Hvězdy Sportisimo: Pavel Javora report z 1/2Maratonu Karlovy Vary

Čas 1:48:15

Nikdy jsem se takovéto velké běžecké akce nezúčastnil. Abych nic nepodcenil, snažil jsem se získat podrobnější informace, jak se co nejlépe připravit. Řešil jsem hlavně stravování v závodním týdnu. Jedl jsem zdravě, těstoviny, různé saláty a ryby. Neskutečné, kolik se toho do mě vešlo. Tělo jakoby tušilo, že je dobré předzásobit se energií.

Dále jsem řešil, s kým poběžím, měl jsem připraveny dvě varianty. Tou první bylo za vodiči, trénoval jsem na čas kolem 1:50. Druhou variantou bylo běžet s Karlem, kamarádem z práce. Předem jsme se shodli na strategii a čase, na který poběžíme. Náš plán byl jednoduchý: on mě doběhne a poběžíme spolu první 3km v tempu 5:25/km. Pak zrychlíme na tempo 5:15 – 10/km a tak budeme pokračovat do konce závodu. Počítali jsme, že místy poběžíme rychleji, ale nenecháme se strhnout davem, pak bychom litovali.

Před závodem jsme se všichni sešli u stánku Sportisima s trenérem Tomášem. Všichni byli natěšeni a plni očekávání. Já jsem měl kolem pasu ledvinku se „železnými zásobami“. Trenér se hned ptal, proč toho mám tolik. Polovinu jsem musel vyndat a ponechal jsem si pouze jeden gel (ten jsem si dal 20 min. před startem) a energetické tablety pro doplnění energie během závodu. Tablety jsem si dával každých 5 km a zapíjel je vodou.

Po krátkém proběhnutí a rozcvičení jsme šli do prostoru startu a stoupli si hned za elitní závodníky. Několik minut čekání a pak vše utichlo. Z reproduktoru se začal ozývat tlukot srdce a bylo odstartováno.

Smělý plán, který jsme „upekli“ s Karlem, málem nevyšel. Já jsem po startu běžel pokorně pomalu. Ostatní kolem mě probíhali a já čekal na Karla. Karel nikde a lehce jsem znervózněl. Na místě, kde byla obrátka, jsem Karla v protisměru uviděl. Byl asi kilometr přede mnou, musel jsem výrazně zrychlit, abych ho doběhl. Pak už jsme šli oba za svým cílem. Stále jsme zrychlovali tempo a předbíhali ostatní běžce. Sílu jsem cítil v závěrečném kopci, potom přišla závěrečná rovinka, kde jsem ještě tempo vystupňoval. Cílem jsem proběhl v čase pod 1:50.

Následovalo setkání s ostatními členy týmu Hvězd Sportisimo a probírání všech zážitků. Pár společných fotek a odjezd domů. Doma jsme s přítelkyní na oslavu otevřeli šampus a povídali si až do půlnoci. Pro mě byl závod jeden z nejkrásnějších okamžiků. Proběhnout se po kolonádě, vnímat vše co se děje okolo. Poslouchat různou hudbu, plácat fandící „lidičky“ do nastavených dlaní. No komu se toto v mém věku poštěstí? Závěrem připojuji velké poděkování celému organizačnímu týmu!

Tomáš Ondráček

Osobní trenér Sportisimo Hvězd

Zhodnocení trenéra:

Není u nás mnoho běžců, co dokážou v 60 letech běžet půlmaratonu v čase 1h48min. Pavel toto dokázal, navíc v půlmaratónské premiéře. Připadá mi, že každým tréninkem mládne. Má v sobě silnou pozitivní energii, která ho žene stále vpřed. V tréninku nic nevynechá, běhá v každém počasí. Ještě neřekl poslední slovo a věřím, že svoje časy ještě vylepší. Je velkou motivací pro okolí. A taky důkazem, že na věku opravdu nezáleží!