Výběr zimní obuvi

Zimní boty musí být dostatečně teplé, aby v nich nebyla zima na nohy, jsou vyrobeny z dostatečně pevného a nepromokavého materiálu. Kvalitní podrážka vám zaručí pohodlnu chůzi ve sněhu. Máme podrážky protiskluzové a termostatické (izolují chlad od země).


Pro zateplení boty se používají různé typy izolací anebo materiálů, jako jsou:

  • Polartec – podobně jako v případě materiálu fleece, znamenal i Polartec revoluci na trhu oděvů a doplňků s tepelně izolačními vlastnostmi. Textilie Polartec zajišťují teplo bez hmotnosti či objemu tradičních izolačních textilních materiálů. Textil dýchá (umožňuje odvést vlhkost od těla ven), rychle schne a nežmolkuje se a trvanlivostí předčí jiné fleece textilie.
  • Thinsulate – izolace se používají přes 25 let. Thinsulate izolace je tenká, teplá a lehká. Tenká izolace je z hlediska tepla v botě rozhodující. Jednoduše řečeno, v botě není místo pro cokoliv objemného. Totéž se týka tepla. Nohy, daleko od vašich tělesných center tepla, potřebují izolaci více než jiné části těla. Izolace Thinsulate TM je téměř dvakrát tak teplejší než pěna, plsť nebo běžné vlákno a je jednou z nejlehčích syntetických izolací na trhu.

 

Pro nepromokavost se používají membrány anebo impregnace. Impregnace vydrží jenom 2–3 měsíce, potom se musí boty znovu impregnovat. Zimní boty s membránou se musí také ošetřovat impregnací, jelikož boty jsou namáhány více než textil a membrána nemá takovu životnost.

 

Nejpoužívanější membrány u zimních bot

  • Gore-Tex membrána – membrána je tenká, mikroporézní fólie s miliardami mikroskopických pórů na čtvereční palec. Póry jsou tak malé, že vodní kapičky nemohou projít skrz, avšak molekuly vodní páry se ven dostanou. Jinými slovy, stejně jako vaše kůže je i membrána GORE-TEX® voděodolná, avšak výpary potu jí ven proniknou, takže Vaše nohy mohou dýchat.
  • SympaTex membrána – neporézní fólie z kopolymeru sestávajícího ze 70% polyesteru a 30% hydrofilního polyethylenu. Fólie má tloušťku asi 5 mikrometru a dá se roztahovat až na trojnásobek plochy. Propustnost lidského potu je zaručena jen do určité maximální teploty okolního ovzduší (asi 15 stupňů). Všechny pozitivní vlastnosti se dají zachovat i při dlouhodobém použití, protože se v membráně nemohou ucpat žádné póry.
  • Omni-Tech membrána – membrána vyvinutá společností Columbia Sportswear Company, která kombinuje technologii zajišťující nepromokavost materiálu a současně i jeho prodyšnost. Tyto materiály mají různé parametry a jsou kombinovány (laminovány) s různými svrchními tkaninami podle určení pro daný typ sportovní aktivity.


Nejpoužívanější impregnace u zimních bot:

  • Waterproof - voděodolná impregnace, díky které se stávají veškeré součásti boty - stélky, tkaničny, nitě - odolnými vůči vodě, takže voda nemůže do boty protékat skrz stehové díry, kolem mezipodešve ani kolem tkaniček. Vhodné doporučit a kombinovat s impregnačními spreji - jedná se o dočasnou voděodolnou funkci materiálu.
  • Water resistant