Rozhovor: Jiří Homoláč

Jak se běžel olomoucký půlmaraton

1. Jirko, předně ti musíme pogratulovat k celkovému 10.místu (čas 1:06:28) a 1.místu mezi Čechy!  Byl to velký zážitek sledovat tvůj běh, dokázal jsi bojovat s Afričany a několik jsi jich i porazil. Jaký byl průběh závodu?

Díky. Vyběhl jsem ve skupince s Brazilcem, Španělem a Ukrajincem. Na 8. km Ukrajinec nastoupil a já ze skupinky odpadl, ale pořád jsem držel oční kontakt a pár odpadlíků z první skupiny předběhl. Celkově jsem měl z běhu dobrý pocit.

2. Další čeští kluci skončili hluboko za tebou. Přitom jich několik startovalo v elitě. V čem se liší tvůj trénink, že jako jediný dokážeš na této trati konkurovat i světovým běžcům?

V první řadě si myslím, že nikdo z českých kluků nedává běhu víc. Mám štěstí, že se mi vyhýbají zranění. Další výhodou bylo, že jsem se připravoval celý týden na teplo. Chodil jsem trénovat v poledne v 34 stupních ve stínu. Pak mi to na závodě nepřišlo tak hrozné.

3. Porazil jsi i tvého vrstevníka a britskou naději na dlouhé tratě Calluma Hawkinse. Přitom on má zaběhnutý 1/2maraton za rovnou hodinu. Znáte se, trénoval jsi s ním v Keni? Kdy jsi ho v Olomouci předbíhal?

S Callumem se neznáme, ale sleduji ho. Běhá suprově. V sobotu mu asi nesedlo to teplo, protože pochází ze Skotska. Předbíhal jsem ho někdy na 10,5. km.

4. V Olomouci všude znělo tvoje jméno, i na trati ti fandilo tisíce diváků. Konečně se ti více věnovali i v přímém televizním přenosu. Jsi tváří všech závodů seriálu RunCzech, pro spoustu běžců i běžeckým vzorem. Projevuje se to i v přízni sponzorů, už se sportem dokážeš uživit? Jak jsi podporován svým oddílem, příp. atletickým svazem?

Jsem rád, že je podpora od mých partnerů každým rokem větší. Ale zatím to na uživení není. Platit nájem nebo hypotéku bych nezvládl. Všechny peníze, co běháním získám, investuji zpět do tréninkových soustředění a regenerace.

5. Běháš ve výbavě značky adidas, můžeš prozradit, kolik párů bot máš na sezónu? V jakých modelech závodíš a v jakých trénuješ?

Za rok proběhám zhruba 10-12 párů. Na závody používám Adios boost nebo Takumi sen boost. V tréninku používám Supernovy, Ultraboost ST a Vengeful.

7. Sezóna je v polovině, jaké budou tvé další závody? Máš i nějaké dlouhodobé cíle?

Ještě mě čeká o víkendu závod na dráze. V polovině července chci zahájit přípravu na podzimní část sezóny, jejímž vrcholem by měl být maraton.

8. Čeká tě dovolená? Jestli ano, kam s přítelkyní, která je mimochodem také výborná běžkyně, vyrazíte?

Ano, chtěli bychom vyrazit někam k moři. Budu muset najít nějaký last minute. Minulý rok jsem byl na dovolené u moře poprvé a moc se mi to líbilo.