Jan Rada

Osobní motto: „Vyhrává ten nejrychlejší.“

NovinkyModerní technologie

Na začátku jsem pro záznam mých běhů používal aplikaci Endomondo. Je to spíš sociální než sportovní služba a s ostatními si tam sdílíme své sportovní výkony, dojmy a fotografie. Používám ji dodnes, ale již ne pro záznam.

Přečíst celý článek


Jak se bráním proti nachlazení

12.12.2012 jsme se vydali ke známému a kontroverznímu léčiteli panu Šímovi – Heřmánkovi. V ordinaci měl zimu a sám chodil i venku nalehko. „Bacilům svědčí teplo“, říkal.

Přečíst celý článek


Porovnání osobních rekordů

Když jsem koncem února 2015 začal zase běhat, uběhl jsem 4,2km za 17:39, což je tempo 4:12. Za dva týdny jsem si zkusil zaběhnout 10km a o pár vteřin jsem to nedal pod 50 minut.

Přečíst celý článek


Kompenzační cvičení

Tento článek se mi nepíše snadno. Kompenzační cvičení jsou důležitá a potřebná, já je však z nedostatku času, ale spíš lenosti a pohodlnosti zanedbávám. Ve skutečnosti se k nim uchyluji až tehdy, když už je třeba napravit to, co se právě kvůli jejich zanedbávání pokazilo.

Přečíst celý článek


Cíle pro podzimní závody

Podzim by měl být vrcholem běžecké sezóny, obdobím překonávání osobních rekordů. Já jsem si svůj hlavní závod maratón zaběhl již v květnu a tak jsem se přes léto mohl zaměřit na kratší distance, tedy na zrychlování.

Přečíst celý článek


Jídlo v tréninku

Běhám skoro každý den, takže nerozlišuji na tréninkový nebo obyčejný. Ale jsou dny, kdy mě čeká trénink těžší a to jsem na jídlo opravdu opatrný. Běhat rychlé kilometry s těžkýma nohama a plným břichem si člověk zkusí jen párkrát a pak už je opatrný.

Přečíst celý článek


Teplo

Běhání ve vedru mi v tréninku ani příliš nevadí. V nižších tréninkových tempech se tak nepřehřívám a tepová frekvence je i přes odpovídající zvýšení v přijatelných mezích.

Přečíst celý článek


Kde nejraději běhám

Nejvíc kilometrů jsem naběhal na Ladronce. Mám to za barákem, tak proto. Není to ale to nejhezčí místo na běhání, které znám. Bývá tam totiž dost lidí; běžců, bruslařů a cyklistů a dá to občas práci se všem vyhýbat.

Přečíst celý článek


Běžecké závody

Každý má nějaký důvod, proč běhá. Já jsem v loni začal s běháním právě závodem v Ladronce a mám pocit, že soutěžit s ostatními je tím hlavním důvodem, proč běhám. Běhání mě baví a rád se proběhnu i jen tak, ale atmosféra závodu je pro mě jako droga.

Přečíst celý článek


Běh a partnerství

Běhání mi zabírá spoustu času. Je to sice jen jedna až dvě (výjimečně tři) hodiny denně, ale beru je z času, který bych normálně věnoval rodině.

Přečíst celý článek


Mé běžecké vzory

Nepatřím mezi lidi, kteří by se příliš řídili druhými a vyhledávali vzory, přesto se rád přiučím od druhých. Jedno přísloví říká, že „Moudrý člověk se učí od každého“, jiné zase „Proč chodit ke kováříčkovi, když máme kováře?“.

Přečíst celý článek


Jak se mi běhá ve vybavení adidas

Sportisimo nás obléklo do běžeckého vybavení od adidas od hlavy až k patě. Oblečení je z kolekce Supernova. Co mají všechny díly oblečení společné: Použitým materiálem je CLIMALITE®, který výborně odvádí přebytečnou vlhkost od těla.

Přečíst celý článek


Běh a zranění

Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech a noční můrou sportovců jsou nemoci a zranění. Už před rokem, když jsem se po letech vrátil k běhání, jsem začal mít problémy s úpony v koleni a šlachou v chodidle.

Přečíst celý článek


Běžecký jídelníček

Dokud jsem si běhal jen tak pro sebe a naběhal jsem kolem 60ti, 70ti kilometrů za měsíc, jedl jsem a pil v podstatě cokoliv. Uzeniny, tučná i smažená jídla jsem sice nepreferoval, ale také jsem je z pohledu svého jídelníčku nijak nediskriminoval.

Přečíst celý článek


Trénink při práci

Už když jsme se domluvili se Sportisimem na maratonu, bylo mi jasné, že toho budu muset naběhat víc, něž kdybych běžel desítku. Co si člověk hned neuvědomí je, že víc kilometrů znamená i víc času.

Přečíst celý článek


Tréninkový kemp

Největší akcí v našem hvězdném programu je kromě samotného závodu tréninkový kemp. Naplánován byl na víkend 4. – 6. března.

Přečíst celý článek


Sportovní prohlídka

Datum bylo stanoveno na pátek a sobotu 12. a 13. února. Tomáš nám upravil tréninkové plány, abychom si před testem trochu odpočinuli .

Přečíst celý článek


První dojmy z tréninku

Běhání pod vedením trenéra mě baví a vyhovuje mi. Když mi Tomáš pošle plán, vidím, že to nejsou jen chaoticky poskládané zátěže, ale že to má svůj řád.

Přečíst celý článek


Mé začátky

Od pátého ročníku základní školy jsem chodil do sportovní atletické třídy. Byl jsem nejmenší ze třídy, neměl jsem rychlost ani sílu, tak mi nezbývalo nic jiného než vytrvalost.

Přečíst celý článek

.