Otevírací hodiny: Dne 1. 5. jsou naše prodejny otevřené :)

Vidíte obří strom s cizopasníkem v koruně nalevo? 

Od zámku vede cesta posypaná bílým štěrkem kolem jezírka k zámeckému skleníku. Právě zde stávalo původní bělidlo, kde v letech 1825–1829 žila rodina panského kočí Pankla s babičkou Marií Magdalenou Novotnou. Spisovatelka však děj umístila na Staré bělidlo u splavu na řece Úpě, kde po smrti syna v roce 1844 s dětmi trávila prázdniny.

 

Míjíme altán, pak skleník a krásná alej stoletých velikánů nás vede k dalšímu známému místu. Všimněte si dvou obřích červených turistických značek na cihlové zdi. Asi jsou tu pro ty, co špatně vidí  

 

Zastavme se u sousoší. I zde se můžete vyfotit

Jeho autorem je známý akademický sochař Otto Gutfreund a pochází z roku 1922 (nebo 1923). Inspirací umělci údajně byly renesanční náhrobky lobkovických dětí v interiéru chrámu sv. Máří Magdalény v Sobotce. Sousoší zobrazuje Babičku s dětmi (samozřejmě nechybí pejsci) při návratu z návštěvy ve mlýně. Děti – tedy Barunka, Adélka, Jeník a Vilém – hledají na obloze své hvězdy, protože jim babička prozradila, že každý člověk má na nebi svou hvězdičku. 

Jak se vám líbí? Víte, jak se jmenovali pejsci? Vzpomenou si rodiče? Sultán a Tyrl. Víte, že babičce v té době bylo pouhých 55 let? Vypadala na 90, že?

 

Najděte na soše nápis a…

Opište druhé slovo.