Co na sebe na sjezdovku? Základem je termoprádlo

 

Už pomalu vyhlížíte sníh a vybíráte, kam letos pojedete na pořádnou lyžovačku? Zima je za rohem a je potřeba se na ni připravit. Najít helmu, dát lyže do servisu a zkontrolovat, jestli nic nechybí. Hlavně oblečení. Máte ho dost? A máte to správné? Jestli si nejste jistí, nezoufejte. Máme pro vás perfektní návod, jak se správně obléct na hory, aby vám vaši zimní dovolenou nic nezkazilo.

Termo je terno

Základním stavebním kamenem, tedy spíš vrstvou, kterou byste si na sebe měli obléknout, je termoprádlo. Věc, která nesmí chybět ve výbavě žádného lyžaře a kterou většina sportovců považuje bez nadsázky za jeden z nejlepších vynálezů moderní doby. Termoprádlo je vysoce funkční a maká na svahu spolu s vámi. Nejčastěji je vyrobeno z polyesteru a polypropylenu. Zatímco obyčejné bavlněné tričko snadno propotíte a máte ho pak na sobě jako studený obklad, funkční prádlo odvádí veškerou vlhkost pryč, takže neprochladnete, ani když se pořádně zapotíte. Na výběru termoprádla si dejte záležet. Mělo by vám perfektně sednout, ale současně se musíte cítit pohodlně. Pokud by vám vaše funkční prádlo bylo příliš volné, nebude svou úlohu plnit tak, jak by mělo. Kromě odvodu tělesné vlhkosti vás termoprádlo, jak už jeho název napovídá, musí také hřát. Tedy přesněji řečeno zadržovat vaše tělesné teplo. Navíc nezapomeňte, že na lyže a další zimní sporty se musíte vybavit termoprádlem i na nohy, nejenom na trup.

 

Co dál?

Druhá vrstva, kterou si obléknete na termoprádlo, je izolační. Zvolte mikiny, které vás budou hezky hřát. Rozhodně ale na zimní radovánky vynechte huňatý vlněný svetr a radši dejte přednost tenčím mikinám třeba z fleecu. Pokud máte strach, že vám bude zima, vemte si radši více tenčích izolačních vrstev než jednu tlustou. Mezi jednotlivými kusy oblečení i v samotném fleecu se bude držet malá vrstvička vzduchu, která vás zahřeje líp než kožich. Pokud jste zimomřiví, dopřejte si druhou vrstvu s rukávy, které mají na konci očka na palec. Rukávy se vám nebudou vyhrnovat a budete mít zápěstí perfektně kryté před větrem i sněhem, kdybyste náhodou na svahu upadli.

 

A finále….

Je jedno, jestli budete mít střední izolační vrstvy dvě, nebo vám stačí jedna. Poslední, vrchní vrstvu si ale musíte vybrat tak, aby plnila to, co má. Bude to takový štít, který vás ochrání před větrem a sněhem. Velmi oblíbeným materiálem je softshell, můžete zvolit i bundu se silným zátěrem, vždy ale pamatujte na to, že bunda musí být nepromokavá a nesmí profouknout. Na horách se počasí mění rychle a jestli si chcete lyžovačku pořádně užít, nespoléhejte jen na azurové nebe a sluníčko.