Otevírací hodiny: Dne 1. 5. jsou naše prodejny otevřené :)

 

Ptáme se na obecný název, ne na druh. Ten se nám vůbec nepodařilo vypátrat.

Jestli budete úspěšnější, určitě nám napište.

 

Tip navíc: 

Kousek za budovou radnice je historický areál Bouzov. Necháme na vás, zda se tam podíváte. Také můžete rovnou vyrazit do Javoříčka… Aby se vám rozhodovalo snáze, zde jest miniporce informací. 

 

Areál historické zábavy zahájil svou činnost v roce 1999. Nabídne vám naučné, ale zároveň velmi zábavné programy s historickou tematikou pro děti i dospělé. Jsou zaměřené na období středověku, zejména na dobu husitskou. V areálu se nachází amfiteátr s krytým pódiem i stupňovitým krytým hledištěm, využívaný pro výletové programy dětí ze základních a mateřských škol. Akce zde většinou probíhají v květnu a červnu.

 

Na pódiu jsou hlavně ukázky replik zbraní a mučicích nástrojů doby středověké, dále přilbice, rytířská zbroj, erby, korouhve a další zajímavosti. Konají se tady divadelní a šermířská představení.

 

Dominantou areálu je 15 metrů vysoká a 16 metrů dlouhá dřevěná stavba Trojského koně. Je největší na světě, váží asi 40 tun. Vnitřní prostory jsou veřejně přístupné. Kůň je unikátní i z hlediska konstrukčního. Projektoval ho stavitel lodí, a tak je trup postaven jako obrácený lodní kýl. Hlava koně slouží jako zajímavá rozhledna, do které se dostanete po zdolání 52 schodů. Zajímavostí jsou štíty po stranách trupu. Každý váží asi půl tuny. K čemu slouží? Jsou to okenice.

 

Sklárna Bouzov byla uvedena do provozu jako součást historického areálu Galerie v podhradí Bouzova v roce 2002. V současné době je minihuť v provozu pouze v zimních měsících. Vyrábí se zde dekorativní sklo. Hutní technikou např. těžítka a skleněná zvířátka, foukáním repliky historického skla. Jsou zhotovovány stejným způsobem jako ve středověku. Nazelenalé barvy skla s drobnými bublinkami, které jsou charakteristickým rysem tzv. lesního skla, lze dosáhnout jen díky jedinečnému výrobnímu postupu. Tehdejší pece byly vytápěny bukovým dřívím a teplota v nich dosahovala až 1000 °C.

 

Myslíme si, že pokud jste hrad Bouzov zvládli hned ráno a pak jste si hodinku a půl hráli u Trojského koně, je nejvyšší čas někde se v Bouzově naobědvat a vyrazit do Javoříčka. Je to odsud autem asi 15 minut. Zde na vás čekají jeskyně, a hlavně krátký výlet ke zkamenělému zámku.

 

Javoříčko

Zaparkujeme na veřejném parkovišti, zaplatíme 50 Kč a lipovou alejí se vydáme po směrovkách k jeskyním. Vše je dobře značeno, takže se nikdo nemůže ztratit. Na chvíli se zastavíme u pietního místa. Je sice tragická, ale pro úplnost si musíme i o této místní události něco říct.

 

Současná obec je pozůstatkem velké osady, kterou 5. května 1945 srovnalo se zemí přepadové komando SS. Motiv není dodnes zcela jasný. Důvodem k vypálení obce a povraždění téměř všech mužských obyvatel mohlo být krátké bojové střetnutí s partyzánskou skupinou Jermak-Fursenko z předchozího dne. Nebo podezření, že mají ruští partyzáni v obci základnu. Jiným důvodem mohla být pomsta za dřívější vraždu Hildy Viktorinové a jejích dětí Hannelore a Manfreda v hájovně poblíž Javoříčka.

 

Dne 9. dubna 1945 ji spáchali dva členové partyzánské skupiny Jermak-Fursenko, kteří se domnívali, že je Hilda Viktorinová chce jako Němka zradit. Přitom jim sama nabídla pomoc a několik měsíců je skrývala na hájovně... Vesnice byla obklíčena v devět hodin ráno, hospodářská stavení vyrabována. Vojáci pomocí pancéřových pěstí a fosforových granátů zapálili všechny budovy kromě kapličky a školy. Popravili všechny muže starší 15 let, které dopadli. O život jich přišlo 38. Naživu byl ponechán pouze nejstarší obyvatel vesnice. Údajně aby dosvědčil, že šlo o trest za spolupráci s partyzány. Esesmani vyhnali ženy a děti směrem k Veselíčku. Kolem jedné hodiny odpoledne byla vražedná akce skončena, jednotka SS se vrátila na Bouzov. Mrtvoly zastřelených byly postupně nalézány mimo obec, pohřbeny byly až 7. května.

 

Brrr. To je opravdu moc smutné… Ale i takové příběhy patří k české historii. Vlastně obecně k historii.

 

Podívejte se na tabuli s portréty zavražděných lidí.

5. Napište křestní jméno pána na první fotce.