Hvězdy Sportisimo: Jiří Klein report z 1/2Maratonu Karlovy Vary

Čas 1:42:10


Budíček v 05:30 ráno je drsný, zvlášť v sobotu. Co naplat, vyskakuji z postele a mířím do kuchyně. Na snídani si dělám jáhlovou kaši, ale dnes měním mléko za horkou vodu a javorový sirup s banánem. Přípravu na závod jsem nepodcenil, posuďte sami: už večer jsem si udělal do krabiček na cestu mléčnou rýži se sušenými švestkami a opekl kus lososa na medvědím česneku, kterého jsem nakrájel na kostky a spojil s celozrnnými těstovinami. Do batohu dávám vše potřebné - botičky adidasky, běžecké oblečení, sluchátka, mobil, nějaké sacharidové gely, láhev vína pro kamaráda z Karlových Varů, trochu vody a už si to šněruju na autobus, který odjíždí v 06:30 h.


Cesta ubíhá v pohodě, přestupuji v Brně a pak v Praze. Všude čekám max. půl hodiny na další spoj. Nicméně už docela tuhnu z neustálého sezení. V buse sedím s Lukášem, také jede běhat. Jeho cíl je 1:50 a můj 1:45. Přejeme si vzájemně hodně štěstí. Ve Varech jsem v 15:00. Kamarád spolehlivě čeká na terminálu a doprovází mne k sobě domů, kde budu mít zázemí. Startovní číslo 2183 už mi vyzvedla kolegyňka Jana z Hvězd Sportisimo, tak mám o starost méně. Převlékám se do běžeckého, doplňuji ještě nějaké sacharidy (těstoviny s lososem) a v 15:45 už vyrážím do centra za ostatními. 


Hledám stánky Sportisimo a adidas, nacházím je přímo u vchodu do Hotelu Thermal. Už z dálky vidím vysmáté tváře hvězdných parťaček a parťáků, kteří si hoví rozpláclí v plážových křesílkách. Jako by už bylo po závodě. Převlíkám si nátělník za tričko a jsem hrdý na to, že se mezi námi objevují megahvězdy Jirka Homoláč a Robert Míč, rád vidím trenéra Tomáše i všechny ostatní, které jsem poznal na únorovém běžeckém kempu. Honza Rada se nabízí, že nám vezme energetické gely a pití, domlouváme strategii a vydáváme se na krátké rozběhnutí a rozcvičku s protažením do parku. Předbíháme o kolo Keňany :-).


Start se blíží a jsem trošku nervózní. Plánované tempo 4:37/km bude obtížné udržet celých 21 km. Jsem rozhodnutý vydržet, Tomáš mne ujišťuje, že natrénováno mám dobře. Trošku mám v hlavě ty mé bolavé nohy z posledních týdnů, ale říkám si, že závodní atmosféra bude silnější. Po 17:00 nás odvádějí do sektoru A na modrý koberec a já se cítím jako v nebi. Tak blízko startu jsem ještě nikdy nestál. Děláme pár fotek propašovaným Rudovým mobilem a už slyšíme odpočítávání. 

Místo výstřelu zazní lodní siréna a začne hrát Vltava, srdce se rozbuší – a jde se na to. 9 vteřin od startu probíhám časomírou a začínám spolu se 4 000 běžci stoupat kolem říčky Teplá vzhůru ke kolonádě. Tempo je hned od začátku svižné, kolem 4:30/km. Držím ho spolu s Honzou, Kačkou, Janou, Barčou a Rudou. Mineme Grandhotel Pupp a dál stoupáme údolím. Pořád se držím v závěsu, ale cítím tepovku vysoko. Už se blíží k 165 BPM, což je víc, než jsem čekal. Je teplo a mám v sobě dva Brufeny, protože mi v noci vypadla plomba a bolel zub. Možná je to i tím. Na obrátce jsou už ostatní kousek přede mnou, jen pár metrů, ale postupně mi utíkají. Honza na mě počkal, já mu řekl, co se děje, že poběžím tak, abych nedostal tep nad 175, abych se nezakyselil hned na začátku. Souhlasí a vyráží dostihnout naše hvězdné holky. Naštěstí jsem si na startu nastavil hodinky a mohu si tedy hlídat tempo. Před sebou vidím vodiče na 1:35, tak je to dobrý, mám malý náskok. Můj cíl byl 1:45 a lépe. Od 7. km už si jedu to své tempíčko v klidu, dokonce ani holeně mne nebolí.

 

Občerstvovačku jsem využil jen na hlt vody a zbytek si nalil za tričko na záda. Závod ubíhal rychle a bez problémů až do cca 15. km, kde se mírně stoupá, tam mi kleslo poprvé tempo nad 5:00/km, dal jsem si gel, trochu vody a občerstvovačku jsem cca 15 m šel. Zbytek vody opět za tričko a tempo jsem opět nastartoval pod 4:50/km.

 

Kolem cíle jsem probíhal ve chvíli, když oceňovali vítěze a hráli hymnu. To mne čekaly ještě cca 3 km. Lidi kolem trati byli výborní, sem tam jsem si s někým plácnul, na někoho se usmál a užíval si to. Za Thermalem v tunelu jsem zkusil ještě přidat na 4:46/km a rovinku finišoval. Celkový čas 1:42:10. Cíl splněn a překročen o 3 minuty. Půlmaraton v Budapešti z loňského září jsem vylepšil o 17 minut. Šťastný a spokojený jsem si nechal pověsit medaili na krk a šel si pro birell a za ostatními Hvězdami Sportisimo do VIP sektoru.

 

Gratulujeme si všichni navzájem a v záplavě endorfinů se na sebe jen culíme. Jsme zřejmě „slušnej oddíl“: Láďa na bedně, Pavel a Bára nejlepší v kategorii, ostatní všichni pokořili své osobáky, Ruda dokonce s bolavým kotníkem skvěle v čase 1:43.

 

Byl to krásný závod a já si moc cením všech rad a doporučení Tomáše, díky kterým se mi podařilo takto zlepšit. Děkuji týmu Sportisimo i adidas za podporu a možnost závodit za jejich hvězdný tým.

Tomáš Ondráček

Osobní trenér Sportisimo Hvězd

Zhodnocení trenéra:

Jirka v přípravě vše poctivě odmakal. Závod byl pro něj za toto úsilí odměnou. Sám si stanovil cíl 1:45 a ten s přehledem splnil. Výsledným časem sám sobě dokázal, že v dalších závodech může svoje maxima dále posouvat.