Jak vybrat sjezdové hole

Redakce Sportisimo

15.10.2022 • 7 min čtení

Sjezdové hole patří k nedílným součástem lyžařské výbavy. Pomáhají vám při nabírání rychlosti, udržování stability nebo s pohybem po rovině. Víte, jakou délku holí zvolit a na jaké další parametry se zaměřit? Poradíme vám, jak vybrat sjezdové hole.

Jen málokterého lyžaře uvidíte na sjezdovce bez holí. Výjimku tvoří snad jen nejmenší děti, které se teprve učí správně provádět oblouky. Sjezdové hole se jednu dobu označovaly za přežitek a mnoho lidí očekávalo jejich postupné vymizení. Nicméně tyto předpovědi se nenaplnily a v současnosti jim nic nenasvědčuje. Hole i nadále hrají nezastupitelnou roli při udržování rovnováhy nebo během pohybu po rovných částech sjezdovky.

Ukázat sjezdové hole

Shrnutí 

 • Typ – Začínajícím a příležitostným lyžařům postačí rekreační hole z hliníku do zhruba tisíce korun. Pro zkušené sjezdaře se více hodí sportovní hole z kompozitu, které jsou lehčí a většinou již nabízí propracovanější rukojeť. Závodní jezdci vybírají hole podle konkrétních disciplín.
 • Délka – Ve chvíli, kdy lyžařské hole otočíte a uchopíte je pod kroužkem, by měla vaše paže s předloktím svírat pravý úhel. Optimální délku holí získáte rovněž odečtením 50 cm od své výšky nebo vynásobením výšky a čísla 0,7. U dětí z výsledku 5 cm uberte. 
 • Materiál tubusu – Z pohledu držení a příjemnosti při jízdě vychází nejlépe lehké karbonové hole. Za modely z karbonu si však připlatíte, navíc musíte počítat s tím, že jsou poměrně křehké. U rekreačních holí se využívají zejména slitiny hliníku. Ty vás potěší odolností, ale bývají trochu těžší. Pomyslnou střední cestu tvoří kompozitové hole.
 • Madla – Základní plastová madla, která najdete na levnějších holích, většinou nejsou detailně tvarovaná a mohou v rukavicích klouzat. Lepší variantu představují ergonomicky tvarované gripy z měkčích materiálů s protiskluzovou úpravou. Ty skvěle padnou do ruky a zvyšují lyžařský komfort.
 • Poutka – Hledejte poutka s dostatečnou šířkou, která se nezařezávají do ruky a umožní vám nastavení délky. Dražší hole mají poutko ve tvaru rukavičky. Tento typ jde obvykle od madla oddělit, což oceníte třeba při zaklínění holí. Setkáte se i s holemi bez poutka. Ty jsou určené k nacvaknutí na speciální rukavice.
 • Talířky – Větší talířky se hodí do hlubokého sněhu, v němž se tak snadno nezaboří a stále si udržují opěrnou funkci. Proto se velké kroužky dávají například na freeridové hole. Na upravené sjezdovce stačí klasické menší kroužky. Talířky na holích snadno vyměníte, jen si pohlídejte jejich vnitřní průměr.

Typ

Lyžařské sjezdové hole se dělí do několika kategorií. Nejběžnější rozdělení zohledňuje úroveň pokročilosti lyžaře.

Rekreační lyžařské hole

Vhodné pro začínající a rekreační jezdce. Jsou pevné, ale zároveň se řadí k těm těžším. Na jejich výrobu se nejčastěji využívají slitiny hliníku. Rekreační lyžařské hole obvykle pořídíte do 1000 Kč.

Sportovní lyžařské hole

V porovnání s rekreačními modely bývají lehčí, pevnější a pružnější. Typicky disponují kompozitovým tubusem (tělem hole) nebo výrobce kombinuje kompozit s hliníkem. Rukojeť hole již může být z měkčích materiálů, které jsou pohodlnější při úchopu. U některých sportovních holí uvidíte protiskluzové či polstrované pásky.

Závodní lyžařské hole

Zpravidla se vyrábí z karbonu, jenž poskytuje vynikající pevnost při zachování nízké hmotnosti. Mají propracovanou rukojeť i pásek pro zajištění ideálního úchopu. Závodní hole přichází i ve specializovaných variantách. Hole na obří slalom poznáte podle aerodynamického zahnutí podél těla, které minimalizuje odpor vzduchu. Slalomové hole jsou bez zahnutí, případně jen s korekčním zahnutím pod madlem pro efektivnější záběr.

Délka

Nejdůležitějším parametrem výběru sjezdových holí je nepochybně jejich délka. Ta se odvíjí od výšky lyžaře. Chybně zvolená délka holí vede ke špatnému lyžařskému postoji. S příliš krátkými holemi se budete při jízdě nepřirozeně krčit či hrbit. Hůlky vám navíc při odrážení na rovině neposkytnou dostatečnou páku.

Moc dlouhé hole zase posouvají vaše těžiště dozadu, což vede k nepřiměřenému zatěžování pat. Kromě toho vám nejspíš budou za jízdy jednoduše překážet. Jak tedy správně zvolit délku? S tím vám pomůže hned několik různých metod.

Metody pro výběr délky holí

Následující postupy prostřednictvím rozličných způsobů určí vhodnou délku holí. Metody se sice liší, ale výsledná hodnota vám bude vycházet téměř stejná – s minimálními rozdíly v jednotkách centimetrů.

 • Pokud vybíráte sjezdové hole osobně, tak je otočte a uchopte pod kroužkem. Vaše paže by měla s předloktím svírat pravý úhel. Zápěstí má být v této poloze zcela vodorovné, případně mírně skloněné k zemi. (Pravý úhel musí paže a zápěstí svírat při zapíchnutí hůlek do sněhu. Na prodejně hole pochopitelně nikam nezapíchnete, proto se aplikuje tento obrácený úchop.)
 • Objednáváte hole přes internet? Pak se musíte řídit některým z používaných výpočtů. Podle jednoho z těch nejjednodušších vám optimální délka holí vyjde poté, co odečtete 50 cm od své výšky. Lyžař vysoký 175 cm tedy hledá hole o délce 125 cm.
 • Další výpočty doporučují výšku lyžaře vynásobit číslem 0,7, nebo vydělit 1,4. U lyžaře vysokého 175 cm nám pak vychází 122,5 cm, respektive 125 cm.

Lyžařské hole se běžně vyrábí s odstupem délek 5 cm. Pokud vám výpočet nevyjde přesně na délku holí, zvolte ty, které jsou vypočtené hodnotě nejblíže. V případě, že je výsledek přesně mezi, posuďte své lyžařské dovednosti. Zkušení lyžaři jezdí více v podřepu, proto si vystačí s kratší ze zvažovaných délek. Naopak pro méně vyspělé sjezdaře lze doporučit spíše delší variantu.

Délka sjezdových holí u dětí

U dětí z výpočtu raději 5 cm uberte, aby jim hole nepřekážely. První krůčky na lyžích je vhodnější dělat zcela bez hůlek – děti se lépe naučí ovládat samotné lyže. Poté, co zvládnou jízdu v pluhovém oblouku, mohou začít jezdit s holemi.

Především v dětské a juniorské kategorii narazíte na teleskopické hole, které „rostou“ spolu s dětmi. Tyto modely rodičům ušetří náklady a starosti spojené s každoročním sháněním nových holí.

Materiál tubusu

Při popisu typů jsme se jednotlivých materiálů již okrajově dotkli, nyní si k nim pojďme říct více. Na výrobu tubusu se používají tři hlavní materiály – hliník, kompozit a karbon.

 • Hliník – Nejlevnější, ale také nejtěžší ze zmíněných materiálů. Je typický pro rekreační modely. Vyniká vysokou pevností a odolností, hliníkové hole často bez úhony přečkají i větší karamboly. Konkrétní vlastnosti do značné míry závisí na dané hliníkové slitině. Nejvyšší pevnost vykazuje slitina označovaná číslem 7075 (F65-55), naopak tu nejnižší poskytuje slitina 5086 (F38-40).
 • Kompozit – Kompozit vám stále zaručí vysokou odolnost i pevnost a zároveň je lehčí než hliník. S kompozitem se setkáte u sportovních holí. Z pohledu poměru cena/výkon se často jedná o zlatou střední cestu mezi levným hliníkem a dražším karbonem. Běžné jsou také kombinace kompozitu s hliníkem.
 • Karbon – Nejlehčí z uvedených materiálů, proto se využívá u holí pro sportovní a závodní lyžaře, kteří kladou důraz zejména na rychlost jízdy. Karbonové hole se mnohdy vyrábí v menších průměrech, proto mohou působit elegantněji. Hlavní nevýhodu představuje nižší odolnost, karbon je poměrně křehký.

Madla

Madlo neboli grip zásadně ovlivňuje vaše pohodlí při jízdě. Základní hole disponují madly z plastu. Ta většinou nejsou detailně formovaná a v ruce nesedí tak, jak by měla. V některých situacích vám mohou z rukavic dokonce vykluzovat. Hlavní výhoda těchto gripů spočívá v nízké ceně.

U dražších holí najdete ergonomicky tvarovaná madla z měkčích materiálů. Tyto gripy výborně padnou do ruky. Jsou opatřeny protiskluzovou úpravou a lépe tepelně izolují. Přispívají k celkovému pohodlí a bezpečnosti lyžaře. Výhody těchto madel umocníte kombinací s kvalitními lyžařskými rukavicemi.

Poutka

Nenápadná poutka plní velmi důležitou roli, protože se starají o to, abyste o lyžařské hole na svahu nepřišli. Poutko brání například vytržení hůlky z ruky po zapíchnutí do sněhu. Při výběru sledujte, zda jsou poutka dostatečně široká a nezařezávají se do ruky. Ideálně by měla být nastavitelná, abyste si jejich délku upravili podle potřeby. Základní poutka se většinou vyrábí z nylonu a mají plastovou přezku.

U špičkových modelů místo klasického poutka narazíte na poutko ve tvaru rukavičky. Podobné řešení obvykle bývá komfortnější. Navíc můžete poutko od madla oddělit, což vám přijde vhod například při nepříjemném pádu a následném zaklínění hole.

Inovativní je v oblasti poutek především značka Leki se svým Trigger systémem. U poslední generace tohoto systému již na hůlkách nepotřebujete žádné poutko. Stačí speciální rukavice, které mají malé poutko integrované mezi palcem a ukazovákem. Hole na toto poutko jednoduše jen nacvaknete. V případě pádu či velkého tlaku se systém uvolní, čímž se výrazně snižuje riziko zranění zápěstí.

Talířky

Ani talířky či kroužky by neměly zůstat stranou vaší pozornosti. Zaměřte se na ně, zejména pokud chcete jezdit v hlubším sněhu. V takových podmínkách budete potřebovat talířky s větším průměrem, které se do sněhu nezaboří – jinak v podstatě přijdete o opěrnou funkci holí. Větší kroužky proto uvidíte například na freeridových holích. Na upravené sjezdovce vám ale takové talířky budou překážet a naráželi byste s nimi o zem.

Talířky lze na holích podle potřeby vyměnit. Můžete je bez problémů nahradit za jiný typ a hole přizpůsobit změně terénu nebo vyměnit poškozený kus. Jen si v těchto situacích nezapomeňte pohlídat také vnitřní průměr talířku.

Ukázat sjezdové hole

Líbil se článek?

Redakce Sportisimo

Články vycházející ze spolupráce zkušených autorů, produktových specialistů, nákupčích a dalších odborníků