Jak vybrat běžecké boty

Redakce Sportisimo

1.3.2024 • 11 min čtení

Chystáte se začít s běháním nebo jen chcete doplnit svůj botník o nové běžecké boty? Pročtěte si náš podrobný průvodce výběrem. Poradíme vám, jak na to.

Abyste si své kilometry na trase mohli co nejvíce užít a své výkony neustále posouvat, potřebujete správnou obuv. S tou minimalizujete možná rizika zranění a ochráníte své klouby. Ty pravé boty vás při běhu zvládnou také bez bolestí donést o nějaký ten kilometr dále.

Před nákupem běžeckých bot vezměte do úvahy jejich parametry a dále vlastnosti svého chodidla. Je třeba si také ujasnit, jaké běhy v nich chcete absolvovat. Pojďme je tedy společně vybrat. 

Ukázat běžecké boty

Shrnutí

 • Terén - základem pro správný výběr je to, jestli budete běhat po zpevněných cestách nebo spíše v terénu. Na silnice a zpevněné cesty zvolte silniční běžecké boty s vhodným tlumením dopadu pro tvrdý povrch. Do přírody zase terénní běžecké boty s užším střihem a strukturovanou silnou podrážkou, která vás podrží při vybírání nerovností.
 • Tlumení - s vhodným tlumením bude váš běh mnohem pohodlnější. Pokud s běháním začínáte, nebo hledáte boty na dlouhý běh, sáhněte po botách s vysokým tlumením. Pro rychlejší běh a lehčí běžce doporučujeme boty s tlumením středním. Nízké tlumení je pro závodní boty profíků s vypilovanou technikou.
 • Došlap - běžecké boty dokáží správně podpořit vaše chodidlo podle stylu došlapu. Ten zjistíte měřením na speciálním přístroji, nebo okouknutím svých bot. Pokud je máte sešlapané z vnější části, máte supinační došlap. Sešlapání bot z části vnitřní, poukazuje na došlap pronační. Ten si žádá i speciální boty na pronaci. Se supinací využijete boty pro došlap neutrální.
 • Intenzita běhu - setkat se můžete také s rozdělením běžeckých bot na objemové, tempové a závodní. Objemové jsou pro dlouhé pravidelné běhy, tempové pro kratší trasy s rychlejším tempem a ty závodní pro super rychlý běh.
 • Drop - výška dropu označuje rozdíl mezi výškou boty pod patou a pod špičkou. Pokud běháte s došlapem přes paty, volte drop vyšší. S technikou došlapu přes střední až přední část chodidla sáhněte po těch s dropem nízkým.
 • Velikost boty - boty si zkoušejte spíše v odpoledních hodinách a s ponožkami, ve kterých běžně běháte. Pokud objednáváte boty přes eshop, změřte si doma délku chodidla v centimetrech a podle toho zvolte velikost.
 • Hmotnost boty - váha běžeckých bot nemá výrazný vliv na vaši rychlost. Pohybuje se běžně od 190 do 330 gramů. Čím nižší váha, tím menší energie je třeba k odrazu chodidla od země.

Terén běhu

Zásadní je při výběru bot na běhání to, jakým terénem v nich chcete běhat. Tedy, jestli se chystáte vyběhnout po silnicích a asfaltových stezkách, nebo se budete prohánět v lesích po nezpevněných cestách.

Silniční běžecké boty

Pevný povrch, na který dopadá vaše chodidlo při běhu po silnicích, chodnících či různých zpevněných stezkách, si žádá obutí, které vaše nohy ochrání před tvrdými nárazy. To zvládají silniční běžecké boty

 • Umí skvěle tlumit tvrdé dopady chodidla na pevný povrch. Chrání tak i začátečníky, kteří zatím nemusí mít vypilovanou techniku došlapu a nevědomky si tím poškozují kotníky, kolena a páteř.
 • Podrážka dobře přilne k hladkému povrchu a je velmi odolná, abyste v botách zvládli naběhat stovky kilometrů po pevných cestách. 
 • Jsou lehké a nebudou vás zbytečně zatěžovat při delším běhu.
 • Prodyšný svršek zamezí výraznějšímu pocení chodidel, běh pro vás bude o to pohodlnější.

Silniční běžecká obuv vám poslouží i v případě, že kombinujete běh po pevných cestách s lehkým terénem, který v nich za sucha zvládnete také. Pokud se však do terénu chcete vydat i za mokra, nebo jde o cesty, na kterých potkáte třeba i popadané větvičky, pořiďte si boty do terénu, které mají odolnější svršek a přizpůsobenou podrážku.

Terénní běžecké boty

Rádi běháte v přírodě, lesem a hlavně po nezpevněných cestách? Pak obujte terénní běžecké boty, které jsou robustnější a jejich stavba ochrání vaši nohu. Vy se tak nebudete bát vyrazit v nich do lesa na cesty plné bláta, kamení či kořenů stromů, a to za jakéhokoliv počasí. 

 • Střih bot do terénu je přímo na nohu, takže vás podrží během překonávání všech překážek.
 • Silná podrážka si poradí s nerovnostmi.
 • Podrážka má výraznou strukturu, která vás ochrání před uklouznutím. A to i za mokra. Zároveň vám pomáhá se od terénu dobře odrazit a využít tak co nejlépe investovanou energii.
 • Povrch bot je pevný a často nepromokavý.

Špatně by se vám v nich však běhalo po silnicích, na které se ani nedoporučují používat. Jejich podrážka je měkká a došlo by mnohem rychleji k jejímu opotřebení. Pokud rádi kombinujete běh v terénu a po silnici, nebo se nehodláte vzdát lesních zpevněných cest ani za mokra, kdy mohou podkluzovat, můžete vyzkoušet i univerzální běžecké boty.

Tlumení běžeckých bot

Správně zvolené tlumení dokáže váš běh povznést na další úroveň a bude pro vás větší radostí. Vybírat ho budete podle své váhy a také podle délky běhu. Každá značka rozlišuje míru tlumení v odlišných hodnotách, proto rozdělujeme tlumení obecně na vysoké, střední a nízké. To pak má vliv i na to, jak rychlé bude vaše tempo.

Tlumení Běh Rychlost

Vhodné pro

Vysoké

Objemový, dlouhý

Pomalá

Začátečníky, těžší běžce

Střední Tempový Střední

Pokročilé, lehčí běžce

Nízké

Závodní, kratší

Rychlá Profesionály
 

Na delší tratě pro tréninkový objemový běh obujte boty s vysokým tlumením. Ty ochrání vaše klouby, které při dlouhém běhu dostávají zabrat. Vysoké tlumení je dále vhodné pro běžce s vyšší váhou, kterou chodidla musí při každém došlapu brzdit. Čím vyšší váha běžce, tím je vhodnější větší míra tlumení.

Běžecké boty se středním tlumením užijete na kratší běhy, u kterých je pro vás důležité tempo. Pro tempový běh by vyšší tlumení nebylo vhodné, protože se v něm noha běžce lehce utápí a déle tak trvá, než dojde ke zpětnému odrazu. Také mohou vyhovovat na delší trasy lehkým běžcům, kteří nepotřebují díky své nízké váze tak silné tlumení.

Nízké tlumení se rovná pořádné rychlosti, kterou oceníte hlavně u závodů. Pro pohodlný běh v botách s nízkým tlumením je třeba vypilovaná technika, která vás ochrání před případným zraněním. Určitě se tedy nedoporučují začátečníkům, kteří by k nim měli dojít od bot s vyšším tlumením, které budou postupně snižovat.

Došlap

Při výběru bot na běhání je potřeba zohlednit i došlap chodidla, zejména úhel, pod jakým dopadá na povrch. To zjistíte měřením na speciálním přístroji, u ortopeda nebo okouknutím obuvi, kterou již nějakou dobu nosíte. Došlap můžeme rozdělit do těchto tří kategorií:

 • pronace - boty jsou sešlapané na vnitřních stranách,
 • neutrální došlap - ideální stav, chodidlo dopadá při došlapu přirozeně,
 • supinaceboty jsou sešlapané na vnějších stranách.

Pokud zjistíte, že je váš došlap supinační nebo neutrální, vybírejte z běžeckých bot pro neutrální došlap. Supinace nevyžaduje zvláštní obutí, protože u tohoto typu došlapu není žádné zásadní riziko zranění.

Při pronaci je potřeba sáhnout po botách, které správně podpoří chodidlo. Proto se vyrábí speciální běžecké boty pro pronační došlap s vyztužením vnitřní části. Ty vám umožní běhat bezpečněji a eliminovat tak možné negativní dopady a zranění.

Drop

Drop označuje v milimetrech rozdíl mezi výškou podrážky pod patou a pod špičkou, což vyjadřuje i to, jak velký sklon je od paty směrem do špičky. Čím je drop vyšší, tím více jste při došlapu nuceni dopadat na patu, která má vyšší tlumení. Každému však podle techniky došlapu bude vyhovovat jiný sklon. Drop můžeme podle jeho výšky rozdělit na nízký a vysoký. Některé boty mají drop nulový, ty jsou pro běžce s perfektní technikou.

Výška dropu Kategorie
1 až 7 mm

Nízký

8 až 12 mm Vysoký

Nízký drop

Nízký drop využijí běžci, kteří dbají na techniku došlapu, k jehož správnému provedení je s těmito botami nečekají žádné překážky. Pokud tedy běháte s technikou došlapu přes střední až přední část chodidla, jsou tyto boty ideálním parťákem. Nízký drop přináší i lepší citlivost chodidla v botách, což oceníte hlavně v terénu.

Vysoký drop

Velká část běžců, hlavně začínajících či rekreačních, dopadá silně na patu. Pokud se vám zatím nepovedlo techniku došlapu vypilovat, nebo vám došlap na patu vyhovuje, obujte boty s vysokým dropem. Ty vám to pomohou vykompenzovat vysokým tlumením pod patou a zároveň vám umožní rychle přejít do špičky k dalšímu odrazu. Pokud běháte v terénu, počítejte s tím, že s těmito botami budete mít horší stabilitu.

Intenzita běhu

Podle toho, jak dlouhé trasy a jakou rychlostí se chystáte ve svých botách běhat, se dají rozdělit na objemové, tempové a závodní.

Objemové běžecké boty jsou pro dlouhé pravidelné běhy, které i tuto zátěž vydrží. Zároveň by měly být oporou pro vaše nohy a chránit klouby. Jelikož jde spíše o pomalejší běh, nevadí delší doba kontaktu boty s povrchem, je tedy vhodné i vyšší tlumení a silnější podrážka.

Tempové boty pro kratší trasy rychlejším tempem by vám měly umožnit rychlejší odraz pomocí středního až nižšího tlumení. Nevydávejte se v nich však zbytečně na dlouhé běhy, po kterých by v nich vaše nohy byly více unavené, než je třeba. Vhodné je v nich naběhat méně než 20 kilometrů týdně.

Závodní boty pro rychlostní trénink jsou stvořené pro běhání krátkých a rychlých úseků. Střední či nízké tlumení, často také podpora odpružení a nízká hmotnost boty vám pomohou svištět po dráze nebo stezce závratnou rychlostí.

Velikost bot

Samozřejmostí je potřeba správné velikosti bot. Pokud se vydáte do prodejny, doporučujeme jít spíše v odpoledních hodinách, protože se noha během dne lehce zvětší. K tomu dochází i při běhu, je tedy vhodné volit boty klidně i o půl čísla větší. Také si s sebou vezměte ponožky, ve kterých běžně běháte a boty si zkuste v nich.

Při výběru bot přes eshop si můžete doma nohu změřit a podle délky v centimetrech zvolit velikost. I pro domácí měření si oblečte ponožky na běhání a počkejte ideálně do odpoledních hodin, kdy je noha lehce zvětšená. Papír položte na zem ke zdi, ke které se postavíte patou, u špičky uděláte značku a délku jednoduše změříte.

Hmotnost bot

Standardně se váha běžeckých bot pohybuje v rozmezí od 190 do 330 gramů. Je známo, že na samotných chodidlech tento rozdíl ani nepoznáme. U těžší boty je však třeba vynaložit více energie k odrazu chodidla od země. Zpomalení, ke kterému kvůli váze boty dojde, je ale velmi nepatrné, jde o jedno procento na 100 gramů hmotnosti.

Pokud je pro vás však i to jedno procento důležité, vybírejte z lehčích bot. Rozdělit je můžeme podle hmotnosti do těchto kategorií.

Hmotnost boty Kategorie
Do 200 gramů

Extra lehké

200 až 240 gramů

Lehké

250 až 290 gramů

Běžná hmotnost

Od 300 gramů Těžké

Ukázat běžecké boty

Líbil se článek?

Redakce Sportisimo

Články vycházející ze spolupráce zkušených autorů, produktových specialistů, nákupčích a dalších odborníků