Jan Jukl

Osobní motto: „Život je... běh.“

NovinkyModerní technologie

Pokud se připravuji na nějaký závod, určitě sport tester s GPS používám. Podstatně to ulehčuje trénink. Vím přesně tempo i vzdálenost v reálném čase. Můžu tedy vyběhnout kamkoliv a nemusím někde kroužit kolečko na změřené trase.

Přečíst celý článek


Jak se bráním nachlazení

Heslo jednoho triatlonového závodu zní „Tělo musíme překvapit“. No a takové nachlazení, to je situace, kdy tělo překvapí nás…Taky se říká ve stejném duchu „Tělo musíme posílit“. Dá se ale říci, že když to přeženeme, tím víc je naše tělo náchylnější k nějaké viróze. Letos jsem měl kliku, nemocný ani nachlazený jsem nebyl.

Přečíst celý článek


Porovnání osobních rekordů

Běžeckých závodů se účastním od roku 2013. To byl takový testovací rok, zjistit na, co mám a vlastně každý první výsledek v dané distanci byl i prvním osobním rekordem… nebylo žádné srovnání s předchozími časy.

Přečíst celý článek


Kompenzační cvičení

V letošní sezóně jsem vedle běžeckých závodů měl velkou výzvu - triatlonový závod IRONMAN 70.3 Takže kromě běhu jsem se musel zaměřit i na trénink na kole a plavání. Určitě skvělé doplňky právě k běžeckému tréninku.

Přečíst celý článek


Cíle pro podzimní závody

Vrchol letošní sezóny jsem měl na konci srpna, kdy jsem šel zatím můj nejtěžší závod a to IRONMAN 70.3 (1.900m plavání, 90 km kolo, 21 km běh). Dalo by se říct, že tím mám už letos splněno a už si můžu jen užívat.

Přečíst celý článek


Jídlo v tréninku

Zjistil jsem, že je strava při výkonu velmi důležitá. Samozřejmě je to známý fakt, který si přečtete a máte na očích v knížkách, časopisech i na internetu. Ale jako se vším ostatním, pokud si to sami nevyzkoušíte, mohou si ostatní říkat a psát co chtějí.

Přečíst celý článek


Teplo

Teplo snáším dobře a nemám s ním velký problém. Samozřejmě výkonnost je určitě nižší a případná únava větší, ale jinak mě teplo v tréninku zásadně neomezuje. V zimě se spíše těším, až se zase oteplí.

Přečíst celý článek


Kde nejraději běhám

Běhám rád všude a za každého počasí. Ve městě, v přírodě, za sluníčka, za deště, zimy, ráno, přes den, večer s čelovkou, na silnici, louce, v lese, ve sněhu, na oválu. Běhání je díky tomu pestřejší a zábavnější.

Přečíst celý článek


Běžecké závody

Nejsem úplně ten závodní typ (alespoň si to myslím). Mám radši náročný trénink, klidně někde o samotě na lesní cestě, než s někým závodit.

Přečíst celý článek


Mé běžecké vzory

Pro inspiraci nemusím chodit daleko. Samozřejmě i já mám pár „velikánů“ nejen v oblasti sportu, kteří se zapsali do světové historie, kteří ovlivňují naše životy a od kterých čerpám inspiraci, abych byl lepší sportovec, kamarád, člověk…

Přečíst celý článek


Jak se mi běhá ve vybavení adidas

S vybavením, které jsme jako Hvězdy Sportisimo od adidasu dostali na náš trénink, jsem maximálně spokojen. Jedná se o kolekci adidas Performance. Jde o funkční oblečení a obuv, tedy produkty, které vznikají díky kombinaci nejnovějších technologii a revolučních materiálů. A při běhu je to znát.

Přečíst celý článek


Běh a zranění

V mém případě naštěstí nikdy k žádnému vážnému zranění nedošlo. Když nepočítám natažené svaly, třísla, naraženiny, podlitiny a takové ty ne moc závažné bolístky, na které stačí jen pár dní klidu, měl jsem vážnější problém jen kdysi s achilovkou, který mě sužoval asi rok.

Přečíst celý článek


Běžecký jídelníček

Jídlo je asi největší slabina v mém tréninku. Čas na trénink se dá vždycky nějak naplánovat. Dobrý výkon v tréninku – o tom trénink přeci je. Regenerace – nutnost, takže i k tomu se dříve nebo později, vzhledem k náročnosti tréninků a únavě, propracuji.

Přečíst celý článek


Trénink při práci

Mám nepravidelné dvanáctihodinové směny, kdy se mi střídá denní a noční. Každý týden je jiný. Někdy mám třeba v týdnu jen dvě směny, jindy šest. Minulý týden jsem měl pondělí a úterý denní a pátek, sobota, neděle noční.

Přečíst celý článek


Tréninkový kemp

První březnový víkend si pro nás Sportisimo společně s firmou adidas připravilo v Nymburku běžecký kemp. Sportovní centrum, kde se kemp konal znám, a tak jsem se v pátek ve vlaku těšil hlavně na setkání s dalšími hvězdami.

Přečíst celý článek


Sportovní prohlídka

Samotný test začal analýzou složení těla na speciálním přístroji. Váha, minerály, měkká tkáň bez tuku, tělesný tuk, celková energetická spotřeba a biologický věk. Výsledek - skládám se hlavně z vody, mohu se cítit o 5 let mladší a mám víc jíst.

Přečíst celý článek


První dojmy z tréninku

První letošní tréninkový plán jsem dostal na poslední lednový týden. Podle tréninkových plánů jsem běhával již dříve, ale tento byl v mnohém jiný. Pestřejší se spoustou změn tempa a aktivity během jednotlivých tréninků.

Přečíst celý článek


Mé začátky

Jsem běžec. Myslím, že celý život. Proto si také nepamatuji na své první vyběhnutí, to bylo nejspíš hned poté, co jsem se jako dítě postavil na nohy. Pak jsem běhal často, nicméně nepravidelně a běh jsem bral jako doplněk ostatních sportovních aktivit.

Přečíst celý článek