn. teplo a sucho.

 

Funkčnost prádla

Funkčnost prádla spočívá ve vlastnosti jeho materiálu, který vlhkost nesaje do sebe, nýbrž nechá přirozeně přecházet do dalších vrstev oblečení a dále do vzduchu. Takové funkci obecně říkáme prodyšnost.

 

A jak to přesně funguje? Zjednodušeně řečeno – pokud kápnete kapku vody na bavlněné tričko, vpije se dovnitř a poměrně dlouho schne (kola v pod paží, fleky na zádech). Pokud kápnete na polyesterové tričko, voda zůstane na povrchu, rozlije se do větší plochy a výrazně rychleji uschne. Důležitá je ale i struktura látky, tj. jak snadno dovolí potu procházet skrz látku na povrch a do dalších vrstev.

 

Další zásadní vlastností funkčního prádla je udržení tělesného tepla. Funkční prádlo se vyrábí v mnoha různých strukturách a tloušťkách materiálu a cílem je vždy docílit co nejlepšího kompromisu odvodu vlhkosti a udržení dostatečného (ale ne přílišného) množství tepla. 

 

Jiné prádlo použijeme na kolo v létě (potřebujeme co nejlepší prodyšnost a odvod potu) a jiné v zimě na lyže (zde naopak potřebujeme co nejvíc zadržet tělesné teplo a o něco méně řešíme prodyšnost). Zimním variantám funkčního prádla se potom mnohdy říká termo prádlo.Materiály funkčního prádla

U funkčního prádla se nejčastěji setkáte s materiály jako polyester a polypropylen, které mají naprosto minimální schopnost zadržovat vlhkost, jsou lehké a relativně příjemné na těle. Bavlna – nejrozšířenější textilní materiál – má velkou absorpční schopnost a velkou část vlhkosti zadrží v sobě, a proto potřeby funkčního (technického) odívání příliš vhodná.

 

Nejnovějším trendem je merino vlna

Je to materiál, který má velmi dobré vlastnosti v odvodu potu (nízká nasákavost) a zároveň výborné termoizolační vlastnosti, přičemž je příjemný na omak - podobně jako bavlna. Merino vlna je přirozeně antibakteriální, tzn. že při opakovaném použití nezapáchá. Lidé s citlivější pokožkou mohou mít nepříjemný pocit z nošení vlněného prádla. Po několika vypráních by měl tento nepříjemný pocit zmizet.

Jak správně používat funkční prádlo?

  • Aby prádlo plnilo svou funkci, musí tělo obepínat. Dražší produkty obvykle lépe sedí, jelikož se šijí anatomicky a používají se pružné materiály tak, aby oblečení obepínalo celé tělo. Na druhou stranu nás nesmí omezovat v pohybu, proto je nutné prádlo vyzkoušet a pro srovnání další různé střihy a značky. Vyzkoušet si můžete na našich prodejnách. Zde se podívejte, která Vám je nejblíž.

 

  • Pro správnou funkci je potřeba kompletního vybavení. Pokud použijete sebelepší funkční tričko a pod něj bavlněné spodní prádlo, bude se vám vlhkost shromažďovat právě na nejchoulostivějších místech.

 

  • Vždy je výhodné vrstvit, dvě trička zahřejí lépe než jedno silnější.

 

  • Nepočítejte s tím, že za extrémní vlhkosti vzduchu budete při námaze v suchu. To je fyzikálně nemožné, jelikož vlhký vzduch nedokáže vstřebat vlhkost z vašeho oblečení.

 

  • Vyrážíte-li na krátkodobou náročnější aktivitu do chladného počasí, oblečte se tak, aby vám bezprostředně po opuštění tepla domova bylo spíše chladno. Až se svou činností dostanete do „provozní teploty", bude vám příjemně a nebudete se zbytečně potit.

 

  • Funkční prádlo pereme podle pokynů výrobce na visačkách a nepoužíváme aviváž a jiná změkčovadla! Pozor na suché zipy apod., jemné vlákno funkčního prádla je citlivé na zadrhnutí.