Jak vybrat trekové boty

Redakce Sportisimo

1.4.2023 • 9 min čtení

Co si vybavíte, když se řekne trek? Možná vůni horského vzduchu, nádherné výhledy a unavené nohy. Těm můžete pomoci výběrem správných bot, které vás pak donesou pohodlně na každý vrcholek, který se rozhodnete zdolat. 

Trekové boty patří mezi ty, které s vámi budou roky a čeká vás v nich nespočet výšlapů. Nemá tedy smysl jejich nákup uspěchat. Pojďme si společně projít to, co je při jejich výběru důležité. 

Ukázat trekové boty

Shrnutí

  • Typ trekové boty - pro velmi snadný trek či jako boty na přezutí můžete využít trekové sandály. Na běžné treky bez větší zátěže obujte nízké trekové boty a na náročné výšlapy zvolte vysoké trekové boty, které budou nohu dobře jistit.
  • Materiál svršku - vybírat budete z koženého, syntetického nebo kombinovaného svršku. Boty z kůže déle vydrží a v kombinaci s membránou máte jistotu, že vaše nohy zůstanou v suchu. Textilní svršek nechává nohu více dýchat, bota je s ním lehčí a také se snadněji přizpůsobí noze.
  • Nepromokavost a voděodolnost - nepromokavost boty většinou zajišťuje membrána, se kterou je obuv často i prodyšná. Voděodolnost je výsledkem použitého materiálu a impregnační úpravy jeho svršku. 
  • Typ membrány GORE-TEX - pokud zvolíte trekovou botu s membránou, nejčastěji to bude GORE-TEX. Navíc můžete speciálně vybírat úpravu obuvi s membránou do tepla, mírného klimatu i do zimy. 
  • Tuhost mezipodešve - mezipodešev se liší hlavně svou tuhostí, která určuje to, jakým terénem vás boty zvládnou bezpečně provést. Rozdělit ji můžeme do šesti kategorií. Nižší jsou vhodné pro lehčí treky a ty nejvyšší pro náročnou vysokohorskou turistiku.
  • Velikost bot - boty zkoušejte až v odpoledních hodinách, kdy je noha již lehce oteklá a vezměte si s sebou ponožky na treky. Pokud nakupujete přes eshop, změřte si doma délku nohy v centimetrech a dle velikostní tabulky určete tu svou. 

Typ trekové boty

Trekové boty si můžete pořídit otevřené, což jsou sandály, nebo klasické uzavřené. Ty pak podle výšky komínu rozdělujeme na trekové boty vysoké a nízké. Zda zvolíme vysoké nebo nízké, záleží na terénu, do kterého se vydáváme, a také na zátěži, které poneseme na svých zádech.

Trekové sandály

Na velmi lehké treky, přebrodění řeky nebo třeba jako boty na přezutí se vám mohou hodit trekové sandály. Mají pevnou podrážku, která brání chodidlo před nerovnostmi terénu, a noha v nich může volně dýchat. Snadno však hrozí zranění o různé předměty, je tedy nutné být neustále pozorný a obouvat je pouze na nenáročné cesty.

Nízké trekové boty

Čeká vás lehčí výšlap a ani nenesete na zádech žádný těžký náklad? Pak vám na něj stačí nízké trekové boty. Ty patří mezi ty lehčí, takže vaši nohu nebude nic zatěžovat a díky tomu, že nemá svázaný kotník, může být váš pohyb i dynamičtější. I mezi nízkými trekovými botami můžete najít takové, které budou obepínat váš kotník a chránit ho před vymknutím.

Vysoké trekové boty

Maximální bezpečí a pohodlí vašemu kotníku přinesou vysoké trekové boty, které ho důkladně obepnou. To je potřeba hlavně pro náročné, kamenité treky, kdy navíc na zádech nesete náklad. Kombinace nestabilního povrchu a zátěže nohy vyčerpává a kotníky, které vše vyrovnávají, to odnášejí únavou nejvíce. Snadno pak může dojít k jejich podvrtnutí či jinému poranění nohy, čemuž mohou nejlépe pomoci právě pohorky.

Materiál svršku

Materiál svrchní části trekových bot určuje jejich vlastnosti a má také vliv na životnost boty. Setkáte se s kůží, syntetickými materiály nebo jejich kombinací.

Kůže

Trekové boty s koženým svrškem vydrží opravdu hodně a vaši nohu udrží v teple po dlouhou dobu. Snadno se neprodře, takže pokud výrobce deklaruje voděodolnost bot, prodlužuje se tak účinnost. O kůži je potřeba se pečlivě starat, takže ji po použití vysoušet a také boty pravidelně impregnovat, aby si zachovaly vlastnosti, kvůli kterým jste si je pořídili. Jejich nevýhodami jsou těžší hmotnost, vyšší pořizovací cena a také nižší prodyšnost.

Pro jistotu nepromokavosti můžete zvolit kůži v kombinaci s membránou, která se schovává pod ni. Sama membrána není odolná proti mechanickému poškození, kůže ji však spolehlivě ochrání a vaše nohy zůstanou v suchu.

Syntetické materiály

Vršek ze syntetických materiálů, jako jsou různé textilie, má obrovskou výhodu v nízké váze bot. Také se snadněji přizpůsobí noze, rychleji vyschnou a noha v nich alespoň trochu dýchá. Životnost je však mnohem nižší oproti botám s kůží, protože se tento materiál rychleji opotřebí a není tak těžké boty odřít, což poruší jejich nepromokavost, pro kterou je třeba boty impregnovat.

Kombinace kůže a syntetiky

Trekové boty z kombinace kůže a textilu využívají v určité míře výhod obou materiálů. Jsou lehčí oproti těm celokoženým a také jsou prodyšné. Kůže navíc v místech, kde je to třeba, dokáže botu pěkně zpevnit.

Voděodolnost a nepromokavost

Aby vás na treku nezastavila ani nepřízeň počasí, měla by vás zajímat nepromokavost nebo voděodolnost bot. Obecně platí, že pro co nejvyšší schopnost zachování si této vlastnosti je třeba, aby bota měla co nejméně švů, kolem kterých by mohla vlhkost k vaší noze proniknout.

Nepromokavé trekové boty

Nepromokavost, tedy schopnost boty nepropustit vlhkost dovnitř, zajišťuje nejčastěji materiál svršku v kombinaci s membránou, která vodu do boty nepropustí. Nepromokavé trekové boty tak poskytují vašim nohám pohodlí sucha, které může být v deštivých dnech k nezaplacení.

Pokud se na treky chystáte i v teplých dnech, určitě zapátrejte, zda je bota zároveň prodyšná. Některé membrány dokáží zamezit průchodu vody dovnitř boty, ale propustí z ní ven molekuly páry, které jinak způsobují zapařování nohy.

Voděodolné trekové boty

Voděodolné trekové boty zvládají odolávat i určitému tlaku vody. Toho docílí díky vlastnostem materiálu, ze kterého jsou vyrobené, v kombinaci s impregnační úpravou jeho svršku, kterou je však potřeba pravidelně obnovovat.

Membrána GORE-TEX

Už víte, že chcete trekové boty s nepromokavou membránou? I u té bude třeba si správně vybrat. Nejčastěji se setkáte s membránou GORE-TEX (nebo jí podobnými), která je zároveň větruvzdorná a prodyšná a může se lišit podle určení na: 

 • Do teplého počasí - bez tepelné izolace, je tedy vhodná pro treky v horku (občas označovaná jako Extended Comfort).
 • Pro mírné klima - již lehce zvládá zadržet teplo (označení Performance Comfort).
 • Do zimy a nízkých teplot - používá se s izolační vrstvou, nohy tedy udrží v teple i v pořádné zimě (označení Insulated Comfort).

I boty s membránou je třeba impregnovat. Svrchní vrstva, která membránu chrání, tak bude fungovat jako určitá izolace před vodou a špínou. Boty se vám za tuto péči pak odvděčí tak, že si zachovají delší dobu všechny své schopnosti.

Tuhost mezipodešve

Podle náročnosti terénu, který se v botách chystáte prozkoumávat, byste měli vybírat tuhost mezipodešve. Tu můžeme obecně rozdělit do šesti kategorií, čímž se liší vlastnosti celé podrážky. Pamatujte na to, že tabulka je spíše orientační a výrobci často přímo dané kategorie neuvádí. 

Kategorie Podrážka Terén
A Měkká

Nenáročný, zpevněné cesty

A/B Měkčí

Zpevněné cesty, tuzemské hory

B Tužší

Nezpevněné cesty, s těžším batohem i lehký terén nebo bez zátěže středně náročný terén

B/C Pevná

Náročné treky i s těžkým batohem, suťoviště, ledovce

C Pevná s drážkami na mačky na patě

Ledovce, vysokohorský terén, lehké sněhovo-ledové lezení

D Pevná, vyztužená s drážkami na mačky Vertikální terén na ledovcích či sněhu

Nižší kategorie A a A/B jsou vhodné spíše pro vycházky snadným terénem, než na klasické treky. Pohodlně se vám v nich bude pohybovat po zpevněných cestách v tuzemských horách a nohu nebudou zbytečně zatěžovat, protože jsou lehké.

Trekové boty kategorií B a B/C pro vás budou spolehlivým parťákem i do náročnější terénu, ve kterém vás čekají nezpevněné cesty, a zvládnete v nich vynést i batoh s nákladem. Pevná podrážka bot s označením B/C vás skvěle podrží i během pohybu po suťovištích nebo ledovcích se současným použitím maček. 

Pokud vás čeká drsný vysokohorský terén s nutností překonávat ledovcové a sněhové plochy, budete potřebovat ke svým botám upevnit mačky. Boty kategorie C standardně umožňují upevnění maček na patě, D disponují drážkami na mačky na patě i špičce a navíc často bývají pořádně zateplené.

Velikost trekových bot

Je samozřejmostí, že pozornost musíte věnovat i správné velikosti bot. Jelikož nohy bývají během treků nateklé, je lepší si návštěvu prodejny nechat na odpolední až večerní hodiny, kdy po celodenní zátěži již chodidla zvětšila svůj objem. Při zkoušení se zaměřte na to, jestli se při chůzi po rovině a do kopce nedotýkají vaše prsty špičky boty. Patu byste zase naopak měli cítit hezky obepnutou botou, aniž by se v ní nějak posouvala.

Určitě si s sebou vezměte ponožky, ve kterých chodíte na treky. Měly by být hrubší a pozor dejte i na materiál. Doporučujeme kombinaci merino vlny s umělým vláknem, protože dobře odvádí pot a pomáhají eliminovat zápach.

Pokud se chystáte kupovat trekové boty přes eshop, změřte si doma délku chodidla v centimetrech a řiďte se tím ve velikostních tabulkách. Stačí položit papír na zem ke zdi, ke které si stoupnete patou, a u špičky udělat propiskou značku. Délku pak jednoduše změříte a boty mohou letět do nákupního košíku.

Ukázat trekové boty

Líbil se článek?

Redakce Sportisimo

Články vycházející ze spolupráce zkušených autorů, produktových specialistů, nákupčích a dalších odborníků