Moderní technologie


Pokud se připravuji na nějaký závod, určitě sport tester s GPS používám. Podstatně to ulehčuje trénink. Vím přesně tempo i vzdálenost v reálném čase. Můžu tedy vyběhnout kamkoliv a nemusím někde kroužit kolečko na změřené trase.

Používám sport tester Garmin Forerunner 210. Tedy již „starší model“. Jsem s ním naprosto spokojen. Kromě funkcí celková vzdálenost, aktuální vzdálenost a aktuální tempo, používám hodně i funkci intervalové tréninky. Podle srdečního tepu jsem se zatím moc běhat nenaučil, takže ji moc pozornosti nevěnuji. Spíš, když se úplně necítím, tak koukám, jestli při daném tempu nejsem tepově moc mimo obvyklé hodnoty. 

Pokud si zapomenu Garmin nabít a potřebuji trénink změřit, vezmu si s sebou na běh mobilní telefon, kde mám nahranou aplikaci Strava, s kterou jsem také naprosto spokojen.

Hodně zábavy si samozřejmě užiji na tréninku, ale další zábava mě čeká i po tréninku, když data z Garminu, případně z mobilu, přehrávám do webové aplikace a mohu se tak podívat na trasu běhu, výškový profil, rychlost jednotlivých kilometrů a v případě Strava i jestli někdo neběžel stejnou trasu a za kolik. Nejlepší je to po závodech, když všichni nahrají svá data a můžeme se podívat a porovnat, kdo jak běžel. Případně i ohodnotit dotyčného výkon zvednutým palcem.

Pokud trénuji systematickým způsobem, nikoliv nahodile nebo výhradně podle pocitu, sportovní doplňky jako sport tester, běžecké mobilní aplikace, trénink podstatně zjednodušují. Nemusím mít s sebou někoho dalšího, který bude měřit na nějakém okruhu čas a říkat, jak jsem na tom. Na druhou stranu běhat se samozřejmě dá bez toho všeho, i bez bot.

Takže, můj milý Ježíšku, Garmin Fenix3 by se hodil…