Kompenzační cvičení


V přípravě na maraton jsem běhala 5x týdně, což dává tělu dost zabrat, protože 1x týdně jsem běhala dlouhý vytrvalostní trénink 20 a více km. Nejvíce zatěžuji nohy, proto zařazuji posilování středu těla – core cvičení, protahovací cviky, dále zařazuji plavání (máme ve vesnici krytý bazén), 1x týdně hathajógu, jízdu na kole, bruslení v létě i v zimě a miluji lyžování.

Posilování středu těla je nesmírně důležité pro hluboký stabilizační systém páteře. Jeden z nejlepších cviků na core je plank a jeho různé varianty. Posiluji vlastně drobné svaly kolem páteře, které nejsou vidět a břišní svaly. Cvičím na velkém míči, potom různé výdrže, dřepy na jedné noze, posilování břicha a dýchání do břicha. Proto jsem začala chodit do hathajógy, která je vlastně o dýchání, protahování a posilování. Cítím se po lekci také příjemně zklidněná a odpočatá.

Všechna těchto kompenzačních cvičení vedou ke zlepšení stability, zlepšení sportovních výkonů, snížení zátěže na páteř a zpevnění břicha. V neposlední řadě také k prevenci běžeckých zranění. Nezapomínám ani na relax – saunu, vířivku a pravidelné masáže. Mám výbornou masérku paní Petraturovou, která mi vyléčila i běžecké koleno.