Jak vybrat dětské sjezdové lyže

Redakce Sportisimo

15.10.2022 • 8 min čtení

Vyrážíte s dětmi na hory? Pak jistě chcete, aby se na svah těšily a lyžování je bavilo. O tom, jak moc si děti chvíle na sjezdovce užijí, z velké části rozhodnete již při koupi lyží. Na co se při výběru dětských sjezdových lyží zaměřit?

Přestože u dětských sjezdových lyží nemusíte sledovat tolik parametrů jako u těch dospělých, nabídka je stále poměrně široká a nezkušený uživatel se v ní může snadno ztratit. Na začátku výběru si proto ujasněte několik záležitostí.

 1. Řadí se vaše dítě k úplným začátečníkům, nebo již zdatně lyžuje?
 2. Kolik malý lyžař měří a váží?
 3. Máte nějaké zásadní preference v otázce barev či designu?
 4. Jakou částku jste ochotni za dětské sjezdové lyže zaplatit?

Ukázat dětské sjezdové lyže

Shrnutí

 • Délka – Dětské lyže by měly být přibližně o 15 až 20 cm kratší, než je výška postavy dítěte. U nejmenších jezdců může být rozdíl klidně 30 cm. Pokud váháte mezi dvěma délkami, zvolte raději kratší variantu. Delší lyže se dětem špatně ovládají a sport jim rychle otráví.
 • Rádius – Udává poloměr oblouku, který lyže vykreslí při správném zatížení. U dětských lyží se rádius obvykle pohybuje mezi 6 a 10 metry. Modely s menším rádiem dítě snáze dostane do oblouku v případě, že ovládá jízdu po hranách. Pokud jezdí smýkaným obloukem, ztrácí údaj o rádiusu smysl. 
 • Konstrukce – Většina lyží přichází s kompozitovým jádrem, které je lehké a při zatížení dětskou hmotností i dostatečně pevné. Lyže s dřevěným jádrem se objevují až v juniorské kategorii a hodí se pro zkušené či závodní jezdce. Malé plastové lyže nejsou určeny k lyžování, ale jen k prvním krůčkům na sněhu.
 • Šířka – U dětských lyží není tak důležitá jako u dospělých. Přesto je dobré vědět, že užší lyže vám usnadní přehranění a patří spíše na upravenou sjezdovku. Naopak širší modely vám poskytnou lepší stabilitu v horších podmínkách. Rozdíly v šířce jsou u dětských lyží minimální, většinou se tento parametr pohybuje mezi 65 a 70 cm. Výjimku tvoří juniorské freeridové či freestylové lyže.

Délka

Stěžejní a nejvíce probíraný aspekt výběru. Obecně platí, že lyže mají být zhruba o 15 až 20 cm kratší, než je výška postavy dítěte. V praxi by dítěti měly sahat zhruba po bradu. U nejmenších lyžařů se doporučují ještě kratší lyže – v poměru k postavě klidně o 30 cm menší.

Příliš krátké lyže budou mít tendenci zatáčet samy bez přičinění ze strany dítěte. Malý lyžař se pak stoprocentně nenaučí potřebnou techniku. Dlouhé lyže se dítěti špatně ovládají a rychle mu sport otráví. V horším případě mohou vést k nepříjemným pádům. Lyže by zkrátka měly být tak akorát. Pokud váháte mezi dvěma délkami, zvolte raději tu kratší – i v krajních situacích znamená tato varianta menší zlo.

Bohužel rodiče často k výběru přistupují obráceně a volí delší lyže, aby dítěti vydržely několik let. Z ekonomického hlediska se jedná o logický postup. Reálně však způsobuje více škody než užitku. Uvědomte si, že u dětí jde při lyžování v první řadě o radost a zábavu. Když dítě nemůže lyže ovládat, těžko si k tomuto sportu vybuduje pozitivní vztah. Raději se dopředu smiřte s tím, že sjezdové lyže vydrží dětem maximálně dvě sezóny.

Hmotnost

Z dospělých lyží jste nejspíš zvyklí spolu s výškou lyžaře řešit ještě hmotnost. Ta u dětí vzhledem k obvyklým proporcím nehraje takovou roli. I robustnější děti jsou v drtivé většině případů dostatečně lehké na to, aby pod nimi v oblouku bez problému držely lyže s měkčím jádrem. Výjimku tvoří snad jen děti s extrémní hmotností, pro které vybírejte modely z tvrdších materiálů a na horní hranici doporučeného délkového rozmezí.

Rádius

Rádius se uvádí v metrech a udává poloměr oblouku, který lyže vykreslí při optimálním zatížení. Jeho hodnota je ovlivněna především vykrojením lyží – více vykrojené lyže budou mít menší rádius. Takové modely snáze dostanete do oblouku. Právě o to u nejmenších lyžařů jde.

Pro naučení základů je tedy dobré zvolit menší rádius a poté jej s dalšími lyžemi postupně zvyšovat. Rádius roste s délkou lyží, proto se k modelům pro větší oblouk dostanete přirozenou cestou.

V porovnání s dospělými sjezdovými lyžemi je rádius u těch dětských pochopitelně výrazně menší. Většinou se pohybuje mezi 6 až 10 metry. Na vyšší hodnoty narazíte až u juniorských lyží, případně u specifických typů (například obřačky).

Rocker u dětských lyží

V posledních letech se na špičce dětských lyží setkáte s takzvaným rockerem – přizvednutím přední části. Rocker se dříve využíval u lyží do volného terénu, ale dnes se běžně vyskytuje u klasických „sjezdovkových“ lyží, včetně těch dětských. Technologie Rocker rozhodně představuje vítaný doplněk, protože pomáhá se zahájením oblouku. Dětem tak ulehčí osvojení lyžařské techniky.

Konstrukce

Většina dětských sjezdových lyží disponuje kompozitovým jádrem. Hlavní výhodou tohoto materiálu je nízká hmotnost, která usnadňuje manipulaci s lyžemi. Oproti dospělým modelům jsou dětské lyže měkčí a ohebnější, pro dětskou hmotnost však stále dostatečně stabilní.

Konstrukce se začíná lišit až u lyží s délkou od zhruba 130 cm. V této kategorii již uvidíte lyže s dřevěným jádrem vhodné pro zkušené malé sjezdaře a závodníky. Do výběru zde daleko více promlouvá rádius – objevují se juniorské slalomky pro krátký oblouk i obřačky pro jízdu v dlouhém oblouku. I v těchto délkách se ale vyrábí měkčí kompozitové lyže. Ty poslouží především starším začátečníkům a rekreačním dětským lyžařům.

V nabídce uvidíte rovněž levné plastové lyže, které se upínají na běžnou zimní obuv. Tyto výrobky nejsou určeny k lyžování, slouží pouze k prvním krůčkům na sněhu pro nejmenší děti (cca do 3 let věku). Netřeba ale plastové lyže zavrhovat – děti se na nich mohou na rovince učit klouzat a pozvolna si budovat hezký vztah k lyžování. Zároveň získají základní průpravu v udržování stability a nepochybně se seznámí také s pády.

Juniorské vs. dospělé lyže

Juniorské lyže se vyrábí až do délky 150 cm. Někdy proto lákají i dospělé, především kvůli nižší ceně. Dětské ani juniorské lyže ale pro dospělé vhodné nejsou. Limitující bývá především vyšší hmotnost lyžaře. Výjimečně mohou tvrdší juniorské modely posloužit ženám s nižší hmotností, ale narazit mohou u menší šířky lyže pod vázáním. Pro dospělé jezdce vždy doporučujeme sáhnout po dospělém modelu.

Dospělé lyže se vyrábí již od délky 140 cm. Přechod mezi juniorskou a dospělou kategorií je tak maximálně plynulý. První dospělé lyže by měly disponovat měkčí kompozitovou konstrukcí, tvrdší modely adolescent se svojí hmotností obvykle ještě „neušlápne“.

Šířka

U dětských lyží nenarazíte na tolik různých typů jako v dospělé kategorii. Hlavním účelem dětských modelů je, aby se malí lyžaři naučili dobře jezdit na sjezdovce. Tomu odpovídá i šířka dětských lyží (měřena pod botou těsně pod vázáním), která se většinou pohybuje od 65 do 70 cm.

V rámci juniorské kategorie už se ale vyrábí například i lyže na freeride, tedy na jízdu ve volném terénu mimo sjezdovku. Tyto lyže jsou klidně o 30 až 40 mm širší. Je proto dobré, když si vysvětlíme alespoň základní zákonitosti spojené s šířkou lyží.

Šířka ovlivňuje rychlost přehranění a také předurčuje, do jakého terénu se lyže hodí. Čím užší lyže, tím snáze na nich přehraníte. Úzká konstrukce vám ale neposkytne potřebnou stabilitu na neupravené trati. Vždy se jedná o volbu mezi těmito aspekty. U dětských lyží je klíčové hlavně snadné přehranění, proto bývají spíše užší. Nějaký ten centimetr navíc na šířku ale neuškodí, naopak dítěti pomůže s pohybem na odpolední sjezdovce.

Vázání

Vázání je zpravidla součástí setu s lyžemi. O jeho výběr se nijak starat nemusíte. Rozhodně byste ale neměli podceňovat seřízení vázání. Aby se předešlo zbytečným zraněním, musí vázání při pádu spolehlivě vypnout a uvolnit nohu dítěte (vypínací síla, hodnota DIN). Správné nastavení zohledňuje aktuální fyzické parametry lyžaře. Ty se u dětí rychle mění, vázání je proto nutné seřizovat častěji než u dospělých. 

Na internetu sice najdete spoustu návodů, jak si vázání seřídit svépomocí, ale vřele vám doporučujeme, abyste tuto práci přenechali odborníkům, kteří ji v zimní sezóně provádí každodenně. Odborný servis vám zaručí maximální bezpečnost a funkčnost vázání. U školních lyžařských zájezdů a dalších kurzů bývá dokonce vyžadováno potvrzení, že vázání bylo seřízeno profesionálním strojem na nastavení vypínacích sil.

Nezapomeňte na další vybavení

Výběrem lyží pořizování dětské výbavy zdaleka nekončí. Na co byste neměli zapomenout?

 • Sjezdové boty – Bez nich to jednoduše nepůjde. Oproti dospělým lyžařským botám jsou měkčí a mají menší počet přezek. Zajímavou volbou mohou být rostoucí přezkáče, které se vyznačují nastavitelnou délkou skeletu.
 • Lyžařské hole – Nejmenší děti se oblouk obvykle učí bez holí. Ty by jim v úplných začátcích spíše překážely. Ve chvíli, kdy dítě oblouky alespoň v pluhu zvládá, může začít jezdit s holemi. Jakou zvolit délku? Paže by s předloktím po zapíchnutí hůlek do sněhu měla svírat pravý úhel.
 • Helma a chránič páteře – Ochranné prvky představují u dětí nutnost. Malí lyžaři své pohyby ještě tolik nekoordinují a často skončí na zemi. Helma a páteřák je navíc chrání i před ostatními lyžaři, kteří by je mohli “smést” zezadu. V některých zemích jsou lyžařské helmy u dětí dokonce povinné.

Ukázat dětské sjezdové lyže

Líbil se článek?

Redakce Sportisimo

Články vycházející ze spolupráce zkušených autorů, produktových specialistů, nákupčích a dalších odborníků