Výběr trekové obuvi

Trekové boty jsou opravdu nezbytnou součástí každého člověka. Nosíme je denně, a proto by se měla vybírat nejen podle vzhledu, ale také podle pohodlnosti a potřeby pro jakou aktivitu a terén konkrétní zákazník danou botu potřebuje.

 

Doporučení pro výběr:

Před samotným výběrem je důležité určit náročnost terénu, délku výletu, hmotnost zátěže a počasí, které vás může ve vybrané obuvi potkat. 

Dle těchto základních kritérií bychom měli zvolit obuv tak, aby výsledný pocit z výletu byl příjemný a podmínky dostatečně komfortní a bezpečné.

  • čím horší terén a těžší náklad, tím pevnější obuv
  • do náročných terénů a na vícedenní treky zvolte obuv, která je odolnější proti vodě (membrána, minimum švů, všitý jazyk)


Materiály svršků:

Kůže – velmi trvanlivý materiál, který je odolný proti vodě a mechanickému poškození. Pokud se důkladně ošetřuje, tak vydrží opravdu dlouho. Nevýhodou kůže je horší prodyšnost. Koženou obuv je tedy nutno po výletě důkladně vysušit. 
 
Kůže s membránou – nabízí vynikající záruku nepromokavosti pro aktivní turistiku. Je nutné kvalitně udržovat funkci membrány.
 
Syntetické materiály, textilie – lehké a prodyšné materiály s poměrně dobrou mechanickou odolností. Je nutné je pravidelně impregnovat, popřípadě pořídit obuv v kombinaci textilie s membránou.
 

Voděodolnost vs nepromokavost:

Neexistuje špatné počasí, existuje pouze nevhodně zvolené oblečení nebo obuv. Pokud hledáte obuv do jarních a podzimních měsíců, pak byste měli hledat vlastnosti, jako je voděodolnost nebo nepromokavost. Jestli plánujete nákup obuvi na letní měsíce, tak vybírejte z obuvi s prodyšnějším svrškem.


Voděodolnost

Schopnost materiálu do určité míry odolávat tlaku vody. Je to tovární povrchová úprava svršku, která vyžaduje pravidelnou obnovu pomocí impregnačních sprejů. Nejčastěji se můžete setkat s termíny waterproof nebo waterresistant, které značí právě voděodolnost svršku.

 

Nepromokavost 

Schopnost materiálu nepropustit vodu a vlhkost skrz. Nejčastěji se jedná o materiál svršku ve spojení s membránou, která zajišťuje nepromokavost. I u této varianty je nutná pravidelná údržba pomocí impregnačních sprejů. Ochráníte tím svrchní materiál obuvi, který může být nasákavý a po nasáknutí vodou zvyšuje hmotnost obuvi a snižuje prodyšnost membrány na minimum. Z důvodu horší prodyšnosti se začne hromadit vlhkost uvnitř obuvi od chodidla, které se potí. Navíc impregnací zajistíte barevnou stálost svršku, zvýšíte tím odolnost proti špíně a životnost obuvi.

Typy membrány GORE-TEX

  • Extended Comfort – tato řada nemá žádnou tepelnou izolaci, je do teplejšího podnebí
  • Performence Comfort –  teplo zadržuje minimálně i při náročných aktivitách
  • Insulated Comfort – membrána v kombinaci s izolační vrstvou zadržuje teplo

 

Při použití membrán máme boty trvale nepromokavé, prodyšné, kde se nám udržuje klimatický komfort. Neznamená to však, že boty nemusíme impregnovat. Při použití impregnace vždy ošetřujeme svršek, který se tak stává více odolný proti vodě a špíně a zajistíme tím lepší izolační funkci díky suchému svršku.

 

Nepromokavé boty jsou kombinací s membránou. V našem případě s nejznámější a nejpoužívanější membránou Gore-Tex.


Turistickou obuv dělíme do několika základních kategorií:

Trekové sandály s otevřenou konstrukcí

Jsou velice oblíbené zejména na běžné nošení v letním období a nenáročné výlety, kdy je prioritou lehkost a co nejlepší ventilace chodidla. Jejich hlavní nevýhodou je minimální ochrana nohy a prstů a častější „nabírání" kamínků při chůzi. Jsou vhodné i jako náhradní obuv na přezutí po celodenní túře. Poslouží i k přebrodění řek. Upevnění chodidla je často řešeno dvěma nebo třemi pásky na suchý zip.

Uzavřené trekové sandály

Trekové sandále s uzavřenou konstrukcí tvoří mezistupeň mezi klasickými sandály a nižší trekovou obuví. Můžete s nimi bez problému vyrazit jak do města, tak na lehčí výlet, kdy vás jejich uzavřená konstrukce více ochrání proti kamínkům nebo před „ukopnutím". Oblíbené jsou i mezi vodáky.

Síťovaná a děrovaná obuv

Obuv je určena pro veškeré letní aktivity. Nabízí perfektní prodyšnost a lehkost. Je velice oblíbená mezi vodáky pro rychlé schnutí a minimální nasákavost.

Nízká treková obuv

Tuto obuv využijete jak na běžné nošení a lehký terén, tak i na několikadenní túry s lehčí zátěží. Svršek je odolnější proti mechanickému poškození a často je opatřen voděodolnou úpravou nebo přímo membránou. Může být z prodyšných syntetických materiálů nylonu nebo kožená. Obuv je opatřena měkčí podrážkou pro lepší přilnavost a pohodlí.

Středně vysoká treková obuv (MID)

Tvoří kompromis mezi nízkou a vysokou turistickou obuví. Mají často svršek v kombinaci textilie a kůže pro snížení jejich hmotnosti. Lze je použít i na vícedenní tůry v náročnějších podmínkách.

Vysoká treková obuv

Vysoká treková obuv s oporou kotníku se hodí především pro střední a vyšší zátěž a náročnější venkovní aktivity. Má pevnější skelet, podrážku s výraznějším vzorkem a převládá zde celokožená obuv. Poskytuje nohám a kotníku vyšší stupeň ochrany. Svršek je odolný proti mechanickému poškození a často je opatřen voděodolnou úpravou nebo přímo membránou. Tvrdá podrážka v hrubým vzorkem poskytuje oporu i při těch nejnáročnějších podmínkách.

Fast trek

Jedná se o kategorii určenou k rychlému přesunu po horách, ať už chůzí, nebo během, s malou zátěží. Lze je využít i na jednodenní výlety. Základem této obuvi je pevná podešev a nízká hmotnost. Kombinuje prvky běžeckých bot a zároveň stabilitu a bezpečnost turistické obuvi. Nejvíce je fast trek obuv zastoupena u značek adidas a Salomon.

Zimní trekové boty

Jsou vhodné pro náročné podmínky v těžkém terénu a nevlídném chladném počasí. Svršek je vysoce odolný proti vlhkosti a opotřebení. Proti nízkým teplotám je tato obuv opatřena zateplením. Podrážka je přizpůsobena pohybu v zimních podmínkách.