Ohlédnutí: Hvězdy Jirka a Martina

na Mattoni 1/2Maraton Olomouc

Jirka Kasal

#hvezdaJirka

@tupolew

Hvězdný závod Jirky Kasala, čas 1:39


Po dubnovém 1/2maratonu v Praze jsem měl vleklé problémy s dutinami, které trvaly s přestávkami téměř měsíc a půl. Několikrát jsem se pokoušel začít trénovat, ale vždy jsem musel opět přerušit. Mezitím mi bylo jasné, že svůj původně plánovaný „Hvězdný závod“ nebudu moct běžet, a tak mě zastoupil Pavel Javora (další Hvězda Sportisimo) a nutno podotknout, že na výbornou. Klobouk dolů před tím, jaké podává výkony v jeho věku.

Další možností bylo běžet začátkem června 1/2maraton v Českých Budějovicích, ale vzhledem k tomu, že jsem mohl začít trénovat až koncem května, bylo jasné, že ani tohoto závodu se bohužel nebudu moct zúčastnit. A tak jsem byl s trenérem domluvený, že můj „Hvězdný závod“ bude v září v Ústí nad Labem.

Vše se ovšem změnilo ve chvíli, kdy onemocněl Jirka Klein, který měl běžet svůj závod v Olomouci a někdo ho musel nahradit. A protože i mě musel v Karlových Varech také někdo nahradit, tentokrát byla řada na mně. Řekl jsem trenérovi, že se mi ještě nepodařilo se dostat do formy, se kterou jsem běžel v Praze a že svůj čas 1:40:47 tak zřejmě určitě nepřekonám, ale že samozřejmě Jirku nahradím. A bylo vymalováno, poběžím 1/2maraton v Olomouci!

Protože se jednalo o můj „Hvězdný závod“, bylo mi poskytnuto i ubytování na hotelu, což bylo fajn, vzhledem k dlouhé cestě autem z Prahy. Když jsem přijel do Olomouce, nejdříve jsem zavítal na Expo, kde jsem si vyzvedl startovní číslo. Na hotel jsem dorazil okolo oběda, a tak jsem šel nejdříve na náměstí, kde vrcholily přípravy na večerní závod, a dal si ještě lehký oběd. Pak už následoval důležitý odpočinek a okolo čtvrté odpoledne jsem vyrazil do VIP zóny, kde byl sraz všech Hvězd Sportisimo. Musím opravdu pochválit Sportisimo, jak se o nás starají. Pak dorazil i náš trenér Tomáš, mohli jsme se převléknout do závodního a jít se pomalu všichni rozklusat a protáhnout. Potom zpět na náměstí a následně jsme byli odvedeni do koridoru A, tedy k elitním běžcům.

Na jednu stranu je to super zážitek, na druhou stranu je to trochu psychicky náročné po startu, kdy je potřeba se nenechat pobláznit rychlejšími běžci a ze začátku se jimi nechávat předběhnout a běžet hlavně podle svého. Už jsem to zažil na 1/2maratonu v Praze, takže jsem zachoval klid a chytil se svého tempa. Atmosféra před startem byla elektrizující, kdo nezažil, nepochopí. Je to opravdu zážitek. Vzhledem k pořádnému horku byla moje strategie celkem jasná. Pokusit se běžet tempo okolo 4:45 min/km a pokud to dobře půjde, ke konci zkusit zrychlit.

Uvedené tempo se mi kupodivu dařilo držet. Zhruba 2 km jsem dokonce běžel vedle známého kardiologa Jana Pirka, což je neuvěřitelně pozitivní a fajn člověk, a navíc vtipný. Diváci v Olomouci byli fantastičtí a fandili opravdu skvěle. Na to budu dlouho vzpomínat. Celkem dost běžců nás hlavně ze začátku předbíhalo a spousty z nich jsem následně předbíhal zase já, když jim ke konci docházely síly. Přesně takhle jsem nechtěl dopadnout. Hlavně v tom horku doběhnout a nejančit, to jsem si v hlavě opakoval pokaždé, když jsem viděl u trati odpadlíky, kteří to přepálili a popadali vedle trati. A postupem času jich samozřejmě přibývalo.  

U mě přišla krize okolo 15. km a další někde u 19. km. Dýchalo se mi dobře, ale nohy začaly tuhnout. Naštěstí jsem vždycky vydržel k občerstvovací stanici, napil se ionťáku a zase bylo líp. Na dvacátém kilometru jsem cítil, že ještě pár sil zbylo, a tak jsem do toho šlápl trochu víc.

Najednou jsem v dálce zahlédl další Hvězdu Sportisimo, Rudu, a to mi vlilo další krev do žil. Řekl jsem si, že ho zkusím dohnat. V tu chvíli jsem neměl ponětí, jaký je čas v cíli. Blížil jsem se k Rudovi a to už nám zbývalo do cíle necelých 0,5 km. Do závěrečné zatáčky před cílem jsme vbíhali v podstatě nastejno. Najednou koukám na časomíru a vidím, že bych se mohl dostat i pod pro mne nepokořený čas 1:40. V tu chvíli do toho dávám úplně všechno, těsně předbíhám Rudu – a mám to! Podařilo se mi pokořit můj čas z Prahy, mám neskutečnou radost. Co na tom, že jsem zlepšil svůj čas o necelou minutu. Pro mě je to po všech těch trápeních obrovské zadostiučinění.

Děkuji Gábině ze Sportisima a trenérovi Tomášovi za další skvělý zážitek.

Hvězdný závod Martiny Ochmanové, čas: 1:54:47


Olomoucký 1/2maraton byl pro mě výzvou. Těšila jsem se moc. Měla jsem plán, že pokud to půjde, budu držet tempo 5min/km. To jsem vydržela do 12. km a potom přišla menší krize, asi kvůli tomu horku. Znáte to, hlava chtěla něco jiného, než mělo v plánu tělo. Naštěstí se mnou běžel můj muž, který mě celou dobu motivoval. Poslední 3 km byly dlouhé a jeho slova "to už dáme" jsem slyšela pořád v uších. Byl to krásný zážitek, skvělá nálada a lidé kolem trati byli úžasní. Děkuji všem za báječnou organizaci a super závod. 

Zhodnocení trenéraTomáš Ondráček

Osobní trenér Sportisimo Hvězd

Jirka měl v přípravě téměř dvouměsíční výpadek způsobený zánětem dutin. Musel na vyléčení brát antibiotika a čekat, až vše postupně odezní. To značně ovlivnilo jeho přípravu na další závody. Velmi si na něm cením, že vše zvládl. Přehodnotil svoje ambice a rozhodl se postupovat pozvolna s radostí, že může opět bezbolestně trénovat. V Olomouci dokázal, že je stále skvělý běžec. I přes velké horko podal výborný a vyrovnaný výkon. Zlepšení osobního rekordu o 1 minutu  na čas 1:39 je toho důkazem. Jirka má stále vše před sebou, každý uběhnutý kilometr ho bude posouvat dál. Běh se stal pevnou součástí jeho života a je odhodlán dál trénovat, aby si splnil všechny stanovené cíle. 

Martina si závod především užila. Horko jí příliš nesedlo a kvůli tomu nedokázala běžet ve stanoveném tempu 5min/km. Sama cítí, že má natrénováno na 1/2maraton pod 1:50. K tomu budeme dál směřovat náš trénink. Běh otevírá stále další cesty a jsem rád, že Martina toto vnímá a tím se neustále zlepšuje.