Otevírací hodiny: O státním svátku 8. května jsou naše prodejny zavřené, ale můžete využít náš e-shop :) 

Jak motivovat děti ke sportu? Tyto zásady vás navedou

 

Pohyb je důležitý nejen pro dospělé, ale i pro děti. U nich to platí možná dokonce dvojnásob. Pevné zdraví a dobrá kondice pak nejsou jediným benefitem pravidelného sportování. Pojí se s ním třeba vytváření nerozlučných dětských přátelství nebo osvojení dovedností praktických pro náročný dospělácký život, jakými jsou týmová práce, zodpovědnost či porozumění. Ale jak najít ve školácích vášeň pro to, aby se po vyučování viděli nejradši co nejdřív na hřišti, v tělocvičně nebo v bazénu? Ty nejdůležitější zásady jsme shrnuli do následujícího článku.

Jděte příkladem

Milujete fotbal, protože váš táta trávil pravidelně nedělní odpoledne na pažitu? Nebo dodnes napodobujete máminy piruety, přesně tak jak si je pamatujete ze školních let z kluziště? Nezapomínejte na to, že jedním z nejdůležitějších předpokladů pro vztah ke sportu je rodičovský vzor. „Děti se obecně více naučí od dospělých podle toho, co vidí, než když je jejich rodiče pouze k něčemu ponoukají. Pokud je tedy chceme motivovat ke sportu a naladit je na to, že hýbat se je fajn a že je to pěkný koníček nebo dokonce poslání, musíme začít my dospělí u sebe,” zdůrazňuje psycholog Jan Kulhánek z Psychoterapie Anděl.

 

Ať si řeknou

Jako rodič samozřejmě víte, co je pro vaše děti dobré. Ještě lepší ale někdy může být, když je necháte vybrat si. Platí to zejména v otázce trávení volného času a výběru srdcového sportu. Pokud s nimi prodiskujete, jaký pohyb by je bavil nejvíc a proč, snáze najdete ten pravý koníček nebo jeho vhodnou alternativu. „Naslouchat dětem, když projeví zájem o nějaký sport, a probrat to s nimi, to je ta správná cesta. Dobré je taky pobavit se o motivech, proč by chtěli trávit odpoledne zrovna tak či onak, v čem to bude pro ně příjemné a užitečné. A třeba taky o tom, k čemu dalšímu jim sport otevře dveře a jaké další příležitosti jim může poskytnout,” doplňuje k zásadám Iveta Štvartáková, ředitelka Asociace integrativních koučů.

Táhněte za jeden provaz

Společně. Tak zní další heslo, kterého je třeba se držet. Vyrazte na hřiště a natrénujte dohromady první baseballový odpal, než podáte přihlášku do kroužku. Běžte se spolu podívat na vystoupení taneční školy, kterou začne váš potomek brzy navštěvovat. Bude to příjemnější, než když přijde školák na první trénink jako zcela nezasvěcený nováček. Společný sport jsou také emoce. Užijte si dohromady zábavu, protože i to je způsob, jak si vytvořit k pravidelnému pohybu pevný vztah. Nemusíte nutně vystupovat v roli kouče, který vede vždy jen ke správné technice a k preciznímu výkonu. Prostě si zablbněte, nejdůležitější je, aby pohyb v dětské duši evokoval radost a dobrý pocit.

 

Všude čeká inspirace

Zájem o sport můžou děti také „okoukat”. Všude kolem sebe. Tak jim dejte tu možnost. Vezměte další přátele a vydejte se do parku. Nebo se poohlédněte, jestli nejsou ve vašem okolí nějaké sportovní kluby či jiné organizované hromadné pohybové aktivity. „Sociální motivace může taky dobře zafungovat. Děti uvidí, že pro ně existuje celá šíře možností a že cvičení jim skýtá opravdovou rozmanitost. Také si snáze uvědomí, že hýbat se je takzvaně cool a dělají to všichni kolem,” říká koučka Štvartáková. Vsadit můžete kromě toho třeba i na silnější příběhy. Zkuste zhlédnout napínavý zápas nabitý hvězdami, nějaké pěkné filmy o konkrétních sportovních disciplínách nebo si společně přečíst zajímavou knihu o oblíbeném sportovci.

 

Nic se nemá přehánět

Všeho s mírou. I tuto zásadu je potřeba dodržet. Nutit školáka trávit každý den po škole na tréninku a ještě po něm vyžadovat dokonalé výsledky, to nemusí být nejlepší směr. Snažte se spíš ocenit snahu, než to, jestli dal gól nebo jestli vyhrál rozhodující set. „Nejdůležitější je, aby děti nedělaly nic nuceně. Nemusí se zúčastnit každého závodu a nemusí makat vždycky jen na sto procent. Někdy to prostě nejde. Ať už rodič nebo trenér, nikdo by neměl překračovat tu přirozenou hranici, kdy se ze zábavného koníčku stane neoblíbená povinnost,” uzavírá Lukáš Novák, vítěz posledního ročníku soutěže Díky, trenére. Ta se snaží oceňovat všechny, kdo přivedou ke sportu co nejvíce dětí a naučí je lásce k pohybu, smyslu pro povinnost či fair play.