Sport je o neustálém posouvání limitů a nezkrotné touze po zlepšení. Jsme proto nadšeni z toho, že právě  na SPORTSIMO 1/2Maratonu Praha 2017 došlo ke čtyřnásobnému překonání světového rekordu v rámci půlmaratonu. A že jsme spolu s Vámi mohli být u toho.

4násobná světová rekordmanka Joyciline Jepkosgei

Joyciline Jepkosgei doslova prolétla Prahou ve fantastickém čase 1:04:52. Posunula tak světový rekord o 14 vteřin a zároveň se jako první žena historie dostala pod hranici 65 minut. Světovými rekordy byly navíc i její mezičasy na 10, 15 a 20 km.


Joyciline v cíli působila, že to, co v pražských ulicích předvedla, se stalo jen tak mimochodem. Až do cílové rovinky navíc vůbec nevěděla, na jaký čas běží.


Její slova jsou důkazem, že psychická pohoda a vnitřní záměr jsou při sportu tím nejdůležitějším: „Běžela jsem si svůj vlastní závod a nechala jsem se řídit vlastním tělem. Ještě teď si nejsem jistá, jestli jsem světový rekord opravdu zaběhla. Na startu jsem jednoduše chtěla běžet na sto procent a nechat na trati všechno pro svůj tým RunCzech Racing,“ smála se šťastná Keňanka.


V Evropě přitom běhá jen necelý rok. Její první mezinárodní (a rovnou vítězný) závod byl Mattoni 1/2Maraton Karlovy Vary loni v květnu.


Tamirat Tola, vítěz závodu mužů

I v závodě mužů v Praze došlo k překonání magické hranice 60 minut. Etiopský reprezentant z olympiády v Riu Tamirat TOLA si časem 59:37 zaběhl svůj osobní rekord a současně se do atletických tabulek zapsal 4. nejrychleji uběhnutým 1/2maratonem tohoto roku.

 

Zaběhl jsem si osobní rekord, takže jsem samozřejmě šťastný. Jsem velmi spokojený s tím, co jsem v Praze ukázal. Možná by to (…) šlo ještě rychleji, ale teď si užívám svůj dnešní výsledek,“ řekl v cíli Tamirat Tola.

Jiří Homoláč, nejrychlejší český půlmaratonec

Parádní výkon předvedl i čerstvý držitel osobního rekordu v půlmaratonu Jiří Homoláč, který doběhl v čase 1:03:23 a svůj osobní rekord vylepšil o 27 vteřin. Jiří na výsledku poctivě makal a jak se říká, „nepodcenil přípravu“ – přes zimu totiž za podpory společnosti SPORTISIMO poctivě trénoval v keňském Itenu s nejlepšími běžci planety.


Jsem hodně rád, že mám osobní rekord, to je jasné. Závod se od začátku pro mě vyvíjel dobře, až někam do patnáctého kilometru se mi dařilo držet naplánované tempo na čas pod 63 minut. Potom jsme trochu zpomalili, ale za osobní rekord zlepšený skoro o půl minuty se nemůžu zlobit,“ zhodnotil svůj výkon Jiří Homoláč.


Eva Vrabcová: nezlomné odhodlání vítězit

Česká jednička mezi ženami a očekávaná favoritka Eva Vrabcová neměla svůj hvězdný den, když půlmaraton zaběhla v čase 1:11:45. To sice nestačilo na stupně vítězů, ale Eva jako sportovkyně tělem i duší zbraně rozhodně neskládá, naopak! Už teď se těší, až se pokusí zlomit český rekord v zářijovém půlmaratonu v Ústí nad Labem

Další zajímavosti závodu

 • Startovalo cca 11 500 účastníků, závod dokončilo 9 084 závodníků, z toho 6 191 mužů a 2 893 žen.
  Cestou se „poztrácelo“ tedy téměř 2 500 lidí. Kde asi skončili?:)
 • Nejtěžším běžcem byl Petr Vlach z týmu SPORTISIMO Hvězdy, svých 147 kg do cíle dopravil v solidním čase 2:41.
  Tleskáme! A říkáme si: kolik kilogramů asi během závodu shodil? 
 • Premiéru si na této trati odbyl bývalý světový rekordman v desetiboji Roman Šebrle (dnes moderátor TV Prima), který zaběhl krásný čas 1:34. 
 • Nejrychlejším zaměstnancem partnera závodu, kterým jsme my, společnost SPORTISIMO, byl náš rychlonožka Ondřej Chour s výborným časem 1:12. Ondřeji, gratulujeme – jsi prostě borec! 
 • Pro běžce bylo na trati připraveno 60 000 houbiček na osvěžení.
  Kde všude se s nimi dnes myje nádobí, není známo.

Podívejte se na 1/2Maraton v jedné minutě


Jak zaběhnout světový rekord?

Je to v hlavě. A v nohou. Přesně v tomto pořadí.

Inspirovali jsme Vás?

Jestli potřebujete nakoupit novou běžeckou výbavu od známých značek za příjemně nízké ceny, klikněte na tlačítko – a zbytek je jen na Vás.