Breaking2

Jak na to, když chcete zaběhnout maraton pod 2 hodiny.

Jeden ze světových lídrů ve výrobě sportovního oblečení, společnost Nike, 6. května představila na sociálních sítích svůj projekt BREAKING2. V kostce je o tom, jak na to, když chcete zaběhnout maraton pod 2 hodiny.

Unikátní projekt, který se natáčel na závodním motodromu v Italské Monze, měl tři hlavní hrdiny:

Eliud Kipchoge, Keňa, 32 let, 167 cm, 57 kg, v roce 2016 zvítězil v maratonu na OH v Riu, jeho osobním rekord je 2:04:05.

Zersenay Tadese, Eritrea, 35 let, 164 cm, 56 kg, držitel světového rekordu v půlmaratonu časem 58:23.

Lelisa Desisa, Etiopia, 26 let, 167 cm, 56 kg, 2 x vítěz slavného Bostonského maratonu.

Tito tři muži byli vybráni vizionářem a hlavním scénáristou celého projektu Sandym Bodeckerem. Ten pro Nike pracuje již 35 let a jeho posláním je vymýšlet stále nové výzvy. A sám se nebojí jít s kůží na trh, a to doslova: na zápěstí si nechal vytetovat čas 1:59:59 a rozhodl se ukázat světu, jak sny proměnit v realitu.

Výše uvedení atleti se několik měsíců připravovali speciálně na tento závod s časem. Společnost Nike všem vytvořila dokonalé profesionální podmínky a postavila zvláštní tým nejlepších odborníku věnujících se vytrvalostním sportům.

Jako místo závodu byl vybrán závodní okruh v Italské Monze. Jde totiž o místo, kde jsou pro závod ty nejlepší podmínky. Startovalo se v 5:45 ráno, teplota byla 11,3 °C, vlhkost 79 %, nadmořská výška tratě 169 m, maximální rychlost větru byla 0,4 km/h (tedy prakticky bezvětří). Běželo se celkem 17 x po absolutní rovině na okruhu v délce 2,4 km. Okruh byl rozdělen na občerstvovací zónu a na zónu pro vodiče. Těch bylo celkem 32, skládali se z nejlepších světových atletů běhajících pod křídly Nike. Byly mezi nimi i slavní evropští top atleti, nejznámějším vodičem byl Bernard Lagat, několikanásobný medailista z MS a OH. Závod komentovala světová rekordmanka v maratonu Paula Radcliffe a její americká kolegyně Shalane Flanagan.

Jediným profesionálním hercem byl Američan Kevin Hart (možná ho znáte z filmů Scary Movie nebo Superhrdina), jehož vstupy doplňoval i slavný atlet Carl Lewis.

Před běžci jel elektromobil Tesla, který před závodníky laserem vykresloval hranici světového rekordu. Vodiči vždy obestoupili všechny tři hvězdné běžce a strojovým tempem drželi předepsané tempo 2:50/km. Střídali se vždy ve vymezené zóně po jednom okruhu.

Ve společnosti Nike speciálně pro tento závod vyvinuli novou kolekci bot s názvem Nike Zoom Vaporfly, která bude (kromě závodního modelu Elite) dostupná i veřejnosti. Model Vaporfly Elite, v kterém všichni atleti běželi, se stavbou podešve liší od běžných bot. Má speciální, aerodynamický tvar v patní části, a na rozdíl od běžných závodních bot má model Elite vyšší tlumení (až 21 mm výšky). To vše z důvodu většího zatížení dolních končetin. Běžci oblékli i novou edici oblečení, které více obepínalo tělo, na horní části měli tílko a rukávky, na dolní části krátké elasťáky.

Atraktivní LIVE přenos běžel pouze na sociálních sítích (Facebook a Twitter). V žádné ze světových televizí jste jej vidět nemohli.

A výsledek? Byla to napínavá, dvouhodinová podívaná a přenos byl navíc zpestřen krátkými prostřihy z přípravy atletů.

Hlavním hrdinou se stal v průběhu přenosu Keňan Eliud Kipchoge, ten dokázal držet strojové tempo až do samotného závěru a cílovou pásku proťal v neskutečném čase 2:00:25. Pouhých 140 m chybělo k překonání magické dvouhodinové hranice. Eliud předvedl dokonalou vytrvaleckou techniku, byl naprosto uvolněný a úsměv mu z tváře nemizel ani v posledních metrech. Bylo patrné, že se dostal do stavu úplného transu, když přestal vnímat okolí a jen běžel tak, jak měl naučeno. V cíli uvedl, že je v lidských silách tuto hranici překonat.

Celých 42.195 m běžel průměrnou rychlostí 21 km/h. Pro lepší představu: co takhle nasednout na kolo a prožít rychlost tohoto výkonu sami na sobě? (Ano, je to skutečně úctyhodný výkon.)

Byla to obrovská show, ukázka toho, kam až lze posouvat hranice lidských možností s podporou těch nejlepších. Vítězný Keňan potvrdil, že je právem nejlepším vytrvalcem planety – a to ve svých 32 (!) letech.