Kimeli na Sportisimo 1/2Maratonu obhájil titul, ženy vylepšily národní rekordy

Nádherné počasí, startovní čísla dlouho dopředu vyprodaná a běžci ze 78 zemí, kteří stáli na startu jednoho z nejkrásnějších běžeckých závodů letošního roku. Za zvuku symfonické Vltavy při výstřelu jsme opět byli hrdými partnery 21. ročníku Sportisimo 1/2Maratonu Praha 2019.

Obhajoba titulu pro Kimeliho

Vítězství letošního ročníku Sportisimo 1/2Maratonu ukořistil Benard Kimeli. 23letý Keňan obhájil loňský titul v čase 59:07 a stal se teprve druhým běžcem, kterému se podařilo Sportisimo 1/2Maraton vyhrát 2× za sebou. V historii závodu to dokázal jen jeho krajan Daniel Wanjiru, který si taktéž odnesl dvě vítězství v řadě.

Byl jsem dobře připravený, vodiči nasadili skvělé tempo a jsem spokojený také s časem,“ pronesl po závodě Kimeli.

Mladý vytrvalec ale až do cílové rovinky musel odrážet tlak svého krajana Felixe Kibitoka, který nakonec doběhl sekundu za ním. Oba běžci si v Praze posunuli svá osobní maxima, Kimeli o neskutečných 40 sekund, Kibitok o 13 sekund.

Jsem za své druhé vítězství v Praze moc rád. Jsem hrdý, že mě organizátoři znovu pozvali a mohl jsem tady běžet. Dneska jsem měl silné soupeře až do závěru, ale příprava byla výborná, takže jsem věřil, že to vítězství dotáhnu,” prohlásil Kimeli.

Třetí skončil jeden z favoritů Stephen Kiprop, který zaostal 13 sekund za vítězem.

Ženy posouvaly národní rekordy

Ženám se podařilo posunout rekordy svých zemí. O ten nejvýraznější se postarala vítězka závodu Caroline Kipkirui, Kazaška původem z Keni, která vyhrála s časem 1:05:44 a ukrojila z letitého národního maxima více než šest minut. Kipkirui se v druhé části odtrhla od skupiny a s pomocí vodiče protla vítěznou pásku. „Sice jsem běžela skoro celý závod sama, nebylo to jednoduché, ale jsem ráda, že jsem ho mohla absolvovat,” svěřila se vítězka.

Druhá Izraelka Lonah Salpeter (1:06:09), také původem z Keni, srazila své vlastní národní maximum téměř o půl minuty. Třetí se v cíli objevila Lydiah Njeri Mathathi (1:07:51), reprezentantka Keni.

Mezi Čechy byl opět nejrychlejší Homoláč

Mezi českými běžci dle očekávání kraloval Jiří Homoláč, který byl s časem 1:04:03 zároveň i prvním Evropanem v cíli.

Čekal jsem, že mezi 15. a 20. kilometrem přijde vítr do zad, ale bohužel nepřišel. Právě tam jsem ztratil cenné vteřiny. Jsem mírně zklamaný, ale každý den nemůže být posvícení. Běželo se mi dobře, ale rozdíl mezi osobákem a dnešním časem je asi čtyřicet sekund a tu ztrátu jsem rozložil do celé trati,” pronesl s lehkým zklamáním v hlase Homoláč.

Jako druhý Čech doběhl David Vaš (1:07:43) a třetí Jiří Csirik (1:10:03). Všichni tři se na letošní pražský půlmaraton připravovali v Keni, což evidentně přineslo své ovoce.

Solidní 6. místo mezi Čechy pak obsadil náš produktový specialista Ondřej Chour s časem 1:12:49.

Češkám kralovala Eva Filipová

Mezi Češkami doběhla jako první Eva Filipiová s časem 1:20:19. „Jako česká vítězka si nemůžu stěžovat. I když s tím časem 1:20:19 jsem tady spíše jako zástupce hobíků,“ smála se a přidala: „Připravuji se teď spíše na maraton, takže rychlejší půlku bude možné zaběhnout až potom.

Jako druhá Češka doběhla Barbora Jíšová (1:20:47) a třetí Radka Hanzlová (1:23:05).

Další zajímavosti půlmaratonu

• Startovní pole (11 500 běžců) bylo zaplněné více než 2 měsíce před závodem.
  • Závod dokončilo 10 517 závodníků, z toho 7 096 mužů a 3 421 žen.
  • Téměř 1 000 lidí závod nedokončilo.
  • Na start se postavili běžci ze 78 zemí, suverénně nejvíce bylo Čechů.
  • Nejstarším běžcem byl 81letý Čech, který doběhl v čase 3:11:30.
  • Závod byl již podesáté v řadě oceněn zlatou známkou kvality Mezinárodní asociace atletických federací IAAF.
  • Rekord závodu nadále drží Atsedu Tsegay z roku 2012 s časem 58:47. Mezi ženami závodu kraluje Joyciline Jepkosgei s časem 1:04:52, který zaběhla v roce 2017, kdy padlo více rekordů.

Foto zdroj: RunCzech