Otevírací hodiny: Dne 1. 5. jsou naše prodejny otevřené :)

Kdo ho první uvidí? Je menší než ostatní zámky, že? 

Kolik má oken v posledním patře? A kdo ho asi obýval? 

A kdo se před ním vyfotí a fotku nasdílí na Instagramu pod #sportisimovylety?

Ratibořický zámek je známý zejména díky dílu Babička. Žila zde slavná Kateřina Zaháňská – kněžna z Babičky. Původně šlo o jednopatrový barokní zámek s kaplí ve stylu malých italských letohrádků a letních sídel. V roce 1708 jej v sousedství tvrze ze 14. století nechal postavit majitel náchodského panství Vavřinec Piccolomini. V 18. století vyrostla přístavba – jednopatrové křídlo pro hosty a služebnictvo. Další rozsáhlé přestavby provedla právě Kateřina Zaháňská, která zámek Ratibořice a panství Náchod zdědila po otci vévodovi Petru Kurónském.

Právě za jejího držení se malé ratibořické sídlo stalo místem, kde si podávala ruku celá Evropa. Kněžna tu hostila světové osobnosti a tehdejší elitu společnosti – například rakouského kancléře Metternicha nebo ruského cara Alexandra I. V roce 1813 byly stěny ratibořického zámku němými svědky tajné schůzky jednání protinapoleonské koalice Pruska, Ruska a Rakouska.

Kněžna zámek přebudovala v moderně vyhlížející mondénní empírové sídlo. Před ním nechala postavit exotický skleník a založila nádherný anglický park. Přechází ve volnou přírodu s lučními stromy, lesy, stezkami, pěšinami, alejemi a mosty přes řeku Úpu. Komplex tvoří malebný celek.
Roku 1840 koupil panství Náchod včetně Ratibořic Karel Octavio z Lippe, avšak již v roce 1842 ho prodal rodu Schaumburg-Lippe. Tento šlechtický rod spravoval zámek až do roku 1945, kdy sídlo přešlo do rukou státu. Za Schaumburgů získal zámek lehký půvab doznívajícího klasicismu. 

 

Na jednom krásném cizokrajném stromě (kdo pozná platan?) najdeme červenou turistickou značku a následujeme ji. Když jsme tudy šli my, přes cestu nám přeběhla rezavá lištička, což nám vnuklo otázku:
Jak se jmenoval chlapeček, kterého ve známé pohádce unesla do svého doupěte liška?

 

Na jednom krásném cizokrajném stromě (kdo pozná platan?) najdeme červenou turistickou značku a následujeme ji. Když jsme tudy šli my, přes cestu nám přeběhla rezavá lištička, což nám vnuklo otázku:

  1. Jak se jmenoval chlapeček, kterého ve známé pohádce unesla do svého doupěte liška?