Ohlédnutí: Rekordní Mattoni 1/2Maraton Karlovy Vary!

Dosavadní nejlepší časy pokořili muži i ženy


Pátý ročník Mattoni 1/2Maratonu Karlovy Vary ozdobily skvělé časy, když se nejrychlejšímu muži i ženě podařilo zaběhnout rekord závodu. Souboj elitních atletů byl napínavý až do poslední chvíle, kdy se o vítězi rozhodlo až v cílové rovince. V ní měl nejvíce sil Wilfed Kimitei, když přespurtoval tři soupeře a finišoval v čase 1:00:54. Také mezi ženami se rozhodovalo až v závěru a členka RunCzech Racing týmu Yvonne Jelagat zvítězila v čase 1:08:19. Pozici nejlepšího Čecha pro sebe podle očekávání získal Jiří Homoláč, souboji stálic českého vytrvalostního běhu pak dominovala Petra Kamínková. 

I když je trať Mattoni 1/2Maratonu Karlovy Vary členitá, i na kolonádě se dá běhat hodně rychle. „Dnes jsme mohli vidět, že Karlovy Vary jsou hodně rychlé. Jsem rád, že muži i ženy splnili naše očekávání a běželi přesně tak, jak bylo v plánu,“ těší prezidenta RunCzech běžecké ligy Carla Capalba.

Pro první místo mezi Čechy doběhl podle očekávání Jiří Homoláč, ten se svým výkonem však vůbec spokojený nebyl. „Dnes jsem prostě neměl den. Ještě do čtrnáctého kilometru to celkem šlo, ale potom mi zvadly nohy a poslední čtyři kilometry jsem si totálně protrpěl. V květnu vždycky strašně zvadnu, nevím, čím to je, možná mám nějakou alergii. Na druhou stranu je pravda, že momentálně trénuju rychlost na dráhu, i to mohlo hrát svoji roli,“ přemýšlel Homoláč, který finišoval v čase 1:08:34. Druhý za ním doběhl Robert Míč (1:10:16), třetí potom Vladimír Marčík (1:14:25).

O pozici nejrychlejší Češky se podle očekávání přetahovaly Ivana Sekyrová a Petra Kamínková. Domácí běžkyně sice první třetinu závodu v českém souboji vedla, ale olomoucká běžkyně se nevzdala a doběhla si pro obhajobu loňského triumfu. „Jsem ráda, že se mi podařilo vyhrát, ale ještě víc mě těší čas 1:17:58, z něj mám opravdu radost. Běželo se mi moc hezky, síly mi sice trošku došly na posledních třech kilometrech, ale tam je tolik skvělých diváků, že prostě zvolnit nemůžete. Lidi nás ve Varech vždycky ženou dopředu, je to tu prostě moc hezké,“ řekla Kamínková, která druhou Ivanu Sekyrovou (1:19:01) hned po doběhu pozvala na půlmaraton do Olomouce, aby si to obě běžkyně mohly za měsíc rozdat pro změnu na domovské půdě Kamínkové. Třetí Češka, Marcela Joglová, doběhla v čase 1:21:54.

Pátý ročník Mattoni 1/2Maratonu Karlovy Vary byl svědkem napínavého souboje, kdy nejlepší čtveřici dělilo pouhých pět vteřin a všichni čtyři běžci nakonec pokořili hranici hodiny a minuty. Nejvíce sil na cílovou rovinku nakonec měl Keňan Wilfred Kimitei. „Dnes se mi tu podařilo zaběhnout osobní rekord a navíc zvítězit, takže jsem velmi spokojený. Závod nebyl vůbec lehký, kopce mi daly docela zabrat, ale na finiš jsem měl sil dost,“ radoval se vítěz. Čas Kimiteie 1:00:54 znamená nový rekord závodu, za ním se seřadili Edwin Kimutai Kiplagat a člen RunCzech Racing týmu Timothy Kimeli, oba v čase 1:00:57. Kimeli přitom do závodu nastupoval coby vodič.

Ze stejné stáje, RunCzech Racing týmu, je i karlovarská šampionka Yvonne Jelagat. Pět kilometrů před cílem se přitom zdálo, že si vítězství nenechá utéct etiopská závodnice Sutume Asefa. Ta si sice vybojovala značný náskok, ale na posledním kilometru ji došly síly a Jelagat se podařilo vyšvihnout do čela. „Jsem šťastná, že jsem závod zvládla a že jsem udělala radost svému trenérovi. Na závěr mi zbylo dostatek sil, podařilo se mi zrychlit, a když jsem viděla, že Sutume má krizi, hned jsem ji nastoupila. A ono to vyšlo,“ popsala Jelagat svůj rekordní čas 1:08:19. Sutume Asefa nakonec finišovala s časem 1:08:40 a na třetím místě se umístila Marion Limo (1:11:21).

zdroj: RunCzech

Recenze: Nike AIR ZOOM PEGASUS 33

V první řadě je dobré zmínit, že tento model je oblíbenou botou elitního světového běžce, čtyřnásobného olympijského vítěze a několikanásobného mistra světa Mo Faraha. Už to samo o sobě dodává botě punc kvality, protože který elitní běžec by trénoval ve špatné obuvi?
Zveme vás: Na O2 Pražskou štafetu 4x5 se chystá Leoš Mareš nebo kapely UDG a Eddie Stoilow

Jeden z nejoblíbenějších běžeckých parků hlavního města, čtyřčlenné týmy, party pod širým nebem, koncerty a RunCzech. To je O2 Pražská štafeta 4x5 v režii RunCzech, která se letos poběží nově ve dvou dnech! Celkem osm tisíc běžců rozpohybuje Stromovku ve středu 14. a ve čtvrtek 15. června. Mezi nimi nebudou ani letos chybět známé tváře v čele s Leošem Marešem, Pavlem Pafkem nebo kapelami UDG a Eddie Stoilow.Jak začít běhat - 5. díl: Kompenzační cvičení

Tenhle článek je o tom, jak předejít nejčastějším zraněním, která vás mohou při běhání potkat. K těm nejčastějším patří bolest v oblasti kolen, hamstringů, holeních, chodidel, kotnících a bolest sedacího nervu. Příčinou bývá jednostranná zátěž, která způsobuje přetížení pohybového aparátu...