Vydejte se k jedné z nejhezčích moravských zřícenin. Cesta na hrad Hukvaldy nedaleko Příbora vede krásným parkem se zvířaty a dozvíte se při ní zajímavosti o místním pokladu nebo o skladateli Leoši Janáčkovi.

 

Vytisknout mapu a instrukce

Legenda pro rodiče a popis trasy

Milí cestovatelé,
zveme vás na jeden z největších českých hradů: tajemné Hukvaldy nedaleko města Příbor. Po hradbách zde chodí duch zazděného preclíkáře, poklady ve sklepení střeží nenasytný čert a pohled na Beskydy je z hradní věže doslova božský. Nelze se tedy divit, že právě tady vymýšlel nápěvy svých nejznámějších skladeb zdejší rodák Leoš Janáček. Cesta oborou mezi pasoucími se daňky a muflony není náročná a výlet i hádanky jsou už pro tříleté děti. Starší se pro změnu dozví něco o historii, studnách a také právě o Janáčkovi. Do jeho rodného domu vás rovněž pozveme, ale k vyluštění tajenky k němu nemusíte. Pokud berete pejsky, žádný problém. Jen je budete muset v oboře i na hradě mít na vodítku.

 

Dopis dětem

Ahoj holky a kluci,
dnešní cesta za hádankou povede překrásným parkem na nádherný hrad Hukvaldy v Moravskoslezském kraji. Uvidíte stáda daňků, muflonů a navštívíte rodný domek Leoše Janáčka, jednoho z našich nejvýznamnějších hudebních skladatelů. Čím se proslavil? To se dozvíte za chvilku. 


Stejně jako u našich ostatních výletů jste také k dnešnímu dostali originální mapu s vyznačenou trasou. Pokud půjdete správnou cestou, budete se pozorně rozhlížet, číst texty a poslouchat, co říkají rodiče, jistě splníte všechny úkoly. Umíte-li už psát, doplňte podle uhodnutých slov tajenku.

Praktické informace

 Délka trasy:

4 km

 

 

Obtížnost:

Velmi lehká trasa, kterou uťapkají i tříleté děti. Výlet je možné jet s kočárkem, na kole i se psy.

K hradu je to mírným kopečkem kousek.

 

 

Vzdálenost od Prahy a jak se tam dostat: 

Hukvaldy se nacházejí v Moravskoslezském kraji na východě České republiky, přibližně 14 km od Frýdku-Místku a 9 km od Příbora.

Z Prahy to je 360 km. Ujedete je za tři a půl hodiny. Jedete na Brno → Olomouc → Nový Jičín → Příbor → Hukvaldy

Parkování:

V obci Hukvaldy je hned několik parkovišť.

Parkovné je 50 Kč na celý den a na parkovišti, které vám bude při příjezdu od Příbora nejblíže, jsou i nové toalety. 

Veřejná doprava:

Do Hukvald se můžete dostat autobusovou dopravou z Ostravy, Frýdku-Místku, Kopřivnice nebo Frenštátu pod Radhoštěm.

Autobusové spojení najdete na těchto stránkách: www.jizdnirady.cz, www.idos.cz.

  

V letních dnech můžete využít řadu turistických a cyklistických stezek. Více informací získáte v Informačním centru Hukvaldy.
IC je otevřené celoročně od 9 do 17 hod.
telefon: +420 775 886 844, e-mail: infocentrum@ihukvaldy.cz

 

Otevírací doby památek a vstupné:

Hrad Hukvaldy (podrobnější informace na https://www.ic-hukvaldy.cz/)

Cena vstupenky:

dospělí: 90 Kč

studenti, důchodci a mládež od 4 do 14 let: 50 Kč

rodinné vstupné (2 dospělí, 2 děti, 1 pes): 230 Kč

psi (zásadně a pouze jen na vodítku): 10 Kč

 

Otvírací doba:

duben a říjen (denně mimo pondělí): 9–16 hod.

červen až srpen (denně mimo pondělí): 9–18 hod.

září a květen (denně mimo pondělí): 9–17 hod.

 

Tropic Hukvaldy

Vstupné: děti (2–15 let) 60 Kč, děti (15-18 let) 100 Kč dospělí 120 Kč

 

 

Památník Leoše Janáčka

Cena vstupenky:

dospělí: 70 Kč

studenti, důchodci a mládež od 6 let: 40 Kč

rodinné vstupné: 150 Kč

 

Otvírací doba:

duben a říjen (denně mimo pondělí): 10.00–16.30

červen až srpen (denně mimo pondělí): 10.00–18.00

září a květen (denně mimo pondělí): 10.00–17.00

 

 

Možnost občerstvení:

V obci Hukvaldy na každém kroku, na hradě občerstvení s báječnou zmrzlinou.

 

 

 

Autorka tajenky Lucie Nachtigallová a děti Bětuška (ve věku 4 roky), Viki a Fanda ( ve věku 6 let).

 

Jak děti komentovaly výlet? :)

"Pošeptala jsem tajné přání do dutého stromu a sáhla lišce na ocas. Teď už toho koníčka k Vánocům určitě dostanu!"Viki

„Na hradě jsem si vybral komnatu, kde bych chtěl spát. Taky se mi strašně líbil výšlap do věže.“Fanda

 „Mě bolely nohy. Nejlepší na celém výletu byla zmrzlinka.“– Bětuška (ta nejrozmazlenější a nejzlobivější – pozn. její maminky)

 

 

Tajenka

Hurá do výletování a luštění!

Výlet začíná na parkovišti v centru obce Hukvaldy. Jinde nezaparkujete. Nemá cenu se o to pokoušet, všude jsou zákazy stání. Parkovné není vysoké a je to odsud na hrad krásnou procházkou jenom kousek.

Jsme v cíli. Doufáme, že se vám dnešní procházka líbila a že si z ní odnesete nějaké vědomosti. Těšíme se na vás na dalších výletech s tajenkou.  

Šťastnou cestu domů a nezapomeňte nasdílet fotky a poslat nám vyluštěnou tajenku na soutez@sportisimo.cz.

 

Tip na závěr: Památník  Leoše Janáčka

 

K domu Leoše Janáčka se dostanete třeba po červené turistické značce. Od rozcestníku pod hradem je to asi 10 minut chůze. Půjdete kolem expozice Tropic Hukvaldy. Můžete se tu podívat na samce pumy americké, mluvící papoušky a ptáka Loskutáka, zahradu v asijském duchu, skleníky s exotickými rostlinami, sbírku drahých kamenů, zkamenělin, motýlů a mušlí. Věnují se tu dokonce i sezonnímu chovu živých tropických motýlů.

K Leošovu domku už je to jen kousek. Zpátky se dostanete po žluté turistické značce.

Tři měsíce po slavném provedení Její pastorkyně v pražském Národním divadle jmenovala rodná obec Leoše Janáčka čestným občanem. Pravidelně se do Hukvald vracel a v rodině Sládkových trávil o letních prázdninách dny plné pohody. Někdy zajížděl i o Vánocích a na jaře. Není divu, že zatoužil být skutečným, ne pouze svátečním občanem.

 

Trvalým obyvatelem jeho domku byla rozvedená sestra Josefa. Janáček byl na svůj „zemanský statek“ hrdý, i když mu stoletý dům občas dělal starosti. Bylo třeba opravit střechu, vysušit sklepy. V lednu 1928 zavedl do domku elektřinu, o tři měsíce později se pustil do přístavby horní světnice, kterou chtěl mít připravenou pro paní Kamilu Stösslovou, vzácnou návštěvu. Počátkem srpna s ní v hukvaldském domku strávil poslední dny života. 

 

V poslední vůli odkázal Leoš Janáček domek s lesem, polem a zahradou obci Hukvaldy a přidal částku 20 000 Kč na údržbu. Doživotní právo užívání získala skladatelova žena Zdenka, samostatnou světnici vyhradil sestře Josefě. Pro případ, že po smrti obou jmenovaných nebude mít o bydlení v domku nikdo z rodiny zájem, Janáček určil, že má být světnička dána k dispozici neženatému učiteli nebo neprovdané učitelce s povinností dohlížet na dům. Dva hlavní pokoje měly zůstat v nezměněném stavu. Zdenka Janáčková zpřístupnila domek veřejnosti 17. července 1933. Zpočátku býval otevřen jen při významných událostech nebo pro předem ohlášené návštěvy. 


V době války v něm bydlela rodina četnického strážmistra, od roku 1948 rodina učitele Petra Eliáše. Za jejich pobytů byla provedena částečná úprava vnitřních prostor. Historická část uchovává interiér domu v původním stavu. Salon, ložnice a kuchyně jsou zařízeny tak, jak je Janáček užíval. Naučná expozice odkazuje ke skladatelovým pobytům. Veřejnosti slouží také nově vytvořený hudební salon. Návštěvníci si v něm mohou poslechnout špičkové nahrávky Janáčkových skladeb. V budoucnu též zhlédnout filmy o skladatelově životě a díle.

 

V textu byly mimo jiné informace z webových stránek: https://www.hradhukvaldy.eu/, https://www.ic-hukvaldy.cz/ a www.hrady.cz.

 

Těšíte se na výlet? Tak vytisknout mapu a instrukce a jde se na to! :)

 

Vytisknout mapu a instrukce

 

Další výlety


  Sledujte naše sociální sítě, kde se vždy dozvíte o novém výletu,

ale kde najdete i další sportovní tipy a inspirace.