Jak vybrat badmintonovou raketu

Redakce Sportisimo

3.4.2023 • 8 min čtení

Už se vidíte, jak se svou novou badmintonovou raketou odpalujete jeden míček za druhým přes síť ke svému soupeři? Ještě ale nevíte, která raketa je pro vás ta pravá? Nevadí. Další odstavce vám napoví, podle čeho vybírat a co je důležité. 

Ať už badminton máte v ruce nebo ne, bez správné rakety v ní vaše hra nikdy nebude tak dobrá, jak by mohla. Pojďme se tedy podívat na rozdíly, které mezi raketami jsou. Řešit budete při výběru hned několik technických parametrů, kterými vás rádi provedeme. 

Shrnutí

 • Tvrdost rámu - tvrdost má vliv na to, jakým způsobem míček po odpalu letí. Pokud potřebujete do letu míčku dostat rychlost, volte tuhé rámy. Potřebujete, aby míček doletěl dále? Pak vybírejte z raket s pružným rámem.
 • Vyvážení rakety - raketa se správným vyvážením dokáže podpořit váš herní styl. Dynamická hra se silnými údery si žádá raketu vyváženou do hlavy, technické údery a obranná hra zase raketu s vyvážením do ruky. Chcete od každého trochu? Pak si můžete vybrat z raket vyvážených do středu.
 • Výplet rakety - vliv na vaši hru má i výplet rakety. Tvrdší výplet dodává větší kontrolu, měkčí zase zesílí úder.
 • Hmotnost - dnes se rakety svou hmotností už výrazně neliší a běžná váha je do 120 gramů. Čím lehčí, tím snazší je její ovladatelnost, což ocení hlavně hráči, kteří již pilují svou techniku.
 • Velikost gripu  - grip (rukojeť) rakety budete řešit hlavně z pohledu šířky. Musí vám dobře sedět do dlaně, abyste dokázali raketu pořádně uchopit. Pokud si nebudete jisti, zvolte grip užší. Snadno ho pak rozšíříte omotávkou.
 • Tvar hlavy - jestli chcete raketu, která má větší sweet spot, tedy ideální plochu, ze které míček odpálit, volte ty hranatější.
 • Délka rakety - dnes se nejčastěji setkáte s raketou o délce 675 mm, která je oproti původní prodloužena o 10 mm. Vede to k delší dráze rakety před úderem, který je pak silnější.
 • Materiál - pro rekreační hru stačí rakety ocelové nebo hliníkové. Pokud chcete, aby vaše raketa něco vydržela, sáhněte po těch z grafitu, titanu nebo karbonu. 

Pokud sháníte novou sadu míčků na badminton, i s jejich výběrem vám na závěr článku pomůžeme. 

Ukázat badmintonové rakety

Tvrdost rámu

Tvrdost rámu má velký vliv na vaši hru a dokážete s ní snadno potlačit své slabší stránky, nebo naopak vyzdvihnout ty silné, které vaši soupeři už proklínají. Správně zvolná tvrdost tedy dokáže s vašimi výsledky téměř divy. 

Základní dělení tvrdosti rámu je do těchto tří kategorií, ze kterých se pak ještě dají vydělit i ty velmi pružné a velmi tuhé.

Tvrdost rámu

Hlavní výhoda

Tuhý 

Míček po odpalu letí rychleji

Střední

Vhodné pro všechny, i začátečníky

Pružný Míček doletí dále 

S raketou s tuhým rámem dokážete míček odpálit s vyšší rychlostí i při vynaložení stejného úsilí. Hra tedy bude útočnější a tvrdost rámu velkou výhodou třeba při smeči. Míček při odpálení raketou s tuhým rámem letí přes síť přímou trajektorií. Taková raketa je však hůře ovladatelná a doporučována hlavně pro pokročilé hráče s technickou zručností, kteří mají rádi prudkou hru, smeče a rychlé drajvy. 

Pružný rám zajišťuje snadnější ovladatelnost rakety i pro začátečníky a míček raketa snadněji kontroluje. Ten pak sice letí menší rychlostí, ale dokáže zdolat delší vzdálenost. Pokud tedy máte problém s odehráním míčku ze zadní části kurtu kvůli vzdálenosti, bude raketa s pružným rámem tou správnou. 

Pružný rám je také vhodný pro začátečníky, kteří si s ním snadněji osvojí různé techniky úderů. Jeho výhody využijí také pokročilí hráči s obrannou technikou hry. Díky pružnosti rakety snadněji zvládnou zpracovat i obtížné a tvrdé údery soupeře.

Vyvážení rakety

Vyvážení, tedy rozložení hmotnosti v badmintonové raketě, působí na intenzitu i přesnost úderu a ovladatelnost rakety. Vyvážení raket rozlišujeme do hlavy, rovnoměrně na střed nebo do ruky. Určuje se podle umístění vyvážení od konce rukojeti ke středu rakety. Čím vyšší je tedy uvedená hodnota vyvážení, tím více je raketa vyvážena směrem do hlavy. 

Hodnoty vyvážení od konce rukojeti se pohybují v daném rozmezí:

 • do hlavy - 315 mm a více
 • na střed - 305 až 314 mm
 • do ruky - Do 304 mm.

Vyvážení do hlavy

Vyvážení do hlavy zvyšuje intenzitu a sílu úderu, zrychluje švih při úderu a zesiluje tak útočnost a rychlost hry. Také stabilizuje raketu při úderu, který bývá při agresivním stylu hry silnější.  

Rakety s vyvážením do hlavy jsou však hůře ovladatelné a je velmi těžké s nimi správně odpálit míček bez přípravy, třeba z voleje. Těžší ovladatelnost z těchto raket tak dělá rakety vhodné spíše pro pokročilé hráče, kteří si s nimi lépe poradí a jsou zvyklí na rychlou a dynamickou hru.

Vyvážení do ruky

Vyvážení do ruky zvyšuje přesnost a cit úderu. Tyto rakety se tak dají snadno a rychle ovládat, což je vhodné pro technickou nebo obrannou hru. Oproti raketám s vyvážením do hlavy však musí hráč vynaložit větší úsilí pro vytvoření stejné razance úderu. Vzhledem k jejich lepší ovladatelnosti je doporučujeme začátečníkům. Pokud nejsou zatím schopni dát úderu potřebnou razanci, mohou zvolit těžší raketu s vyvážením do hlavy.

Vyvážení na střed

Často se setkáte s raketami vyváženými na střed. Ty přinášejí od každého něco, jsou ještě celkem snadno ovladatelné a pomohou vám i zrychlit a zesílit úder. Pokud však hledáte raketu, která vám výrazně pomůže s jednou z těchto oblastí, je vhodné zvolit tu, která je pro to vyvážena.

Výplet rakety

Dalším faktorem, který ovlivňuje vaši hru je výplet badmintonové rakety a jeho tuhost, tedy míra napnutí jednotlivých strun. Začátečníkům a rekreačním hráčům je doporučován měkčí výplet. Výplet tvrdší vyžaduje již správnou techniku držení rakety i samotného úderu. Získáte s ním lepší cit pro hru a vyšší kontrolu nad údery.

Tuhost výpletu Výplet

Výhoda

Do 10 kg Měkčí

Zesílení úderu

Od 11 kg Tvrdší Kontrola úderu 

Kromě napnutí strun hraje roli i hustota výpletu. S řidším výpletem má úder větší razanci a nemusíte do něho dát takovou sílu, s hustším zase nad ním máte zase lepší kontrolu.

Hmotnost rakety

Rakety na badminton se svou hmotností výrazně neliší. Většina se jich pohybuje v rozmezí od 75 do 120 gramů a jde o váhu rámu rakety bez výpletu. 

Vyšší hmotnost často značí použití starší technologie, protože dnešní možnosti již dovolují výrobcům konstruovat velmi lehké rámy. Možná znáte dříve platnou poučku, že čím těžší raketa, tím přesnější úder. Dnes už to neplatí a díky novým postupům ve výrobě a novým materiálům udeříte přesně i raketou lehkou téměř jako pírko. Jen pro vaši lepší představu, profesionální badmintonové rakety se pohybují okolo 90 gramů.

Rozdělit rakety můžeme dle jejich hmotnosti do těchto tří kategorií. Těžší rakety jsou vhodné pro rekreační hru a dodají úderu více síly. Ty, co se řadí do kategorie lehkých raket, poskytují super ovladatelnost a ocení je tedy hlavně techničtí hráči.

 • Lehké rakety - do 89 gramů.
 • Střední rakety - 90 až 93 gramů.
 • Těžké rakety - 94 gramů a více.

Velikost gripu

Správně zvolená šířka gripu, tedy rukojeti, je důležitá pro to, abyste raketu dokázali správně a pevně uchopit. Pokud si vyberete grip zbytečně široký, nebude úchop dostatečně pevný, což se samozřejmě podepíše i na tom, že odražené míčky nepoletí s dostatečnou razancí a také nebudete příliš schopni kontrolovat směr letu. 

Dle své šířky se dělí do pěti kategorií, které jsou označené G1 až G5.

Označení

Doporučuje se pro

G1

ženy s menší dlaní 

G2

ženy se střední dlaní

G3

ženy s větší dlaní / muže s menší dlaní

G4

muže se střední dlaní

G5 muže s větší dlaní

Pokud si nebudete jisti, kterou šířku zvolit, vyberte si spíše tu menší. Grip pak případně zvětšíte omotávkou. Tu doporučujeme používat i k tomu, aby docházelo k menšímu opotřebení základní omotávky, která je již součástí rakety. Horní omotávku pak snadněji dle potřeby vyměníte. Zvolit můžete tenkou omotávku nebo omotávku z froté materiálu. Ten skvěle saje pot, takže by ho určitě měli vyzkoušet hráči, kterým se potí dlaně.

Tvar hlavy rakety

Tvar hlavy rakety určuje to, jak velkou plochou rakety můžeme zahrát dobrý úder. Tato plocha je označována jako sweet spot a najdete ji uprostřed výpletu rakety. Poté, co byly na trh uvedeny rakety s izometrickou hlavou, se tato plocha zvětšila zhruba o 33 %. 

Rakety s izometrickou hlavou jsou tak nyní těmi, se kterými se budete potkávat nejčastěji. Jsou lehce hranatější, což právě umožnilo větší plochu pro sweet spot. Oproti nim stojí rakety s klasickou oválnou hlavou. Ty mají sice menší sweet spot, tedy se vám snižuje pravděpodobnost, že se do míčku trefíte tím správným místem rakety, ale zase bude úder z nich kvalitnější.

Délka rakety

Dnes se nejčastěji setkáte s raketou o délce 675 mm či delší a jde o prodlouženou badmintonovou raketu oproti původní běžné délce 665 mm. K prodloužené verzi začali výrobci přistupovat především proto, že delší raketa při úderu udělá také delší oblouk, což vede k větší razanci při úderu rakety do míčku.  

Délku rakety však není třeba řešit u začátečníka, jelikož se do hry propisuje až při jejím technicky správném držení, což si žádá hodně hodin na kurtu.

Materiál

Asi tušíte, že už vás nikdo nebude nutit hrát s dřevěnou raketou. Vybírat si můžete hned z několika materiálů. Ten má vliv na pevnost i hmotnost rakety a také na cenu. 

Ocelové rakety jsou vhodné pouze pro rekreační hru, jelikož jsou těžké a hůře ovladatelné. Jejich výhodou je však nízká cena. V nižší cenové hladině seženete však i rakety z hliníku, které jsou již o něco lehčí. Nelze od nich však očekávat dlouhou životnost, jelikož se snadno deformují. Na rekreační pinkání na chatě jsou ale rozumnou volbou. 

Pokud od své hry očekáváte i nějaké ty výsledky a chcete se posouvat, je třeba se poohlédnout po materiálu, který propůjčí raketě dobré vlastnosti. Tím je grafit, titan a karbon. Grafit dodává rámu pevnost, stejně tak titan, který je i něco lehčí, což se propíše do celkové hmotnosti rakety. Tu nejméně zatěžuje karbon, který má velmi nízkou hmotnost a zároveň dokáže rám vysoce zpevnit.

Jak vybrat míček na badminton

Kromě rakety budete potřebovat ještě badmintonové míčky. Ano, skutečně nejde o košíčky, ale o míčky. I když nutno uznat, že svým vzhledem košíčky skutečně připomínají. Hlavní roli ve výběru hrají vaše badmintonové schopnosti. Podle nich totiž zvolíte jeden ze dvou základních materiálů – peří nebo plast.

 • Péřové míčky: Vyrábí se z 16 husích (či kachních) per pevně zasazených do korkové základny. Pyšní se výbornými letovými vlastnostmi, proto se využívají na profesionální úrovni. Problém spočívá v nižší odolnosti. Během jednoho zápasu hráči běžně spotřebují klidně 6 míčků, při čtyřhře až dvojnásobek. Navíc u tohoto typu počítejte s vyšší cenou.
 • Plastové míčky: Nevýhody péřových míčků odstraňuje jejich plastová alternativa. Částečně bohužel za cenu zhoršených letových vlastností. Nicméně začátečníkům a rekreačním hráčům tyto drobné nedostatky obvykle nevadí, protože oceňují dlouhou životnost a nižší cenu. Kvůli lepší viditelnosti se plastové míčky vyrábí nejen v bílé, ale také ve žluté barvě.

Rychlost badmintonových míčků

Kromě materiálu se při výběru badmintonového míčku zaměřte na rychlost. Ta se u péřových míčků udává číselně, v případě plastových modelů výrobci využívají barevné proužky na korkové hlavičce.

Rozdíl v rychlosti si můžete představit na běžném úderu. Pokud zahrajete od základní čáry kurtu, o kategorii rychlejší míček dolétne při stejné razanci zhruba o 30 cm dál. Záleží tedy především na tom, jaký typ míčků vám vyhovuje. Začátečníkům bez precizní kontroly úderů se doporučují spíše rychlejší míče. Jinak hrozí, že si při snaze o vyvinutí větší síly osvojí špatnou úderovou techniku.

Rychlost míčku ale ovlivňuje i samotné prostředí, zejména teplota nebo nadmořská výška. Proto se u jednotlivých kategorií občas uvádí i optimální teplota, při které by se míčky měly používat. V českých podmínkách obvykle narazíte na tři základní kategorie:

 • Rychlost 76 (pomalé míčky) - Hodí se do haly, v níž panuje teplota 22–30 °C. Jejich plastová varianta bývá označena zeleným proužkem.
 • Rychlost 77 (středně rychlé míčky) - Nejpoužívanější míčky určené do 13–21 °C. V plastovém provedení se značí modrým proužkem.
 • Rychlost 78 (rychlé míčky) - Vhodné do chladnějšího prostředí mezi 0–12 °C. Plastové míčky disponují červeným proužkem.

Vyrábí se i rychlosti 74, 75 a 79. Ty v našich podmínkách využití příliš nenajdou. Výjimečně snad jen rychlost 79 ve velmi chladném prostředí.

Ukázat badmintonové rakety

Líbil se článek?

Redakce Sportisimo

Články vycházející ze spolupráce zkušených autorů, produktových specialistů, nákupčích a dalších odborníků