Moderní technologie


Myslím, že v dnešní době je sport tester nedílnou součástí každého běžce a tak i já patřím mezi většinu a vlastním hodinky GARMIN 310 XT. V telefonu mám nainstalované dvě běžecké aplikace a to Endomondo a Garmin Connect. Díky Endomondu jsem začal běhat, protože s kolegy ze zaměstnání jsme se vzájemně hecovali k lepším výsledkům a bylo to v době, kdy jsem neměl ještě hodinky s GPS a chodil běhat s telefonem jako většina začínajících běžců. Snažím se jít s dobou a sledovat veškeré moderní technologie, které se běhu týkají. Z našich Sportisimo Hvězd je odborník Honza Rada, se kterým rád proberu veškeré novinky nebo si rád nechám od něj poradit.

Asi nejlepší věcí, kterou aktuálně využívám je wattmetr STRYD. Výhoda wattmetru se plně projeví zejména tam, kde není tolik průkazné měření za pomocí času a vzdálenosti, tedy například v terénu. Na rozdíl od tepové frekvence, která reaguje z fyziologických důvodů s někdy i dost značným zpožděním, dokáží watty určit aktuální míru zatížení v podstatě okamžitě. Jako příklad si uveďme intervaly v terénu. U nich je nesmysl řídit se tepovou frekvencí, protože než se tělo dostane z klidu na skutečné hodnoty, je dávno po úseku. To samé začátek závodu. Než podle tepovky poznáte, že jste úvod přepálili, je naděláno spoustu škody, watty vás budou varovat od prvního metru.

Baví mě sledovat ostatní přátele, kteří využívají také běžecké aplikace, a mohu vidět, jakých výsledků dosahují, a zároveň se vzájemně motivujeme k lepším výkonů a můžeme podrobně výsledky probírat.

Přínos pro trénink vidím hlavně ve wattmetru, který mě naučil, jak správně využívat své tělo pro lepší výkony.