Jak vybrat sjezdové lyže

Redakce Sportisimo

15.10.2022 • 13 min čtení ▸ 7 min videa

Brázdíte sjezdovky každý zimní víkend nebo se teprve chystáte vykrajovat první oblouky? Pro každého lyžaře se hodí různé typy lyží v závislosti na schopnostech, potřebách i preferovaném terénu. Přečtěte si, jak vybrat sjezdové lyže.

Před nákupem nových sjezdových lyžích se zamyslete, co od nich očekáváte, ať si čas strávený na sněhu užijete na maximum.

 1. Pro koho sjezdové lyže vybíráte? Muže, ženu či dítě? Kolik měří a váží?
 2. Jaké jsou schopnosti lyžaře – je to začátečník, pokročilý nebo expert?
 3. V jakém terénu budete jezdit? Na urolbovaných sjezdovkách, neupravených tratích či ve volném terénu?
 4. Upřednostňujete určitý styl jízdy a délku oblouku?
 5. Jak často budete lyže používat? Potřebujete jeden univerzální pár nebo máte více typů na střídání podle podmínek?

Ukázat sjezdové lyže

Shrnutí

 • Pokročilost lyžaře – Začátečník potřebuje snadno ovladatelné lyže, které mu odpustí chyby. Zkušení lyžaři volí sportovní lyže umožňující rychlejší jízdu. Experti mohou sáhnout po závodních lyžích.
 • Pohlaví a věk – Lyže se dělí na pánské (unisexové), dámské a dětské. Dámské lyže mívají posunuté těžiště a přizvednuté vázání. Dětské lyže plně vyhovují potřebám nejmenších lyžařů.
 • Typ podle terénu a stylu – Na upravené sjezdovky se hodí úzké lyže, které vykrajují krátké oblouky. K nejoblíbenějším typům patří univerzální all-round nebo all-mountain lyže se střední délkou oblouku. V prašanu se uplatní široké freeridové lyže.
 • Délka lyží – Souvisí s výškou lyžaře, ale také preferovaným stylem jízdy. Obecně platí, že kratší lyže se snáze vedou do oblouku, delší zase lépe pustí lyžaře do vysokých rychlostí.
 • Šířka – Užší lyže umožní rychlé překlápění oblouků na upravené trati, širší lyže si poradí v hlubokém sněhu. Obvyklá šířka lyží určených na sjezdovky je 70 mm. Pro kombinaci jízdy na upraveném svahu a v terénu vyhovuje šířka lyže 75 – 85 mm.
 • Rádius – Rozhoduje o délce oblouku. Čím menší rádius, tím kratší oblouk. Vybírejte nejen podle oblíbeného stylu jízdy, ale také podle možností sjezdových tratí. Když chybí prostor, perfektní 20metrový oblouk zkrátka nevykrojíte.
 • Podélné prohnutí – Existují dva typy prohnutí, takzvaný camber a rocker. Dříve se pro lyže určené na sjezdovky používal jen camber, pro jízdu v terénu čistý rocker. Dnes lyže často kombinují oba typy profilů.
 • Tuhost („tvrdost“) – Začátečníky potěší měkčí lyže, sportovní lyžaře naopak tvrdší modely. Záleží však i na hmotnosti lyžaře. Tuhost lyží určuje použitý materiál.

Pokročilost lyžaře

Lyžařské schopnosti zásadně ovlivňují výběr dalších parametrů lyží. Zkuste svůj lyžařský um odhadnout kritickým okem. Jen tak si lyžování opravdu užijete. Se správnými lyžemi se navíc budete rychleji učit a zlepšovat techniku.

Začátečník

Na lyže si stoupnete poprvé v životě, případně jste lyžovali kdysi dávno. Plužíte nebo oblouk smýkáte, sjedete nanejvýš modrou sjezdovku.

Vybírejte v kategorii rekreačních lyží. Budou vám vyhovovat měkké a poddajné lyže umožňující snadné zatáčení. Rekreační lyže disponují konstrukcí, která dovoluje smýkaný oblouk a odpouští chyby.

Pro začínající lyžaře o vyšší hmotnosti (cca 80 kg a více) mohou být rekreační lyže až příliš měkké. V takovém případě se porozhlédněte mezi sportovními modely. Začátečníky potěší univerzální lyže (all-round) se střední délkou oblouku.

Pokročilý

Máte jistotu ve smýkaném oblouku, učíte se lyže postavit na hranu. Dokážete střídat krátký a dlouhý oblouk. Bez problémů si poradíte na červené sjezdovce.

Jako mírně pokročilí najdete vhodné modely v kategorii tvrdších rekreačních lyží. Jezdíte-li rychleji, potřebujete pevnější lyže, a tak se podívejte do nabídky sportovních modelů. Ty jsou ideální rovněž pro lyžaře s vyšší hmotností. Stejně jako začátečníci pravděpodobně oceníte all-round lyže se středním obloukem.

Zkušený

Barva sjezdovky u vás nehraje roli. Umíte carvingový oblouk a nebojíte se rychlosti. Ještě pořád však cítíte prostor pro zlepšení.

Sáhněte primárně po tvrdších sportovních lyžích. Do tvrdších lyží už je v oblouku potřeba pořádně šlápnout, ale stále vám poskytnou dostatek pohodlí pro celodenní ježdění. Dobře drží ve vyšších rychlostech. Co se týče délky oblouku a typu lyží podle stylu, můžete vybírat podle svých preferencí.

Expert

Máte perfektně zvládnutou techniku jízdy. Vyřádíte se v jakémkoliv terénu, od upravené sjezdovky až po jízdu v prašanu. Lyže máte plně pod kontrolou i ve vysokých rychlostech.

Pro celý den na lyžích se vám budou zamlouvat tvrdší sportovní modely. Pokud chcete jezdit intenzivně jen pár hodin denně, vsaďte na závodní lyže.

Závodní lyže vyžadují sílu v každém oblouku, jinak vám to vrátí. Neodpustí chyby v technice a nedovolí smýkaný oblouk. Díky tvrdosti vás pustí do vysokých rychlostí, aniž by se rozklepaly špičky.

  Začátečník Pokročilý Zkušený

Expert

Typ lyže rekreační rekreační/sportovní sportovní

sportovní/závodní

Délka lyže vůči výšce postavy minus 10 – 20 cm minus 5 – 10 cm podle stylu

podle stylu

Rádius 12 – 16 m 12 – 16 m 9 – 21 m

jakýkoliv

Styl a terén univerzálka, all-round univerzálka, all-round jakékoliv lyže pro upravené tratě, all-round/all-mountain

jakýkoliv

Materiál kompozitové jádro dřevěné jádro dřevěné jádro + výztuhy z karbonu, titanalu aj. dřevěné jádro + 2 vrstvy titanalu

Pohlaví a věk

Většina lyží na trhu patří do kategorie pánských, neboli unisex lyží.

Pánské/unisex lyže

Vyhovují potřebám mužů, ale hodí se i pro ženy, které nevyžadují speciální dámské lyže. Výhodou je, že se vyrábí ve všech délkách, šířkách či tvrdostech.

Dámské lyže

Konstrukcí i geometrií se přizpůsobují ženám. Těžiště je posunuto o 2 až 3 cm dopředu a lyže mají nepatrně přizvednutou patku vázání. To nutí ženy do správného lyžařského postoje – pokrčených kolen a přenesení váhy dopředu. Kvůli tělesným dispozicím totiž ženy mívají nutkání jezdit v záklonu.

Dámské lyže bývají oproti pánským lehčí a měkčí. Ale i dámské modely se vyrábí až do kategorie závodních lyží. Něžné pohlaví ocení design a barvy lahodící ženskému oku.

Dětské lyže

Určeny pro malé lyžaře a juniory. Všeobecně se jedná o lyže kratší a měkčí oproti dospělým modelům. Při výběru dětských lyží berte v úvahu délku, která se odvíjí především od výšky postavy. Nezapomeňte zohlednit i hmotnost a zkušenosti malého lyžaře. Přečtěte si podrobný návod, jak vybrat dětské lyže.

Terén a styl

V dnešní době patří k nejoblíbenějším typům univerzální all-round nebo all-mountain lyže.

Upravené sjezdovky – on-piste lyže

Ráno si raději přivstanete, abyste si užili manšestr? Rozježděnému sněhu i terénu se spíše vyhýbáte? Pak dejte přednost lyžím na upravené sjezdovky, takzvané on-piste. Jsou užší pod vázáním, aby umožnily rychlé přehranění na tvrdém podkladu. Dále se rozdělují podle délky oblouku a stylu jízdy.

 • Slalomky – Vysoce točivé a obratné lyže na krátké oblouky. Rádius se pohybuje do 12 metrů, šířka pod vázáním činí maximálně 70 mm. Slalomové lyže volte kratší asi o 15 – 20 cm pod výšku postavy.
 • Univerzálky/střední oblouk – Lyže s rádiem 13–16 metrů. Vybírejte je zhruba o 10 cm kratší, než je výška vaší postavy.
 • Obřačky – Ideální pro milovníky dlouhých oblouků. Rádius odpovídá rozmezí 16 až 21 metrů. Délka obřaček by měla být stejná nebo o něco delší než výška lyžaře.

Někdy se slalomové lyže doporučují také pro začátečníky kvůli snadnému zatáčení. Nicméně jedná se o úzké lyže, a z toho důvodu představují pro začínající lyžaře i úskalí – slalomky vyžadují dobrou stabilitu a v hlubším sněhu se hůře ovládají. Pro začátečníky jsou proto vhodnější širší lyže pro střední oblouk.

Proměnlivý terén – all-round a all-mountain

Ráno si pár hodin užíváte jízdu na urolbované sjezdovce, ale odpoledne si musíte poradit s rozježděným sněhem? Právě na celodenní lyžování v různých podmínkách vám perfektně padnou all-round, případně all-mountain lyže. Obvykle se jedná o lyže pro střední oblouk, rádius se pohybuje od 13 do 17 metrů. Jejich délku vybírejte o 10 cm kratší než výšku postavy, velmi zkušení lyžaři pak v rovině s postavou.

 • All-round lyže – Šířka pod vázáním činí 68 – 75 mm. Poměr upravený svah/terén převažuje ve prospěch urolbovaných tratí. Někdy se označují jako crossové lyže.
 • All-mountain lyže – Ještě širší lyže, přibližně 75 až 90 mm. To je oproti all-round modelům více předurčuje k jízdě v rozbředlém sněhu nebo prašanu. Na tvrdé sjezdovce budou o něco hůře manévrovatelné.

Terén a prašan – freeridové lyže

Lyže navržené speciálně pro jízdu mimo sjezdovky a v čerstvém prašanu. Vyznačují se nejen velkou šířkou (90 – 130 mm), ale také výrazně prohnutými špičkami a patkami pro snadný pohyb v hlubokém sněhu.

Čím větší plocha lyží, tím lépe v prašanu „plavou“. Na druhou stranu vyžadují větší sílu pro manévrování. Freeridové lyže si pořiďte v délce postavy, zkušení jezdci v prašanu zvládnou jízdu na freeridech delších o 10 – 30 cm.

Výhradně pro jízdu v prašanu jsou určeny lyže s označením powder. Ty mají pod vázáním ohromující šířku 120 až 140 mm. Na pomezí freeridových a freestylových lyží stojí takzvané back-country freestyle modely, které slouží pro freestyle v terénu.

Snowpark – freestylové lyže

Nezbytná výbava pro triky ve snowparku. Těžiště freestylových lyží je ve středu, špičky i patky mají výrazné prohnutí směrem vzhůru. Díky tomu můžete jednoduše jezdit popředu i pozadu. Freestylové lyže se pyšní nízkou hmotností. Nejlépe se vám budou ovládat, když budou o 5 – 10 cm kratší než vaše postava.

Někdy se do freestylových lyží řadí takzvané shortcarvery. Slouží pro výuku carvingu nebo zábavnou jízdu. Jejich délka nepřesahuje 140 cm a rádius činí jen 7 – 9 metrů.

Délka lyží

Obecně se doporučuje kupovat lyže asi 10–15 cm pod výšku postavy. Záleží také na typu lyží, pokročilosti lyžaře či stylu jízdy.

Kratší lyže se jednoduše ovládají, snáze s nimi zatočíte. Ve vyšších rychlostech ztrácí stabilitu. Budou vyhovovat začínajícím lyžařům – ti mohou volit délku lyží až 20 cm pod výšku postavy.

Delší lyže vyžadují více síly pro manévrování a zahájení oblouku, ale dobře drží ve vyšších rychlostech. Pokročilý a zkušený lyžař nejčastěji sáhne po lyžích, které jsou maximálně o 10 cm kratší než výška postavy. Avšak u pokročilejších lyžařů závisí délka lyže i na stylu jízdy a požadované délce oblouku, jak jsme již uvedli výše u typů lyží.

Šířka

Určující parametr pro to, na jaký typ povrchu a styl oblouku se lyže hodí. Měří se ve třech bodech – pod vázáním a v nejširším místě špičky i patky.

Šířka pod vázáním je nejdůležitější z těchto tří rozměrů.

 • Do 70 mm – Úzká lyže umožní rychlý přechod z hrany na hranu. Oblouky jsou svižné. Úzké lyže poskytnou požitek z carvingu na perfektně upravené sjezdovce, v rozbředlém sněhu se s nimi budete trápit.
 • 75–85 mm – Univerzální šířka pro jízdu v proměnlivém terénu. Lyže nabízí dobrý poměr rychlosti přehranění a stability v měkkém sněhu.
 • Nad 90 mm – Přijdou vhod pro jízdu v měkkém sněhu či prašanu. Přezdívá se jim „fošny“. Nehodí se na upravenou sjezdovku, protože se těžko překlápí z hrany na hranu.

Šířka pod špičkou rozhoduje o tom, jak ochotně lyže zahájí oblouk. Lyže se širší špičkou (nad 120 mm) se snadněji ovládají v hlubokém sněhu. Na tvrdém povrchu se široká špička v kombinaci s úzkým středem postará o ostré vykrojení oblouků.

Šířka pod patkou – Zadní konec lyže pomáhá udržet oblouk. Čím širší je lyže na patkách, tím lépe odolává bočnímu smyku a podrží lyžaře v úzkých obloucích. Užší patky usnadňují výjezd z dlouhých oblouků.

Rádius

Ovlivňuje délku oblouku, přesně řečeno udává jeho poloměr.

 • krátký oblouk – do 12 metrů
 • střední oblouk – 12–16 metrů
 • dlouhý oblouk – nad 16 metrů
 • velmi dlouhý oblouk – nad 20 metrů

Rádius úzce souvisí s délkou a typem lyží. Například all-mountain lyže v délce 155 cm budou mít rádius 14 m, zatímco v délce 185 cm bude rádius dosahovat 22 m. Proto bývá vhodné nejdříve si ujasnit typ a délku lyží, a teprve poté zkoumat přesný rádius.

Navíc rádius udává poloměr perfektně provedeného oblouku – lyže postavené na hranu, optimálně vyvážené a prohnuté. Při běžné jízdě si samozřejmě můžete s délkou oblouku pohrát tím, že lyže nepostavíte zcela na hranu.

Berte v úvahu i destinaci, kam se na lyže chystáte. Na přehuštěných a úzkých svazích v ČR vám poslouží lyže na krátký oblouk. Pokud jezdíte do Alp a kvůli prázdné sjezdovce si neváháte přivstat, užijete si carving i na lyžích s rádiem kolem 20 metrů.

Podélné prohnutí

Profil lyže při pohledu z boku ovlivňuje mnoho aspektů – snadnost zahájení oblouku, přilnavost hran ke sněhu, stabilitu v rychlostech i „plavání“ v prašanu. Rozlišují se dva typy prohnutí – camber a rocker.

 • Camber – Jedná se o vyklenutí ve středu lyže. Camber směřuje energii dolů na sníh. Poskytuje lepší výkon lyže a přilnavost hran. Dříve se u lyží na sjezdové tratě používal výhradně camber. Dnes se 100% camber navrhuje jen u závodních lyží na perfektně upravené tratě.
 • Rocker – Zvedá špičku a patku směrem vzhůru. Tradičně se jedná o prohnutí pro freeride a freestyle lyže – ty používají až 100% rocker. Prohnutá špička a patka přizvedávají lyži a zlepšují manévrovatelnost v hlubokém sněhu.
 • Kombinace – Většina výrobců dnes kombinuje oba typy konstrukce. Na hůře upravených sjezdovkách vám rocker pomáhá zahájit oblouk. Profily se měří v procentech.

Tuhost („tvrdost“)

Tuhost v ohybu (neboli flexe) má vliv na množství síly potřebné k ohnutí lyže. Běžně se označuje jako tvrdost. Čím tvrdší lyže, tím vyšší tlak na ni musíte vyvíjet, abyste ji správně ovládali. Měkké lyže usnadní první oblouky začátečníkům. Oproti tomu zkušení lyžaři budou vyhledávat tvrdší lyže, které snesou vysokou rychlost a lépe přenášejí energii do oblouků.

Neexistuje žádná oficiální stupnice tuhosti lyží. Orientujte se podle použitých materiálů.

 • Kompozitové jádro – Nejměkčí a nejohebnější typ lyží. Typicky se používá u rekreačních a dětských modelů.
 • Dřevěné jádro – Samotné dřevěné jádro bez výztuh je o něco tvrdší než kompozitové, závisí také na typu dřeva. Nicméně pro výrobu sportovních lyží se kombinuje ještě s výztuhami.
 • Výztuhy – Karbon či různé kovy se používají k dalšímu zpevnění lyží. Kombinací materiálů lze dosáhnout rozličných vlastností. Například karbon se postará o zpevnění a zároveň zachovává velmi nízkou hmotnost. U nejtvrdších závodních lyží se používají dvě vrstvy titanalu.

Tuhost lyží by měla jít ruku v ruce s tuhostí lyžařských bot. Podívejte se, jak lyžáky správně vybrat.

Hmotnost lyžaře

Tuhost lyží souvisí rovněž s hmotností lyžaře. Přestože se pro začátečníky doporučují měkké modely, těžší lyžař bude potřebovat tvrdší lyže. Jezdci s hmotností nad 80 kg by se proto i v absolutních začátcích měli porozhlédnout v kategorii sportovních lyží.

Další lyžařská výbava a servis

 • Lyžování se neobejde bez nezbytné výbavy, jako jsou lyžařské boty, hole a vázání. Zejména boty a vázání vybírejte v souladu s lyžemi – na sportovní lyže nepatří rekreační vázání a naopak. Výrobci proto lyže a vázání většinou dodávají rovnou v setu.
 • Nezapomínejte ani na ochranné prvky, které zvyšují vaši bezpečnost. Neměla by vám chybět helma a brýle, případně chránič páteře. V některých zemích je lyžařská přilba dokonce povinná pro děti do 15 let.

 • Lyže jsou napuštěny parafínem z výroby, a tak je můžete vytáhnout hned na svah. Obzvlášť u nových lyží však platí, že voskování není nikdy dost.
 • Průběžně lyže udržujte parafínováním (tekutým parafínem).
 • Skluznice nikdy nesmí šednout či bělat. To ukazuje na její vysychání. Na skluznici se bude lepit sníh a navíc se lyže nenávratně poškozují.
 • Po každé sezóně je ideální nechat nanést větší vrstvu parafínu, která lyže zakonzervuje. Přebytky se stáhnou následující rok na předsezónním servisu.

Pro optimální ovládání lyží je důležitá také ostrost hran. Broušení lyží neprovádějte zbytečně, jelikož z hran ubírá materiál.

Ukázat sjezdové lyže

Líbil se článek?

Redakce Sportisimo

Články vycházející ze spolupráce zkušených autorů, produktových specialistů, nákupčích a dalších odborníků