Vyberte školní batoh na jedničku

 

Koupit školní tašku je pro spoustu rodičů druhá maturita. Kapsy sem, popruhy tam, ergonomie, materiály, reflexní prvky. A do toho všeho nadšený prvňáček, který zásadně trvá na Spidermanovi, nebo teenager, který odmítá akceptovat cokoliv jiného, než hustej bágl”. My vám tenhle úkol ulehčíme. Na základě rad fyzioterapeutů jsme pro vás dali dohromady to nejdůležitější, na co se zaměřit, abyste byli spokojení vy, školák i jeho záda.

Aktovka vs. batoh

Nejprve je zapotřebí vyřešit hlavní dilema. Moderní batoh nebo klasická aktovka? Pro prvňáčky a druháčky se často doporučuje aktovka, a to hlavně kvůli pevné konstrukci. Pokud ale váš školák touží po batohu, klidně mu vyjděte vstříc. Jen je potřeba vybrat ten správný.

 

Na váze záleží

Začněme váhou, ta je důležitá u každého zavazadla. A u toho školního to platí dvojnásob. „Děti na prvním stupni nosí mnohdy v aktovkách 20 až 25 procent své váhy. To je stejné, jako by dospělý člověk o hmotnosti 70 kilogramů několikrát denně přenášel zhruba 15kilové břemeno,” říká Iva Bílková, hlavní fyzioterapeutka pražské FYZIOkliniky. Prázdný batoh pro školáky na prvním stupni by rozhodně neměl vážit víc než 1 200 gramů, pro studenty druhého stupně je pak hranice normou Státního zdravotnického ústavu stanovena na 1 400 gramů. Platí ale, že čím lehčí, tím lepší.

 

Záda a popruhy


U školního batohu dbejte také na pevná záda, ideálně tvarovaná a polstrovaná tak, aby nebránila cirkulaci vzduchu a předcházela pocení. Podle dětské fyzioterapeutky Marie Píšťkové z centra Be Balanced je kromě zpevněných zad vhodné i pevné dno, které má se zádovým systémem svírat pravý úhel. Důležité jsou podle ní taky popruhy, ty by měly být přizpůsobitelné a silné alespoň 4 cm, aby se školákovi nezařezávaly do ramen. Při zkoušení batohu si v neposlední řadě všímejte, jestli z ramen nekloužou. Pokud ano, pomůže zapnutí prsního pásu. Ten zajistí, aby batoh na zádech optimálně seděl.

 

Rozměry

Vybavujete si pohled na školáky, kteří vláčí batoh, přes který skoro nejsou vidět? Přesně tak by to vypadat nemělo. Batoh vyberte tak, aby odpovídal tělesné stavbě dítěte. Batoh by neměl být širší než záda dítěte. Vrchol batohu by neměl přesahovat linii ramen a spodní část by neměla být níže než je horní okraj pánve,” dodává k tématu velikosti batohu Markéta Škudrnová z detska-fyzioterapie.com



Aby vypadala k světu

Jako rodiče chápete, že vzhled není u školního batohu to hlavní. Jako školák to vidíte jinak. Aktovka nebo batoh, který se dítěti nelíbí, dokáže nástup do školy pěkně znechutit. Naopak kousek, který dítě pomáhalo vybírat, bude s hrdostí nosit. Myslete na to a zapojte do výběru i toho, koho se koneckonců výsledek bude týkat nejvíc - samotného školáka. Co by ale mělo být samozřejmostí, to jsou reflexní prvky, díky kterým bude dítě na silnici vidět za každého počasí.

 

Jak batoh sbalit

Paráda! Vybráno máme a ani to nakonec nebolelo. Teď už jenom sbalit všechny učebnice, sešity, desky, penál a hlavně nezapomenout na svačinu. Ač to zní jednoduše, i tady se dá, co se týče ergonomie, hodně pokazit. Naplněný batoh by měl při postavení na zem sám stát. Je chybou, když přepadává dozadu, protože totéž se pak děje, když ho posadíme na záda školáka. Ten se musí nahrbit, ohnout ramena a předsunout hlavu, aby dorovnal vychýlené těžiště,” upozorňuje Píšťková. Při plnění batohu bychom měli nejtěžší věci umístit nejblíž tělu. Dozadu by proto měly přijít knížky, sešity a složky a až před ně lehčí věci jako svačina, penál apod. Láhev s vodou je vhodnější umístit do střední linie než do boční síťky, pokud to konstrukce batohu umožňuje. Případným řešením může být nošení tekutiny ve dvou lahvičkách na obou stranách nebo nošení prázdné lahve, kterou si školák po příchodu do školy naplní vodou z kohoutku,” dodává.

 

Co všechno s sebou

Tady je odpověď jednoduchá. Vždy jen to nejnutnější. To je zásada, na které se všichni fyzioterapeuti shodují. Zvláště mladším školákům, kteří ještě nemají rozvrh v malíčku, batoh raději zprvu kontrolujte. Ne všechny učebnice a sešity děti potřebují každý den.

 

Na co si dát pozor

Dbejte na to, aby školák nosil batoh na obou ramenech. Dokázat, že je frajer, může i jinak. Například Marie Píšťková z centra Be Balanced ještě varuje před měkkými vaky i moderními batohy na kolečkách, které záda zatěžují jednostranně. Jednou za čas také překontrolujte nastavení všech popruhů batohu tak, aby perfektně seděl a nenutil dítě se hrbit. Podle fyzioterapeutky Markéty Škudrnové je důležité především to, aby dobře přiléhal na záda. A poslední, ale neméně důležitý tip, je kompenzovat zátěž, kterou musí žáček každý den nosit, protahováním nebo vhodným sportem. 

 

Tak ať v září s novým batohem zazáří!