Jak vybrat stan

Redakce Sportisimo

30.4.2023 • 10 min čtení

Rádi kempujete v přírodě, vyrážíte na hudební festivaly nebo jen chcete přespat s dětmi na zahradě? Stan má mnoho různých využití. Ve všech případech však musí odpovídat aktuálním podmínkám a vašim požadavkům, jinak si venkovní pobyt příliš neužijete.

Univerzální stan, který by se hodil ve všech situacích, bohužel neexistuje. Každý model má primární určení a za jiných okolností nemusí stoprocentně splňovat svůj účel. Proto je klíčové, abyste si ujasnili, co od stanu očekáváte.

 • Kde a v jakých podmínkách budete stan používat?
 • Kolik osob a zavazadel by měl stan pojmout? Jaké další vybavení plánujete uvnitř skladovat?
 • Jak důležitou roli hraje hmotnost a rozměry stanu ve sbaleném stavu? Budete stan převážet autem nebo nosit v batohu na zádech?
 • Preferujete nějaký konkrétní tvar stanu? Jaké máte požadavky na pohodlí a materiály?
 • V jaké cenové relaci stan vybíráte?

Jestliže hledáte i další kempingové vybavení, sepsali jsme pro vás také články o výběru spacích pytlů, karimatek, batohů nebo například čelovek a vařičů s kartušemi.

Ukázat stany

Shrnutí

 • Typ – Hledáte stan na pěší a cyklistické výlety? Zaměřte se na outdoorové modely. Pokud stan převážíte autem, dopřejte si pohodlí v rekreačních a rodinných stanech. Specifický druh představují párty stany a přístřešky, které slouží především jako ochrana před vlivy počasí.
 • Plášť – Dvouplášťové konstrukce lépe odvádí vlhkost a poskytnou vám tak vyšší míru komfortu. V jednoplášťové variantě se vyrábí levnější modely, popřípadě expediční stany.
 • Tvar – Nejefektivnější využití vnitřního prostoru vám přinese tunelovitý tvar. Takový stan se ale musí vždy ukotvit a vypnout. Rychleji postavíte populární kopule. Je-li pro vás podstatná hlavně stabilita a odolnost vůči větru, zvolte stan geodetického tvaru.
 • Velikost a kapacita – Parametry přizpůsobte počtu osob a zavazadel. U šířky stanu vycházejte z toho, že jedna osoba potřebuje cca 55–60 cm. Minimální vhodnou délku získáte přičtením 25 cm k výšce nejvyššího uživatele. Větší stany by měly disponovat více vchody.
 • Hmotnost – Hmotnost většiny stanů pro 2 až 3 osoby se pohybuje mezi 3 až 5 kg. Ultralehké modely pro jednotlivce váží i méně než 1 kg. Velké rodinné stany, u kterých se počítá s převážením autem, mají i více než 15 kg.
 • Použité materiály – Vnější stan a podlážka se nejčastěji vyrábí z polyesteru či polyamidu. Vnitřní stan by měl být z lehkých a prodyšných materiálů. O stabilitu konstrukce se postarají duralové pruty.
 • Vodní sloupec – Stany s vyšším vodním sloupcem lépe odolávají vodě, ale jsou méně prodyšné. V běžných podmínkách si vystačíte s hodnotami okolo 5 000 mm u podlážky a 1 500 až 2 000 mm u tropika.
 • Další parametry – Pozornost věnujte zpracování švů, množství vnitřních kapes nebo ventilačním otvorům.

Typy stanů

Pokud jste již nahlédli do nabídky stanů, zjistili jste, že existuje několik různých typů. Rozdělení zohledňuje způsob využití.

Outdoorové stany

Outdoorové stany, označované také jako turistické, jsou nejrozšířenější variantou. Oblibu si získaly relativní univerzálností. Oceníte je při pěších túrách, cyklovýletech, kempování, ale i doma na zahradě. Obvykle mají dvouvrstvou konstrukci a kopulovitý či tunelovitý tvar. Turistické stany se navrhují jako třísezónní – využijete je od jara do podzimu.

U outdoorových stanů se počítá s přenášením, proto se klade důraz na nízkou hmotnost. Modely bývají menší, zpravidla pro 1 až 4 osoby. Důležitá je rovněž odolnost, kterou zajišťují duralové pruty. Stavba stanu by měla být rychlá a snadná. Vnitřní prostor ale není příliš velký.

Rekreační a rodinné stany

Sháníte větší a pohodlnější stan? Rekreační a rodinné stany budou tou správnou volbou. V některých modelech se dokonce i postavíte. Tyto výhody se projeví na hmotnosti a rozměrech stanu. Ve většině případů to ale nevadí, rekreační stany se spíše převáží autem. Majitelé je staví jen několikrát do roka, na delší dobu a v nenáročných podmínkách – například v kempech, na loukách či zahradách.

Rekreační stany se vyrábí v malých i velkých verzích. Největší modely pojmou až 9 osob. Navíc nabízí nadstandardní vnitřní prostor a množství úložného místa. Stavba v porovnání s předchozím typem trvá déle. Stany často disponují předsíněmi či oddělenými ložnicemi. K nejběžnějším tvarům se opět řadí kopule a tunel.

Expediční stany

Jedny z nejodolnějších stanů na trhu. Tvoří nepostradatelnou součást výbavy při horských přechodech a náročných expedicích. Stany si poradí s horšími klimatickými podmínkami včetně deště, sněhu a silného větru. Při nepřízni počasí hraje klíčovou roli hlavně jednoduchost stavby a odolnost konstrukce. Ta je zajištěna vícenásobným křížením kvalitních prutů.

Expediční stany jsou často opatřeny speciálními doplňky, například sněhovými límci nebo ventilačními rukávy. Výrobci se snaží minimalizovat hmotnost, což se projevuje na úrovni komfortu. Prostor k uložení batohu a dalšího vybavení zde ale nechybí. Pořizovací cena expedičních stanů bývá vyšší.

Párty stany a přístřešky

Specifická kategorie stanů. Jak párty stany, tak přístřešky mají za úkol především ochranu proti slunci, větru či dešti. Využití párty stanů je zřejmé – modely se hodí při posezení s přáteli nebo venkovních oslavách. Přístřešky se staly velice populárním doplňkem k vodě. Na pláži vás ochrání před slunečními paprsky a ještě vám poskytnou částečné soukromí. Párty stany a přístřešky nejsou vhodné na přespání ani kempování.

Další typy

Uvedený výčet není zdaleka konečný. Občas se vyčleňují další typy stanů.

 • Ultralehké stany – Modely vyrobené z odlehčených materiálů. Kromě hmotnosti výrobci kladou důraz na rozměry ve sbaleném stavu. Stany jsou ideální na pěší túry a cyklovýlety. Jejich limity spočívají v nižším komfortu a odolnosti.
 • Samorozkládací stany – Označované též jako vystřelovací či sekundové. Hlavní výhodou těchto stanů je rychlé rozestavení. Konstrukci stačí vyhodit do vzduchu a stan se při dopadu složí do požadované polohy. Samorozkládací stany nejsou příliš odolné a poskytují méně komfortu. Využijete je spíše u vody, na festivalu nebo na zahradě.
 • Bivaky – Bivak má podobnou konstrukci jako stan, ale disponuje odnímatelnou podlážkou. Zpravidla je tvořen pouze vnějším pláštěm. Nabízí dostatek prostoru a často také ochranu proti hmyzu. Bivaky patří k oblíbeným typům například mezi rybáři.

Plášť

Plášť tvoří horní vrstvu stanu. Klíčovou otázkou je, zda má stan jeden, nebo dva pláště. Jednoplášťové stany jsou lehčí, skladnější a rychleji je sestavíte. Nevýhodu představuje vysoké hromadění vlhka a nižší odolnost proti vnějším vlivům. Tyto problémy se dají částečně vyřešit kvalitními, ale dražšími materiály. Jedinou vrstvu pláště naleznete u nejlevnějších modelů a expedičních stanů.

Dvouplášťové stany se skládají z takzvaného tropika (svrchní vrstva) a vnitřní ložnice. Vrstvy nejsou spojené a neměly by se ani dotýkat. Vzduch mezi nimi volně proudí a vysušuje vlhkost, proto se jedná o oblíbenější variantu.

Tvar

Tvar stanu ovlivňuje velikost vnitřního prostoru, pohodlí, složitost stavby nebo odolnost vůči nepřízni počasí. Setkáte se s následujícími tvary.

Kopule

Tvar zajišťují dva pruty, které se kříží uprostřed, tedy v nejvyšším bodu stanu. Další pruty případně zpevňují předsíně či chodby. Stavba kopule je jednoduchá a rychlá. Konstrukci lze přenášet. Po postavení stačí stan připevnit k zemi, nemusí se vypínat. Odolnost proti větru může být posílena větším počtem prutů. Kopulovitý tvar potěší stabilitou a prostorností.

Tunel

Tvar drží dva až tři pruty. Na rozdíl od kopule není konstrukce samonosná, musí se vždy ukotvit a vypnout. Tunelovitý tvar se pyšní nejefektivnějším využitím vnitřního prostoru. Stany jsou lehké a skladné. Stavba není nijak složitá, ale může zabrat více času. Tunely by měly stát po větru, z boku hůře snáší jeho nárazy.

Geodetický tvar

Specifická konstrukce podobná kopuli, většinou ale bývá robustnější. Tvar udržuje více prutů, které se kříží v několika bodech. Stan je díky tomu mnohem stabilnější a odolnější vůči vnějším podmínkám. Tyto výhody jsou vykoupené vyšší hmotností i rozměry.

Méně rozšířené tvary

Kopule, tunel a geodetický tvar v současnosti dominují. Občas ale narazíte i na jiné tvary.

 • Áčko – Klasický stan připomínající střechu či písmeno A. Dříve typický tvar, dnes se již skoro nevyrábí. Od těchto modelů se upustilo především kvůli omezenému vnitřnímu prostoru.
 • Kombinovaný tvar – Kombinace dvou tvarů, obvykle kopule a tunelu. Konstrukce, která se hojně používá u rodinných stanů.

Velikost a kapacita

Velikost a kapacita stanu se odvíjí od vašich potřeb – musí odpovídat počtu osob a množství zavazadel. V nabídce najdete stany pro jednotlivce, ale také modely pro 6 až 8 osob. Vycházejte z toho, že jeden člověk potřebuje na šířku 55 až 60 cm. Rozmezí koresponduje se standardní šířkou karimatek a nafukovacích matrací. Délka stanu by měla alespoň o 25 cm přesahovat nejvyššího uživatele.

Výška stanu vás bude zajímat zejména v případě, že si uvnitř chcete stoupnout. Opět se řiďte výškou nejvyšší osoby. Na to, abyste si ve stanu mohli kleknout, většinou stačí konstrukce vysoká 130 cm.

Při výběru se zaměřte rovněž na rozměry předsíněk a apsid. Pojmem apsida se označuje místo, které vzniká přesahem tropika nad podlážkou. Zatímco apsida je ukotvena pouze kolíkem, předsíňka mívá vlastní nosné pruty a zajistí vám více skladovacího prostoru.

Počet místností a vchodů

U velkých stanů není nijak výjimečný větší počet místností a vchodů. Více místností vám poskytne soukromí nebo lepší oddělení zavazadel a spacích prostorů. S počtem vchodů se zase zlepšuje odvětrávání. Navíc získáváte další možnosti pro opuštění stanu, takže nemusíte v noci rušit své spolubydlící.

Hmotnost

Hmotnost se pochopitelně odvíjí od rozměrů a kapacity stanu. Pokud stan převážíte autem, nehraje hmotnost zásadní roli. Jestli jej ale nosíte v batohu, půjde o stěžejní aspekt. U většiny běžných stanů pro dvě až tři osoby se hmotnost pohybuje mezi 3 až 5 kg. Lehčí modely pro dva mají okolo 2 kg. Ultralehké stany pro jednu osobu váží i méně než 1 kg, naopak až přes 15 kg šplhá hmotnost velkých rodinných stanů.

Použité materiály

Oblast, která prošla výrazným vývojem. V současnosti hrají prim syntetické materiály.

Vnější stan

Nejčastěji se vyrábí z polyesteru a polyamidu. Polyester vyniká nízkou hmotností, dlouhou životností a odolností proti UV záření i teplotním změnám. Polyamid nabízí lepší mechanické vlastnosti, je odolnější proti otěru, ale vykazuje nižší životnost. Ochranu před nepříznivým počasím zvyšuje polyuretanový zátěr nebo úprava na bázi silikonu.

Dříve rozšířená bavlna v porovnání se syntetickými materiály zaostává ve voděodolnosti, navíc je těžší. V horkém počasí ale představuje vzdušnější variantu. Někde na pomezí stojí polycotton, směs bavlny a polyesteru.

Vnitřní stan

Od vnitřního stanu se vyžaduje výborná prodyšnost. Z toho důvodu se na jeho výrobu používají lehké síťové materiály či tenké látky, například nylon. Pro lepší prosvětlení a zútulnění se vnitřní stan často vyrábí ve žluté nebo oranžové barvě.

Podlážka

Na podlážku se stejně jako u vnějšího stanu používají polyester či polyamid, tentokrát ještě s většími nároky na nepromokavost. Setkáte se také s podlážkou z PVC, která je ale náchylnější na popraskání. Nejlevnější stany mají podlážku z polyethylenu. Tento materiál však zaostává z pohledu životnosti a voděodolnosti.

Pruty

Pro běžné využití se nejvíce hodí pruty z duralu, které jsou dostatečně odolné i pevné. Levnější stany disponují pruty z laminátu. Ty se ale snadno lámou a nepotěší vás ani hmotností. Vyšší životnost dodá laminátu potažení polyesterovou fólií. Podobné materiály se označují jako durawrap nebo wrapflex. U rodinných stanů, kde se tolik neřeší hmotnost, mohou být pruty z oceli.

Nejlepšími vlastnostmi se pyšní skandium, případně karbon. Na tyto materiály narazíte u nejdražších modelů. Stabilitu stanu ovlivňuje i množství prutů a počet křížení.

Vodní sloupec

Vodní sloupec vám dává informaci o voděodolnosti stanu. Udává se v milimetrech. Čím vyšší hodnota, tím lépe materiál odolává průsakům vody. S vodním sloupcem ale roste také hmotnost a cena. Prodyšnost materiálu naopak klesá. Proto nehledejte stan s nejvyšším vodním sloupcem, ale model, který voděodolností odpovídá vašim potřebám. U podlážky by měl být vodní sloupec vyšší než u tropika. Orientačně se můžete řídit následující tabulkou.

Podmínky Vodní sloupec podlážky

Vodní sloupec vnějšího stanu

Mírné podmínky, běžná turistika okolo 5 000 mm

1 500 – 2 000 mm

Deštivé počasí 5 000 – 8 000 mm

2 000 – 3 000 mm

Náročné a extrémní podmínky 8 000 – 10 000 mm 6 000 – 10 000 mm

Další parametry

Při výběru stanu mohou rozhodovat maličkosti. Jaké další parametry sledovat?

 • Výbava – K vítaným doplňkům patří například moskytiéra, která vás ochrání před nepříjemným hmyzem. Praktičnost zvyšují malé vnitřní kapsy, do nichž uložíte mobil nebo peněženku.
 • Ventilační otvory – Zlepšují výměnu vzduchu. Neměly by chybět hlavně u stanů s jedním vchodem.

 • Švy – Švy jsou náchylné k průnikům vody. Voděodolnost švů zvyšuje jejich podlepení. Některé stany přichází rovnou v bezešvé úpravě.
 • Barva – Nejde jen o osobní preference. Tmavé barvy více pohlcují světlo, jejich vnitřek se proto snáze vyhřeje. Na druhou stranu opticky zmenšují prostor. U světlých barev je to přesně naopak.

Údržba a péče

Adekvátní údržbou zajistíte správnou funkčnost a dlouhou životnost stanu. Řiďte se několika pravidly.

 • Po každém použití stan vysušte a zbavte jej nečistot.
 • Stan nevkládejte do pračky ani sušičky. Nečistoty odstraňte za pomoci hadříku a teplé vody.
 • Případné trhliny opravte záplatou co nejrychleji, předejdete rozsáhlejšímu poškození.
 • Čas od času promažte pruty a zipy silikonovým sprejem.
 • Stan skladujte na suchém, tmavém a chladném místě.

Ukázat stany

Líbil se článek?

Redakce Sportisimo

Články vycházející ze spolupráce zkušených autorů, produktových specialistů, nákupčích a dalších odborníků