První vrstva - sací
Funkční prádlo je základní a zásadní vrstva
Je přirozené, že při fyzické námaze se lidské tělo potí. Pot slouží
jako regulátor tělesné teploty a má zabránit tomu, aby se tělo přehřálo.
Pokud sportujeme v zimě, nebo jen fouká vítr, může dojít i k
podchlazení. Proto je nutné pot od těla odvádět co nejrychleji pryč. K
tomu nám slouží v prvé řadě funkční prádlo (termoprádlo), které by mělo
být první vrstvou, kterou si oblékáme přímo na tělo. Funkční prádlo
zajišťuje správné mikroklima, tzn. teplo a sucho.Funkčnost prádla
Funkčnost prádla spočívá ve vlastnosti jeho materiálu, který vlhkost nesaje do sebe, nýbrž nechá přirozeně přecházet do dalších vrstev oblečení a dále do vzduchu. Takové funkci obecně říkáme prodyšnost.A jak to funguje konkrétně? Zjednodušeně řečeno – pokud kápnete kapku vody na bavlněné tričko, vpije se dovnitř a poměrně dlouho schne (kola pod paží, fleky na zádech). Pokud kápnete na polyesterové tričko, voda zůstane na povrchu, rozlije se do větší plochy a výrazně rychleji uschne. Důležitá je ale i struktura látky, tj. jak snadno dovolí potu procházet skrz látku na povrch a do dalších vrstev.
Další a zásadní funkcí funkčního prádla je udržení tělesného tepla. Funkční prádlo se vyrábí v mnoha různých strukturách a tloušťkách materiálu a cílem je vždy docílit co nejlepšího kompromisu odvodu vlhkosti a udržení dostatečného (ale ne zase přílišného) množství tepla.
Jiné prádlo
použijeme na kolo v létě (potřebujeme co nejlepší prodyšnost a odvod
potu) a jiné v zimě na lyže (zde naopak potřebujeme co nejvíc zadržet
tělesné teplo a o něco méně řešíme prodyšnost). Zimním variantám
funkčního prádla se potom mnohdy říká termo prádlo.
Materiály funkčního prádla
U funkčního prádla se nejčastěji setkáte s materiály jako Polyester a Polypropylen, které mají naprosto minimální schopnost zadržovat vlhkost, jsou lehké a relativně příjemné na těle. Protože bavlna – nejrozšířenější textilní materiál – má velkou absorpční schopnost a velkou část vlhkosti zadrží v sobě, není pro potřeby funkčního (technického) odívání příliš vhodná.
Nejnovějším trendem je merino vlna
Je to materiál, který má velmi dobré vlastnosti v odvodu potu (nízká nasákavost) a zároveň výborné termoizolační vlastnosti, přičemž je příjemný na omak - podobně jako bavlna. Přitom merino vlna je přirozeně antibakteriální, tzn. že při opakovaném použití nezapáchá. Lidé s citlivější pokožkou mohou mít nepříjemný pocit z nošení vlněného prádla. Po několika vypráních by měl tento nepříjemný pocit zmizet.
Jak správně používat funkční prádlo?
- Aby prádlo plnilo svou funkci musí tělo obepínat. Dražší produkty obvykle lépe sedí, jelikož se šijí anatomicky a používají se pružné materiály tak, aby oblečení obepínalo všechna zákoutí těla. Na druhou stranu nás nesmí omezovat v pohybu. Proto je nutné prádlo vyzkoušet a pro srovnání i různé střihy a značky. Vyzkoušet si můžete na našich prodejnách. Zde se podívejte, která Vám je nejblíž.
- Pro správnou funkci je potřeba kompletního vybavení. Pokud použijete sebelepší funkční tričko a pod něj bavlněné spodní prádlo, bude se vám vlhkost shromažďovat právě na nejchoulostivějších místech.
- Vždy je výhodné vrstvit, dvě trička zahřejí lépe než jedno silnější.
- Nepočítejte s tím, že za extrémní vlhkosti vzduchu budete při námaze v suchu. To je fyzikálně nemožné, neb vlhký vzduch nedokáže vstřebat vlhkost z vašeho oblečení.
- Vyrážíte-li na krátkodobou náročnější aktivitu do chladného počasí, oblečte se tak, aby vám bezprostředně po opuštění tepla domova bylo spíše chladno. Až se svou činností dostanete do "provozní teploty", bude vám příjemně a nebudete se zbytečně potit.
- Funkční prádlo pereme podle pokynů výrobce na visačkách a nepoužíváme aviváž a jiná změkčovadla! Pozor na suché zipy apod., jemné vlákno funkčního prádla je citlivé na zadrhnutí.