Vše, co jako závodník musíte vědět před začátkem Sportisimo 1/2Maratonu

Co potřebujete s sebou, kdy máte přijít na start nebo jak to bude s občerstvením? Sepsali jsme pro vás odpovědi na nejčastější otázky před začátkem Sportisimo 1/2Maratonu.

 

 

 1.      Vyzvednutí startovního čísla

Nejlepší bude, když si startovní balíček vyzvednete v pátek, den před závodem, na našem EXPO v Holešovicích. Navíc pak můžete navštívit stánky s běžeckým vybavením, udělat si analýzu došlapu, prohlédnout si novinky pro letošní sezonu nebo nakoupit běžecké oblečení se slevou. Také zde seženete sportovní výživu (gely), kterou využijete při závodě.

 

Jestliže vám to v pátek nevyjde, pak si startovní číslo v Holešovicích vyzvedněte v sobotu, v den závodu, od 7:00 do 8:00. Stánky vystavovatelů však budou v této době bohužel zavřené.

 

 1.      Ideální jídelníček před závodem

Den před závodem byste měli jíst každé 3 hodiny. V jedné porci si dopřejte dostatek bílkovin i sacharidů, ale jezte jen tolik, abyste se nepřejedli. Vyhněte se slaným a smaženým jídlům, mléčným výrobkům i zelenině, protože ta obsahuje vlákninu, kterou před závodem nepotřebujete. Večeři si dejte asi 2-3 hodiny před spánkem. Dále pijte dostatek vody, můžete si dát i iontový nápoj.

 

Ráno vstaňte tak, abyste se nasnídali zhruba 2-3 hodiny před startem závodu. Ideální pro vás bude snídaně s vyšším obsahem sacharidů, například bezlepkový toast s marmeládou, banán, šálek kávy a sklenice vody. Hodinu před startem si v případě pocitu hladu dejte energetickou tyčinku a 20 minut před startem energetický gel. Od probuzení každou hodinu vypijte sklenici vody, můžete si dát i iontový nápoj.

 

 

 1.      Výbava na závod

Zkontrolujte si seznam věcí, které na závod potřebujete.

 • Boty jsou nejlepší lehké závodní nebo tempové. Pokud nemáte, zaběhněte závod v osvědčených objemovkách.
 • Ponožky oblékněte ty, které máte ověřené z tréninků.
 • Dres přizpůsobte počasí, na startu vám může být mírně chladno, protože po vystartovaní se zahřejete. Je to lepší, než když se pak při běhu přehříváte.
 • Starší triko si vezměte pro zahřátí do startovního koridoru, po výstřelu ho odhodíte.
 • Startovní číslo s čipem si připněte zepředu na dres. Čip je umístěný na zadní straně čísla.
 • Hodinky si večer před závodem nabijte.
 • Energetické gely vám přijdou vhod před i během závodu. Vejdou se vám do kapsičky nebo speciálního pásu, zapít je můžete na občerstvovací stanici.
 • Čepice nebo čelenka, pokud jste zvyklí ji při běhu nosit.
 • Toaletní papír nebo kapesníčky využijete v případě náhlé potřeby před závodem.
 • Láhev s vodou nebo iontovým nápojem využijete k občerstvení při cestě na start nebo ve startovním koridoru.
 • Krém proti odřeninám nebo vazelína, abyste si ráno před startem namazali citlivá místa.
 • Ručník, který využijete po závodě.
 • Náhradní oblečení, abyste se po závodě mohli převléci do teplého a suchého.

Svoje věci si před závodem uložíte do úschovny v batohu či pytli, který od nás dostanete při registraci.

 

 

 1.      Kdy přijít na start

Startovní koridory otevíráme s dostatečným předstihem před startem, přesný čas se dozvíte v informační příručce, kterou dostanete ve startovním balíčku. Vždy si stoupněte do koridoru, který máte označený na startovním čísle. Tím se dostanete mezi běžce s podobnou výkonností. S sebou můžete mít láhev s vodou a na závodní dres si oblečte triko na zahřátí, které po výstřelu odhodíte.

 

Po výstřelu pomalu postupujte v davu běžců až ke startovní bráně. Teprve tady se vám zapíná váš závodní čas.

 

 

 1.      Tempo a občerstvení při závodě

Přepálení prvních kilometrů závodu vás může vyjít draho, proto volte opatrnější začátek. Nejlepších výkonů dosahují závodníci s vyrovnaným nebo postupně zrychlujícím tempem.

 

Když dokážete zvolené tempo udržet, nebo v lepším případě zvyšovat, budete cítit energii i v posledních kilometrech před cílem. První polovinu závodu byste měli zvládnout s energetickou rezervou, nejtěžší kilometry jsou vždy až ty poslední.

 

Pokud si tempem nejste jistí, můžete využít vodiče – speciální běžce, kteří běží závod tak, aby jej zaběhli za 1:30, 1:40, 1:45, 1:50, 2:00, 2:10 a 2:30. Tito vodiči stojí v jednotlivých koridorech podle výkonnosti běžců, přesně dodržují tempo a uchrání vás od přepáleného začátku.

 

Nezapomeňte pravidelně pít na každé občerstvovací stanici (po 4.6 km, 11.2 km a 16.4 km). U stanice vždy zpomalte, vezměte si kelímek a napijte se. V případě teploty nad 15 °C využívejte i osvěžovací stanice (po 8.8 km, 14 km a 18 km). Energetický gel si dejte každých 40 minut.

 

Přejeme hodně sil do závodu a věříme, že si letos zaběhnete osobní rekord.